Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Co s plochou dětskou nohou? Chce to dobré boty, cvičení i chůzi naboso

  • 5
Plochá noha je jedno z nejčastějších anatomických poškození dětských nohou. Podle odborníků jsou pro správný růst dětských nohou nezbytné tři věci: kvalitní obutí, pravidelný pohyb a občasné chození naboso na vhodném povrchu.

Dětem rostou nohy v průměru o 15 až 18 milimetrů za rok, u starších dětí o 8 až 12 milimetrů. Takže ať koupíte boty sebelepší, během roku by měl váš potomek jenom kvůli rozdílné velikosti nohy vystřídat dva až tři páry. Jinak hrozí deformace nejenom dětské nohy, ale celkového držení těla dítěte. Rizikovými faktory jsou podle odborníků i nadváha a překotný růst. Kromě správné velikosti boty dbejte při výběru i na tvrdost podrážky.

Lehký a měkký krok

„Vznik tzv. plochých nohou (pes planus), tedy snížení, případně vymizení podélné klenby nožní, může být například následkem dlouhodobého nošení příliš tvrdé obuvi. Pokud totiž dítě nemůže dostatečně odvalovat při chůzi, svaly rychle zleniví a mají větší sklon k plochonoží,“ upozorňuje Eva Žáková, odbornice na zdravé obouvání dětí z portálu www.bota-bota.cz.

Pohyb v těžkých botách přenechte vojákům a dětem raději pořiďte obutí, ze kterého nebudou mít zbytečně unavené nohy. Odbornice doporučuje před koupí boty potěžkat a důkladně promačkat. „Kvalitní bota se dá doslova ždímat a přitom stále drží tvar. Důležitý je však pevný opatek, který zaručí, že se botička po týdnu nošení ́nerozešmajdá ́,“ připomíná Eva Žáková.

Cvičení pro baletky i biatlonisty

Děti ujdou v průměru za den 18 až 20 tisíc kroků. Aby se jim po světě běhalo lehce a jejich nohy se správně vyvíjely, potřebují kromě kvalitních botiček i dostatek přiměřeného zdravého pohybu. S pohybem se totiž pojí správné zapojování a posilnění svalů, dobré držení těla a vytváření pohybových návyků, které budou dítě provázet celým jeho životem.

Existují i cviky přímo zaměřené na chodidla a posilování klenby. Mezi nejoblíbenější cviky patří „píďalka“, kdy dítě posouvá chodidlo vpřed pomocí pokrčení prstů a vytvoření oblouku nožní klenby. Zábavné jsou i „kuličky“, spočívající ve zvedání drobných předmětů prsty.

„Pro prevenci plochonoží jsou účinné i další jednoduché cviky – například výpony na špičkách, ́běžkování ́ – neboli výpady, kdy dítě střídavě nakročuje nohy a přitom se opírá buď o celé chodidlo, nebo o špičku, a také ohýbání a unožování palečků,“ vyjmenovává Kristýna Přibylová, zkušená matka tří dětí z portálu www.monkeysgym.cz, zaměřeného na rady s výchovou a cvičením podle psychomotorického vývoje dětí. Nejlepší je podle ní brát celé cvičení jako hru - třeba na baletku střídající špičku a patu před velkou premiérou, nebo třeba na slavného sportovce při světovém poháru v biatlonu.

„Cviků je celá řada, pokud mají děti nohy v pořádku, je dobré je zařadit preventivně, aby potíže nevznikly. V případě obtíží pak doporučujeme cvičit krátce, ale pravidelně víckrát týdně – v takovém případě je také nutné zařadit vždy více cviků v sérii a různě je kombinovat,“ přidává konkrétní rady trojnásobná matka Kristýna Přibylová.

Bosky trávou i bahnem

Pedobarografie

Pedobarografie je moderní vyšetření, při kterém lékař pomocí tensometrické desky, jež snímá otisky nohou, diagnostikuje stav podélné a příčné klenby a zatížení nohou.

Obr. 2

V souvislosti s plochýma nohama se často mluví i o chůzi naboso. Zatímco jedni si ji nemohou vynachválit, jiným přijde chodidlo bez řádného ukotvení v botě a opoře v opatku jako hřích proti dětským nožkám. pravda není definitivně ani na jedné straně, dost totiž závisí na okolnostech. Chodidlo a klenbu posiluje běhání naboso na trávě, v písku nebo třeba bahnem, zkrátka na nerovném terénu, kde se musí zapojit svaly. Ideální je střídat různé druhy podloží - třeba listy, jehličí, trávu, kamínky apod.

Jenže to je mnoha lidem (i jejich dětem) nepříjemné a chůze naboso tak často probíhá na parketách nebo nízkém koberci, což ovšem pro chodidlo přínosné naopak není. Výjimku představuje koberec s vysokým vlasem. Pokud takový vlastníte, můžete na něj bosé děti bez obav vypustit.

„Při běhání naboso po vhodném terénu dochází k pozitivnímu dráždění nervových receptorů a trénování drobných svalů nohy,“ souhlasí i podiatr František Picek z ORP Centra v Praze.

„Příčná a podélná klenba nohou se začíná formovat v předškolním věku. A protože v tomto období rostou kosti rychleji než svaly, děti si často stěžují, že je nožičky bolí. Také proto je důležité věnovat dostatečnou pozornost procvičování chodidel a protahování lýtkových a bércových svalů,“ připomíná lékař a připomíná, aby rodiče nezapomínali ani na kvalitní obuv na sport.

Mezi další možnosti napravení plochých nohou patří i vhodně tvarované ortopedické vložky, masáže chodidel zejména po koupeli nebo tejpování.

, pro iDNES.cz