Klokánky stojí před krachem. Sourozence udržíme spolu, hájí se

  10:58
S koncem loňského roku skončila i výjimka ministerstva práce a sociálních věcí pro zákonem stanovený počet dětí umístěných v zařízeních známých jako Klokánky. Ale kam se poděly děti, které v Klokáncích náhle „přebývaly“ navíc?

"Teta" v brněnském Klokánku | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

Do péče Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc (ZDVOP) - Klokánků - může dítě umístit soud a orgány sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) se souhlasem zákonných zástupců dítěte, nebo sami zástupci. Podle ředitelky Fondu ohrožených dětí Marie Vodičkové s novým rokem přestaly děti do péče příliš velkých Klokánků soudy a OSPOD nad stanovenou hranici 28 dětí na zařízení posílat. Důvodem je konec ministerské výjimky ze zákona o sociálně-právní ochraně dětí, platila dva roky a skončila s spolu s rokem 2014.

Raději menší zařízení?

„Klokánky měly mít podle podle předchozích zákonů při umisťování dětí přednost před ústavní výchovou, protože jsou to menší zařízení rodinného typu,“ ohrazuje se Vodičková proti námitce, že se Fond ohrožených dětí měl podle nového zákona zařídit a nespoléhat na ministerskou výjimku. Proto v nich bylo leckde přeplněno, protože okresní úřady jim dávaly při umisťování dětí přednost před velkokapacitními dětskými domovy.

To potvrzuje i mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Petr Habáň: „Samy krajské úřady rozlišují kvalitu péče i podmínky, v nichž taková zařízení fungují, když se koncem roku  jednoznačně vyjádřily, že v případě možné volby a ve snaze zaručit co nejvyšší standard kvality péče, preferují zařízení malá oproti zařízením velkým.“ 

Co je Klokánek?

Děti jsou Klokáncích rozmístěny v bytech vedle sebe po třech až čtyřech dětech s „týdenní tetou“, která s nimi zůstává celý týden včetně nocí (střídají se dvě). Zaručují rodinnou atmosféru a život jako v běžné domácnosti včetně nákupů, vaření apod. V ústavech bývá na jednu tetu až osm dětí, tety se střídají po směnách.

Podle něj došlo ke kompromisu již při tvorbě zákona, původně měla být kapacita krizových zařízení maximálně deset lůžek. „Výsledná podoba zákona je kompromisem učiněným zákonodárci především s ohledem na stávající síť poskytovatelů,“ dodává mluvčí MPSV s tím, že na Klokánky se při tvorbě zákona nezapomnělo.

Některé děti podle Vodičkové musely kvůli nevyhovujícímu počtu míst na začátku roku odejít  z Klokánků do ústavů, i když by se o ně v Klokáncích postarat dokázali a místo pro ně měli. Ale podle MPSV bylo na rozhodnutích šesti dotyčných krajů, jestli o větší počet míst v Klokáncích stojí, nebo ne.

„V případě pěti krajů z ní jasně vyplynulo, že povolení navýšení kapacity v daném Klokánku nad zákonem stanovený limit nepovažuje krajský úřad s ohledem na celkovou kapacitu ZDVOP na svém území za nutnou. Celková kapacita všech zařízení tohoto typu v daných krajích tedy odpovídá potřebám systému sociálně-právní ochrany,“ uvedl Petr Habáň.

Udržet rodinu pohromadě

„Nejsme omezeni věkem dětí jako velkokapacitní ústavy, a můžeme tak udržet pohromadě i sourozence různých věkových kategorií, okresní odbory sociální péče nás na rozdíl od krajských potřebují,“ vyjmenovává klady Klokánků Marie Vodičková a ihned dává aktuální příklad čtyř sourozenců z Libereckého kraje, kde byl Klokánek zavřen kvůli nezájmu na jeho provozování ze strany kraje.

Dvě pubertální dívky byly spolu se svým osmnáctiměsíčním bratrem z Klokánku kvůli jeho zrušení přesunuty z kapacitních důvodů do dětského domova, nejmladšího devítiměsíčního bratra pak přijal kojenecký ústav v jiném městě.

Podobný případ se odehrál i v Klokánku v Janovicích nad Úhlavou, odkud bylo soudem šest sourozenců rozmístěno rovnou do tří různých ústavních zařízení, protože ústavy umožňující společnou výchovu kojenců i puberťáků v Česku neexistují. 

Rozdělování sourozenců přitom není odborníky doporučováno a pro děti může být traumatizující, starší děti často nahrazují mladším nefungující rodiče. Ani podle ministerstva by k němu nemělo docházet, v případech svěření sourozenců do péče Klokánku může být dokonce překročena hranice dvaceti osmi dětí na zařízení daná zákonem. Problém je ale i v tom, že Klokánky mají být krizovými zařízeními (třetina dětí je opouští do měsíce), ale děti v nich často zůstávají i dlouhodobě. A  ministerstvo v tom zřejmě vidí problém, protože k tomu účelu by podle něj měli sloužit hlavně pěstouni a zařízení ústavní výchovy, ve kterých je momentálně kolem tisíce volných lůžek. Jejich maximální kapacita přitom není nijak omezena.

„Primárním zájmem ministerstva zůstává podpora původních rodin tak, aby k přemisťování dětí vůbec nemuselo docházet. V případě, kdy dítě v rodině nemůže zůstat, nastupuje jako primární řešení náhradní rodinná péče. Ta zaznamenává v posledních dvou letech výrazné posílení. O její další rozvoj MPSV usiluje jak legislativními změnami, tak i soustavnou metodickou činností a podpůrnými projekty,“ dodává za ministerstvo práce a sociálních věcí Habáň. 

Finanční problémy

Fond ohrožených dětí se podle ředitelky postupně dostává do finančních obtíží, mnoho zaměstnanců jej opustilo dohodou kvůli zanikajícím místům, ale i kvůli dlužným platům a odvodům pojištění v důsledku změny a opoždění ve výplatě státního příspěvku. Na vině je podle FOD i to, že za děti, které mají dočasné propustky k příbuzným nebo pěstounům, nemůžou podle zákona o sociálně-právní ochraně dětí nabrat nové, resp. nedostanou na ně od státu příspěvek na péči. Vyřizování formalit k osvojení dítěte může podle Vodičkové trvat až rok.

„Rozhodla jsem se požádat vládu o mimořádnou dotaci 20 milionů korun, která by zajistila chod FOD a našich 28 Klokánků a pěti azylových domů na tento rok. Jinak nepřežijeme,“ tvrdí Vodičková.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Ikonický tanec. Princezna Diana v modrých šatech okouzlila USA i Travoltu

Princezna Diana a John Travolta ve víru tance na bílé mramorové podlaze Bílého domu. Všichni ten snímek dobře známe – jde o jednu z nejikoničtějších fotografií tragicky zesnulé princezny. Možná je to...

19. července 2024

Žena zhubla téměř třicet kilo a stala se modelkou

Třicetiletá Aline Limasová z Brazílie dříve pracovala jako hlavní sestra na oddělení urgentního příjmu v nemocnici. Dnes se živí jako modelka a vděčí za to své velké proměně. Dříve měla o třicet kilo...

15. července 2024  8:45

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena má obří poprsí, ale není spokojená. Ňadra chce ještě větší

Jednačtyřicetiletá modelka Mayra Hillsová z Německa má tak obří poprsí, že sotva chodí, natož aby například vyrazila běhat. I přesto však touží po ještě větším poprsí. Ačkoli lékaři už ji operovat...

21. července 2024

Když se hlásí mrtvice, jde o čas. Nepodceňujte varovné příznaky

Je to věc, která straší stále víc Čechů. Každoročně postihne na 25 tisíc našinců, což je víc, než kolik jich utrpí infarkt. Přesto mnoho lidí stále neví, jak mrtvici poznat a co dělat.

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na svatební cestu pojedu štíhlejší, říká Alena. Za tři měsíce zhubla 13 kilo

Alena začala přibírat v období menopauzy a to hlavně v oblasti břicha. Z relativně štíhlé ženy se stala baculka. S pomocí výživové poradkyně se jí ale podařilo shodit 13 kilogramů.

16. července 2024

Vepřová pečeně s červenou řepou

Vepřová pečeně s červenou řepou
Recept

Střední

80 min

Na této české klasice si pochutná celá rodina.

Oblékněte si pastely, květy a hlavně šaty. Letní romantika volá

Každá žena se chce občas cítit jako princezna, a pokud touží, aby ji tak vnímali i ostatní, patřičně se podle toho oblékne. Nemusí to být jen růžové šaty, romantika má přece mnoho podob. Vsaďte na ni...

23. července 2024

Dodejte rtům šmrnc. Se správnou péčí na nich vynikne každá rtěnka

Výrazná rtěnka přitáhne pohledy okolí, působí šťavnatě a sofistikovaně. Je ale třeba mít krásné a zdravé rty i vybrat to pravé líčidlo. Máme pár tipů, jak na to.

23. července 2024

Metrák jsem vážit nechtěla, říká Pavla. Změnila jídelníček a zhubla 15 kilo

Pavle k hubnutí pomohla kolegyně z práce, která jí na rovinu řekla, že nějak přibrala. Změnila způsob stravování, začala se hýbat a za sedm měsíců se jí podařilo shodit 15 kilogramů.

23. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...