„Podle Mezinárodní společnosti pro dětskou inkontinenci (ICCS) je možno hovořit o enuréze (nočním pomočování) u dětí starších pěti let. V tomto věku se v noci pomočuje ještě asi 15 % všech dětí,“ vysvětluje dětský urolog Marcel Drlík z pražské TH Kliniky.
Důležité režimy: pitný, spánkový a mikční
Na vině podle něj může být spousta faktorů. V první řadě jde o pitný režim. Pokud dítě večer nebo těsně před spaním vypije několik sklenic tekutin, pak se mu močový měchýř naplní již během noci. Dítě se však tímto pocitem nemusí vzbudit a nehoda je na světě.
Kromě pitného režimu odborníci doporučují i pravidelný spánkový režim, při kterém se dítě ukládá do postele a vstává každý den v přibližně stejnou hodinu.
Noční enuréza
zdroj: www. nocvsuchu.cz |
Třetím „režimem“ dětí s těmito obtížemi by měl být ten mikční (tj. močicí), kdy bude dítě chodit pravidelně na záchod přibližně každé dvě hodiny, i když nepociťuje nutkání, a vždy se bude snažit vyčurat důkladně, aby se mu za pět minut nechtělo znovu. Samozřejmostí by pak měla být návštěva toalety těsně před spaním a hned po vzbuzení.
Velký vliv na noční pomočování má rozhodně pohoda dítěte a případný stres. Pomočování se pak může vyskytnout při změně režimu (nová školka nebo škola apod.) nebo spaní v cizím prostředí (škola v přírodě, tábor, dovolená apod.).
Mezi mýty o pomočování patří, že se týká pouze dětí, které se potýkají s psychickými problémy. „To není pravda. Většina dětí s enurézou je z tohoto pohledu zcela normální. Je však také pravda, že u dětí s nejrůznějšími vývojovými poruchami se s nočním pomočováním setkáváme častěji,“ objasňuje Marcel Drlík.
Roli hraje i genetika
Svou roli při nočním pomočování může u části pacientů hrát genetická dispozice. „Je například známo, že pokud se oba rodiče pomočovali v noci v dětství, pak je riziko enurézy u potomka zhruba 70 %, v případě postižení jednoho rodiče zhruba 40 %,“ říká Drlík.
Odborníci rozhodně odrazují rodiče od jakéhokoliv trestání za mokrá prostěradla. V dětech by se pouze znásobil stres a stud, který už pravděpodobně stejně prožívají. Pokud měl podobnou zkušenost někdo v rodině, požádejte ho, aby se o ni s dítětem podělil, pomůže mu to s pocity méněcennosti.
Noc v suchuTrápí vaše dítě noční pomočování? Zkušenosti maminek, které si prošly podobným trápením, najdete v diskusi na eMimino.cz. |
„Noční pomočování představuje pro školní děti a jejich rodiny významnou stresovou zátěž, snížení kvality života a v neposlední řadě i ekonomickou zátěž (kvůli častému praní prádla). Řadě dětí je však možné jednoduchými režimovými opatřeními, případně léky obtíže významně zmírnit nebo odstranit. Je proto důležité se nestydět a poradit se se svým pediatrem. Pokud se však dítě pomočuje vytrvale i v bdělém stavu (tj. přes den), pak je vhodné tento problém s pediatrem konzultovat dříve, již po třetím roce věku. V případě úporné enurézy pak vyhledejte dětského urologa či nefrologa,“ radí odborník Marcel Drlík.
Před návštěvou lékaře je dobré psát dítěti tzv. mikční deník, do kterého zaznamenáte množství a čas příjmu tekutin, návštěvy toalety i nehody.