Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Naslouchejte v těhotenství tomu, co vám říká vaše tělo

  • 26
Pokud jste těhotná, připravte se na spoustu změn. Jsou sice mezi námi výjimky, které zaregistrují jen narůstající břicho, ale většinu z nás čekají novinky - příjemné i nepříjemné. Tělo vysílá signály. Co nám vlastně oznamuje?


Co mi říká miminko...

* když pořád kope a převaluje se

Zhruba do 34. týdne jsou pohyby největší, protože má v děloze dost místa. Reaguje i na zvuky zvenku - více se bude hýbat na hlasitém koncertě. Intenzivněji žena cítí pohyby večer, což je zřejmě dáno tím, že se zklidní a je vnímavější. Výrazně bouřlivé pohyby, prudké kopání a vůbec změna chování dítěte oproti normálu může signalizovat například nedostatek kyslíku. Rozhodně vyhledejte lékaře.

* když se skoro vůbec nehýbe

Je normální, že pohyby dítěte na čas ustanou. Stejně jako vy odpočíváte a spíte, chová se tak i dítě. Pokud ale cítíte, že se dítě nehýbe tak často, jako jste byla dosud zvyklá, jděte za lékařem. Snížené množství pohybu může být například příznakem, že dítě nedostává potřebnou dávku živin.

* když má často škytavku

Hlavně v druhé polovině těhotenství je naprosto běžné, že ji má dítě i několikrát denně, může trvat i více než 20 minut. Nelekejte se, nic vážného se neděje.

ČTĚTE TAKÉ: Těhotenství týden po týdnu - co se děje ve vašem těle

Těhotenství 

Co mi říká tělo...

* když mám neodolatelnou chuť na kyselé

Ale klidně na sladké nebo cokoliv jiného. Chutě způsobuje hormonální nerovnováha a často také nevyvážená strava. Vliv má i psychika. Zatímco běžně se v jídle trochu kontrolujete, v těhotenství se nechcete omezovat a sníte, na co máte chuť. Hlídejte si váhu. Normální je přibrat okolo 12 kilogramů.

* když mě trápí křeče v lýtkách a oteklé nohy

Křeče mohou být způsobeny nedostatkem vápníku, což se zjistí z vyšetření. Masírujte si postižené části nohou, projděte se. Mírně otékající nohy jsou v těhotenství normální. Otoky však musí po klidu v posteli zmizet. Pokud se probouzíte s nateklýma nohama, je to nemoc. Řekněte to svému lékaři.

* když často zvracím

Ranní nevolnost bývá nejčastějším příznakem těhotenství. Trpí jí až polovina žen. Obvykle ustává po dvanáctém týdnu těhotenství, ale může přetrvávat celých devět měsíců. Jezte malé porce, nejlépe ještě než vstanete, před spaním si zase dejte malou večeři. Vyhýbejte se místům s pachy, které zvracení vyvolávají.

* když mě pálí žáha

Může za to překyselení žaludku. Změňte jídelníček, jezte častěji a malé porce, vynechte sladkosti. Babská rada říká vypít sklenku mléka, ale některým ženám se po ní může ještě více přitížit. Vyzkoušejte, co na vás funguje. Pokud je pálení žáhy intenzivní, lékař vám doporučí léky, které obtíže tlumí.

* když jsem lítostivá a prudce se mi mění nálada

Je úplně normální, když máte radost a za chvíli se vám chce brečet. Za vše mohou hormony. Kolem čtvrtého měsíce se situace obvykle zklidní, ale těsně před porodem se může prudce zhoršit. Pokud jsou vaše změny nálad neúnosné, informujte lékaře. Možná vám doporučí návštěvu psychologa.

* když v noci špatně spím

Se zvětšujícím se břichem nevíte, jak si pořádně lehnout. Usínejte na boku, vyzkoušejte dát si polštář mezi stehna. Časté noční chození na toaletu můžete omezit, když dvě hodiny před spaním nebudete tolik pít. Přes den ale pitný režim dodržujte. Nedostatek tekutin by mohl způsobit jiné potíže.

VŠE O TĚHOTENSTVÍ