Pondělí 23. listopadu 2020, svátek má Klement
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 23. listopadu 2020 Klement

Krásná a sebevědomá Američanka dobyla jako první žena britský parlament

  0:12
Když 2. prosince 1919 zasedla lady Nancy Astorová do Dolní sněmovny britského parlamentu, bylo to jako zjevení. V té době měly ženy ve Velké Británii volební právo teprve rok a nikdo nečekal, že se na politice začnou podílet také jako aktivní členky zákonodárného sboru.

Lady Astorová byla navíc rozvedená, podruhé vdaná Američanka. Žena se smyslem pro humor a ostrým jazykem, energická dáma, která se vymykala společenským konvencím tehdejší doby. Její přístup k životu, práci a politice by možná dráždil i v současnosti.

Lady Nancy Astorová, rodným jménem Nancy Witcher Langhorneová, se narodila 19. května 1879 v americkém státě Virginie do rodiny bohatého obchodníka jako jedno z jedenácti dětí. Přestože její otec během občanské války přišel téměř o veškeré jmění, dokázal krizi překonat a nakonec znovu zbohatl na stavbě železnice. Díky tomu se mohla Nancy a její čtyři sestry (jedna ze sester zemřela v kojeneckém věku) věnovat studiu a společenskému životu.

Poprvé se Nancy provdala za plukovníka Roberta Goulda Shawa II., člena významné bostonské rodiny. Manželům se narodil syn Bobby, ale svazek trval jen krátce. Z Roberta se vyklubal notorický alkoholik, což později velmi ovlivnilo politickou činnost jeho ženy. 

Fotogalerie

Po rozvodu v roce 1903 byl syn Bobby svěřen do péče matky, která se s ním vrátila do rodného domu a v roce 1905 odjela do Velké Británie. Už na lodi se setkala se svým druhým budoucím manželem Waldorfem Astorem, za kterého se v roce 1906 provdala. 

Manželé se usadili na zámku Cliveden v Buckinghamshiru a postupně spolu měli pět dětí - Williama, Michaela, Davida, Jackie a Nancy.  Nancy svého manžela rovněž podporovala v jeho politické kariéře.

Waldorf Astor byl v roce 1910 zvolen do Dolní sněmovny parlamentu a křeslo si udržel až do roku 1919, kdy zemřel jeho otec. Waldorfovi se nepodařilo vzdát se dědičného titulu a po otci převzal místo ve Sněmovně lordů. Otěže volebního boje do Dolní sněmovny uchopila pevně do rukou Nancy.

V parlamentu postrádala ženské toalety

Přestože pro Brity byla lady Nancy Astorová zpočátku spíše krásnou a bohatou výstřední Američankou, dokázala obratně využít svých společenských kontaktů a vlivu, schopnosti mluvit na veřejnosti, a získala tak obdiv a přízeň mnoha lidí. 

„Největšími hrozbami v životě jsou lidé, kteří chtějí změnit vše, nebo nic.“

Tato slova vyřkla dáma, která toho změnila mnoho. Druhého prosince 1919 zasedla jako první žena do Dolní sněmovny britského parlamentu a definitivně změnila pohled na ženy působící ve službě veřejnosti. 

Z jejího způsobu boje za ženská práva by si měly mnohé současné aktivistky vzít příklad. Nancy, podobně jako mnoho dalších silných žen její doby, bojovala především prací, pílí, nebála se být vtipná, ženská a sebekritická. 

Často odsuzovala své vlastní vzdělání, které považovala za skromné a upřímně přiznávala, že její rozhodnutí často závisí na jejím instinktu a intuici – nejsilnějších ženských zbraních.  

Svou vytrvalostí při boji za sociální reformy si získala úctu i u svých největších kritiků. Patnáctého listopadu 1919 obdržela ve volbách tři tisíce z dvaceti devíti tisíc odevzdaných hlasů a stala se tak první ženou, která zasedla do Dolní sněmovny. (Nebyla ovšem první ženou, která byla zvolena. Před Nancy byla v roce 1918 zvolena hraběnka Constance Markieviczová, která však na protest křeslo odmítla.)

Poslanecké začátky nebyly pro Nancy nijak jednoduché. Zaprvé jí ostatní členové v čele se sirem Winstonem Churchillem ostentativně ignorovali, za druhé se musela potýkat s nepříjemnostmi prostředí, které doposud náleželo jen mužům – například zakouřenými místnostmi a absencí ženských toalet. 

Lady Astorová se nevzdala a se zápalem bojovala za práva žen a dětí, což bylo spolu s bojem proti alkoholu její hlavní politické téma. Podílela se na prosazování programu na podporu mateřských škol. Pomáhala mladým ženám získat pracovní pozice v administrativě, které zastávali muži. 

Podařilo se jí získat uzákonění zákazu prodeje alkoholu lidem mladším osmnácti let a odstranila některá zastaralá nařízení týkající se podřadného postavení žen ve společnosti. Její boj za práva žen je charakterizován výrokem, který pronesla v projevu na setkání Ligy ženských svobod: „Nežádáme nadřazenost, protože tu jsme vždy měly. Žádáme pouze rovnost.“

Politická kariéra Nancy Astorové během let mezi dvěma světovými válkami byla velmi úspěšná. Během třicátých let se však začala stahovat mračna. Její politické působení bylo nejdříve ohroženo návštěvou Sovětského svazu, kam odjela se svým synem Bobbym. 

Ten se několikrát lichotivě vyjádřil o stalinistickém režimu, a i když se jeho matka přímo zeptala Stalina, proč nechal zabít tolik Rusů, její prohlášení a komentáře byly mezi jejími stranickými kolegy považovány za slabé a podporující komunistickou propagandu.

Lady Nancy Astorová (uprostřed), kanadský ministr Vincent Massey a jeho žena ve...

Lady Nancy Astorová (uprostřed), kanadský ministr Vincent Massey a jeho žena ve Washingtonu, D.C. v roce 1928

Další problémy nastaly kvůli sympatiím s nacistickým Německem. Nedá se přímo říct, že by Nancy byla Hitlerovou obdivovatelkou, ale podporovala myšlenku ustoupit německé roztahovačnosti a po Mnichovu na adresu obsazovaného Československa prohlásila, že by Češi měli spíše utíkat do Sovětského svazu, protože jsou stejně všichni komunisti.

Slovní přestřelky s Churchillem

Napadení Velké Británie Hitlerem vnímala jako svou osobní prohru. V roce 1944 se rozhodla dále v politické kariéře nepokračovat. Tím v britském parlamentu skončila jedna éra, ve které mohli její aktéři zažít slovní přestřelky, které se staly legendami.

Například na hlášku lady Astorové: „Winstone, kdybyste byl mým manželem, dala bych vám do čaje jed,“ odvětil Churchill pohotově: „Nancy, kdybych byl vaším manželem, vypil bych ho.“ S ohledem na povahy obou protagonistů tohoto dialogu lze říct, že si vzájemně lichotili.

Autor:
  • Nejčtenější

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Žena nemá ráda oblečení. Nudismus praktikuje všude, kde to je možné

Dvaatřicetiletá Molly Spocková z Los Angeles od mala nesnesla mít cokoli na kůži. V pubertě už začala chodit doma nahá...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Narodila se jako kluk s mužským genitálem. Přesto je nyní těhotná

Osmnáctiletá Mikey Chanel z Bostonu vypadala po porodu jako chlapec. Rodiče ovšem čekal šok, když testy z plodové vody...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomeňte na diety. Stačí naslouchat svému tělu a zhubnete

Dieta? Tu nepotřebujete. Vaše tělo totiž přesně ví, co je pro něj dobré. A vůbec nemá chuť tloustnout.

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Po tátovi mám velké zuby i pusu, prozradila herečka Radka Pavlovčinová

Herečka Radka Pavlovčinová je tak štíhlá, že by o svém jídelníčku přemýšlet vůbec nemusela. Jenomže víc než kila ji...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Útočí doba postfaktická: nahé fotky, neočkované děti a vybílené účty

Premium Ve virtuálním prostoru se snadno staneme obětí vydírání kvůli patnáct let staré fotce, naletíme falešnému prorokovi,...

Neusněte na vavřínech. Deset kroků k harmonickému vztahu

Která žena by netoužila po láskyplném souladu v partnerství. Jenže nestačí jen chtít, je potřeba se o tuto skutečnost...

SOUTĚŽ: Rozdáváme 10 batolecích mlék Hami od ukončeného 24. měsíce
SOUTĚŽ: Rozdáváme 10 batolecích mlék Hami od ukončeného 24. měsíce

Zapojte se do soutěže! Vyhrajte pro svého malého gurmána jedno z 10 balení lahodného batolecího mléka Hami od ukončeného 24. měsíce.

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...

Kdo nemá košík, nenakoupí. Obchody vymýšlejí, jak spočítat zákazníky

Obchodníci si lámou hlavu nad tím, jak budou dodržovat pravidlo „jeden zákazník na 15 metrů“, které většinou považují...

Nejprestižnější svaz someliérů se hroutí kvůli obřímu sexuálnímu skandálu

Organizaci Court of Master Sommeliers, která je považována za nejprestižnějšího poskytovatele someliérského vzdělání,...