Spánek s dudlíkem snižuje riziko syndromu náhlého úmrtí kojenců, tvrdí vědci

Spánek s dudlíkem snižuje riziko syndromu náhlého úmrtí kojenců, tvrdí vědci | foto: Profimedia.cz

Dudlík prospívá srdci a chrání miminka před syndromem náhlého úmrtí

  • 4
Kolem obyčejného šidítka v ústech novorozence se vedou spory. Jedni ho zatracují, protože narušuje přirozené kojení a dítě rozmazluje, druzí na něj nedají dopustit a miminku dávají dudlík doslova od narození. Podle australských vědců se nyní ukazuje, že tím mohou kojenci dokonce zachránit život.

Studie australských kardiologů z Monash University potvrdila, že dumlání snižuje riziko syndromu náhlého úmrtí kojence (SIDS), a to dokonce i tehdy, když dudlík ve spánku dítěti vypadne z pusy. Pomáhá totiž regulovat srdeční činnost a výkyvy krevního tlaku.

Jak předcházet SIDS?

Nekuřte v těhotenství ani po narození dítěte v jeho blízkosti.

Nedávejte kojenci do postýlky polštář ani plyšáky.

Děťátko nepokládejte na spaní na bříško.

Nespěte s miminkem v jedné posteli.

Na spaní dítěti nabízejte dudlík.

Pokud to jde, kojte.

"Předchozí studie zjistily, že dudlík má co dělat se snížením rizika SIDS, netušili jsme ale přesně, proč tomu tak je," uvedla pro ABC Science australská kardioložka Rosemary Horneová.

Podle ní bývají náhlá úmrtí miminek způsobena tím, že se srdeční systém dítěte nedovede přizpůsobit změnám v srdeční frekvenci a v krevním tlaku a zároveň dítě není schopno probudit se ze spánku, když mu selže dýchání nebo náhle poklesne tlak. "Dudlík tak pomůže dítěti regulovat srdeční činnost nebo je přimět, aby se vzbudilo, když se něco děje," dodává kardioložka.

Tým profesorky Horneové sledoval celkem 37 zdravých donošených miminek během jejich denního spánku a porovnával výsledky měření krevního tlaku a srdeční frekvence u dětí s dudlíkem a bez dudlíku. Kojenci byli navíc pokládáni nejen na záda, což je poloha bezpečnější vzhledem k riziku SIDS, ale také na bříško.

Experiment prokázal, že miminka s dudlíkem vykazovala zvýšenou variabilitu srdeční frekvence v závislosti na změnách krevního tlaku. Kardioložka nicméně přiznává, že tato studie ještě není řešením celé "dudlíkové" záhady. Podle Horneové jsou vědci teprve na začátku a hodlají mimo jiné dále zkoumat například propojení krevního tlaku a srdeční frekvence i z jiných hledisek.