Úterý 22. června 2021, svátek má Pavla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 22. června 2021 Pavla

Muži nikdy ženy nepochopí. Od toho jsou kamarádky

Kolikrát je vám smutno. Partner šel na tenis nebo na pivo, matka má staromódní názory a vy? Potřebujete kamarádku. "Jen opravdu dobrá přítelkyně vám poskytne empatii, vřelost, potvrzení sebe sama. Stejně jako vy jí," vysvětluje psycholožka Jitka Douchová.

Kamarádky | foto: Profimedia.cz


"Ženy se chtějí někomu svěřovat, " pokračuje Douchová. "V partnerském vztahu potřebují mít krytá záda a nemohou o svých citech mluvit tolik, protože by se příliš obnažily a byly by ve vztahu zranitelnější. Navíc muže ani jejich sáhodlouhé vyprávění o pocitech nebaví a ani nemají dostatečnou trpělivost. S kamarádkou je to jinak. Ženy samy sobě víc rozumí, jsou víc vybaveny schopností naslouchat, empatií. Povídání si o sobě je baví víc než něco okamžitě řešit. Dokážou si být oporou i proto, že mají podobnou životní zkušenost, pečovatelské tendence a jejich světy jsou pro obě srozumitelné."

Zatímco před mužem se žena snaží vždy prezentovat v tom lepším světle, před opravdovou kamarádkou může být víc sama sebou. Nemusí se hlídat a být až tak stále ve střehu. S kamarádkou si také leccos navzájem odpustíme. Pochopíme i to, co bychom partnerovi nedarovaly - ať už je to třeba, že nepřišla na domluvené kafe, anebo byla svému vyvolenému nevěrná....

Holčičí přátelství

Výhody
* ochota a schopnost sdílet spolu pocity
* schopnost a trpělivost naslouchat
* pečovatelské tendence
* podobné životní zkušenosti
* možnost být sama sebou
* velkorysost v odpouštění si
* předpoklad k pochopení se navzájem

Úskalí
* rafinovanost v boji o cokoliv

 

Kamarádství sílí v krizích

I když kamarádství vzniká v každém věku, nejvíc jich díky většímu výběru najdeme v dětství a na škole. "Kamarádky k mému životu patří odjakživa, nikdy jsem nic pro to nedělala, nehledala je cíleně, ale nějak automaticky se tak prostě stalo. Už od mateřské školy jsem měla nějakou tu nejlepší kámošku a několik dalších. Čím jsem starší, tím jich mám víc. Těch nejlepších je ale jen pár," říká třiatřicetiletá úřednice Leona.

Podle ní máme už do vínku dáno, zda se budeme v životě spíš přátelit s muži, anebo se ženami. "Buď má žena ráda ženskou společnost, v ženách konkurentky nevidí a je jí v ženské společnosti dobře, anebo právě naopak, ženy bere jako konkurentky a je jí fajn v mužském kolektivu," říká. Sama prý patří ke skupině, která má kamarádky ženy. "Někdy se říká, že přátelství mezi mužem a ženou nejde, ale já na něj věřím. Pár kamarádů jsem měla, ale je pravda, že to bylo vždy v partě a že jsme si jen my dva na skleničku sami sednout nešli. A když jo, tak to bylo už něco víc..."

Podle Douchové podporují každé kamarádství společné prožitky. Některé jsou radostné a celá léta na ně vzpomínáme s něhou a nostalgií, jiné jsou kritické a dramatické a o to silnější je přátelská vazba, pokud víme, že se o kamarádku můžeme opřít i v nouzi. "Kamarádství je v podstatě určitou paralelou partnerství, ale může být dokonce těsnější a stálejší - pokud ovšem mezi kamarádky nevstoupí rivalita v podobě zájmu o stejného muže. Kamarádku potřebujeme po celý život, ale nejvíce asi tehdy, když chybí pevnější partnerský vztah. Neboli: úplně nejvíc potřebujeme kamarádku v době jakékoli životní ztráty, trápení," shrnuje psycholožka.

Její slova potvrzuje v praxi třeba Vendula Svobodová. Když zemřela její dcera, uzavřel se Karel Svoboda do sebe a o Klárce léta nepromluvil. Vendula se potřebovala vypovídat. Nešla za svou maminkou, protože ta měla svých starostí už tak dost. Zachránila ji kamarádka. Totéž se opakovalo přesně před rokem, kdy se skladatel zastřelil. "Potřebujeme se pořád. Navzájem si třeba voláme, že stojíme v obchodě a co máme té druhé nakoupit," potvrdila těsné přátelství v nedávném rozhovoru pro iDNES.cz Vendulina kamarádka Simona (více zde). Podobné případy zná i Douchová ze své terapeutické praxe: "Vím, že kamarádka umí podržet tu druhou natolik, že jsou pro sebe jako sestry," říká.

Nejznámější kamarádky z českého šoubyznysu
Lucie Váchová + Radka Kocurová
Mahulena Bočanová + Zuzana Straková
Vendula Svobodová + Simona Pizingerová
Naďa Konvalinková + Květa Fialová
Aňa Geislerová + Tatiana Vilhelmová
Linda Rybová + Ivana Jirešová
Diana Kobzanová + Kateřina Průšová
Agáta Hanychová + Petra Macháčková

Věřím jen sama sobě

Přátelství není jen tak a stojí dost času. Nejde totiž jen o to, běžet se kamarádce vyplakat na rameno, ale být připravena nastavit to své, třeba i na několik hodin. Jako na potvoru můžete být zrovna potřebná v den, kdy absolutně nic nestíháte. "Vztahy se musí pěstovat a kamarádství by mělo být oboustranné," potvrzuje Leona a myslí si, že je lepší mít kamarádek víc. "S každou probereme něco jiného."

Ne každá z nás je však ochotna vylít kamarádce srdce. "Mám asi tři dobré kamarádky ještě z dob studií," říká osmadvacetiletá Linda. "Ale nepotřebuju je na svěřování, ráda se s nimi pobavím a zasměju. To spíš ony se svěřují mně." Linda je narozená ve znamení Ryb a právě o tomto znamení astrologové tvrdí, že zrozenci bývají velmi vnímaví psychologové a často fungují jako vrba. Možná je to však spíš tím, že Linda bydlí s mámou, která jediná je její blízkou důvěrnicí.

Hanka má kamarádku, ale ta o ní prý neví zdaleka všechno. "A jestli by mi v nouzi pomohla? To si vážně nejsem jistá. Já se obecně nerada svěřuju. Nikdy neumím svůj problém popsat tak, aby vyzněl, jaký opravdu je, a tak mám nejlepší kamarádku sama v sobě. Z duše mi mluvila hlavní hrdinka filmu Čas sluhů, když se jí ptali, kdo že ji nosí přes propasti, a ona řekla, že se přenáší sama. Myslím, že je to povahou," říká a dodává, že ani ve škole nikdy neměla žádné kamarádky. "Byla jsem takový otloukánek a naučila jsem se spoléhat jen na sebe. Možná jsem ale ještě tu opravdovou kámošku zkrátka nepotkala anebo mám mindrák z toho, že nikomu nevěřím," přemýšlí třiatřicetiletá produkční, která žije spokojeně s partnerem a dvěma dětmi.

Čtěte také: Můj přítel nesnáší mé kamarádky

V přátelství mezi ženami je podle psychologů mnohem více vzájemné důvěrnosti než v přátelství mužů. "Ale je v něm jakoby někde vzadu, na nevědomé úrovni přítomen i prvek rivalitní nastraženosti v případě, že by se obě ženy mohly stát konkurentkami v boji o téhož muže. A tak význam skutečného holčičího kamarádství mnohé ocení až s věkem, kdy se partnerské vztahy stabilizují. Přichází moudrost a s ní pochopení, že muži ženskému myšlení moc nerozumí." Jak tvrdí psycholožka Jitka Douchová, "aby nás někdo o p r a v d u  pochopil, musí to být zase žena."

Pět proměnných, které určují aktuální stav holčičího kamarádství:
* naše povaha
* sexuální založení (hormony)
* vliv výchovy rodičů
* prostředí, v němž se pohybujeme
* věk

Anketa:

Petra Procházková, 41 let, novinářka
Kamarádku potřebuju na to, aby mi řekla ve chvíli, kdy čekám pochvalu a přitakání, že jsem úplně vedle. Jen od kamarádky, nikoliv od manžela či rodičů snesu zdrcující kritiku věcí, o kterých si myslím, že je dělám dokonale. To, jak zareaguje, když na ni v takovou chvíli dostanu vztek, z ní činí buď opravdovou kamarádku, nebo jen povrchní přítelkyni.

Eva Havlíková, 38 let, produkční
Jsem narozená ve znamení Štíra, takže přátelství je pro mě na prvním místě. Chovám se ke svým kamarádkám tak, jak bych si přála, aby se ony chovaly ke mně. Ne všechny byly ty pravé, což prověřil čas a krizové situace. Přesto, i když mi někdy nemohly oplatit moji obětavost a podporu, stále věřím, že kdybych opravdu jednou potřebovala, vím, na koho se obrátit.

Lucie Váchová, rosnička a Miss ČR 2003
Povedlo se mi najít kamarádku, se kterou si ve všem rozumím. Jmenuje se Radka. Je to holka, která je ze stejné "branže" a ze stejně divokých vajec jako já. Má tak milou a bláznivou povahu, že ji prostě musí mít rád snad každý, a já se řadím k těm, kteří ji mají rádi úplně nejvíc. Více zde

Radka Červinková, 40 let, PR manažerka
Kamarádka je pro mě nenahraditelný člověk. Zpovědník, obhájce i soudce v jedné osobě. Kamarádce se říkají věci bez příkras, občas i pravda. Komu jinému bych mohla vykládat své příběhy v tak syrové podobě, že nic jiného než smích už nepomůže.  Zvlášť jde-li  o jediné napínavé téma – jak to asi myslel a co udělal.  Kamarádka snese víc než psychiatr, a hlavně mě nehodlá léčit, občas mě dokonce přiměje pokračovat. Kamarádku pozlatit!

Martina Dvořáková, 27 let, turistická průvodkyně
Kamarádky jsou pro mě velmi důležité. Jsem ráda, že mám někoho, s kým se můžu nejen zasmát, ale i říci to, co nikomu jinému. O to bolestivější pak je, když kamarádka podrazí. Bohužel mám i takovou zkušenost, po téměř deseti letech, kdy jsme spolu trávily spousty času, jsem její číslo vymazala z telefonu. Tahle zkušenost mi alespoň ukázala, které kamarádky jsou ty opravdové.

Barbora Tachecí, 44 let, ředitelka Radiožurnálu
Mám několik opravdových kamarádek a jsem ráda, že je mám. Jsou to totiž všechno skvělé ženy a mohu se na ně spolehnout, kdykoliv něco potřebuji. To samé samozřejmě nabízím já jim a ony toho občas využijí. Z toho mám vždy velkou radost, protože mi to dává pocit, že jim jejich kamarádství můžu oplatit. A na to jsou kamarádky - myslím - především.(z on-line rozhovoru)

Máte opravdovou kamarádku?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 30. ledna 2008. Anketa je uzavřena.

ANO 1096
NE 596
Autoři:
  • Nejčtenější

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

Příběh Adély: Nemám štěstí na muže

Ve svém životě jsem potkala několik mužů, zažila jsem milenecké vztahy i manželství. A nemůžu říct, že bych byla...

Jsme zranitelnější. Stresuje nás, i když nám ujede autobus, říká profesor Kolář

Premium Fyzioterapeut Pavel Kolář mluví tiše a soustředěně. Záleží mu na přesném vyjádření myšlenky. Léta už uzdravuje pohybový...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženě s extrémně dlouhými vlasy dělají muži nevhodné návrhy

Vlasy má dlouhé sto padesát centimetrů a nestříhala si je deset let. Kateryna Demersová je vlasovou modelkou a svou...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Dcera dvou rockerů září v klasické hudbě. Je nadpozemská, říká mezzosopranistka

Premium Dceru dvou rockerů lákala muzika od dětství, na rozdíl od nich si ale vybrala studium operního zpěvu. Mezzosopranistka...

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 21. do 26. června

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoci k tomu, abyste následující dny nejen zvládla, ale také si je užila,...

Na Berany číhají hádky, na Štíry pohoda. Co ostatní znamení v době Raka?

Premium Lidé narození ve znamení Raka bytostně potřebují citové jistoty. Nejdůležitější je pro ně domov a rodina, vše je...

Vztek, deník i rozum do hrsti. Strategie, jež pomohou překonat rozchod

Ztráta milovaného člověka vždycky bolí. Ať už je to rozchod po letech, nebo po pár týdnech. I když vám to tak ze...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....