Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. března 2023 Emanuel

Vzpomínky jsou cestou k příjemným pocitům, říká autorka knih pro prarodiče

Kdyby před sedmnácti lety doktorce farmacie Monice Kopřivové někdo řekl, že bude o dekádu později nakladatelkou, tak by se mu asi vysmála. Život jí změnila rodinná kronika, inspirativní dárek od dědečka. Dnes předává jeho odkaz dál a její vzpomínkové knížky inspirují čtenáře napříč Evropou.
Monika Kopřivová

Monika Kopřivová | foto: Barbora Malá

Co pro nás znamená vzpomínání?
Celý život si ukládáme do paměti příběhy. Je dokázané, že pro člověka jsou vzpomínky cestou k příjemným pocitům. Když totiž začneme vzpomínat na minulost, většinou se nám vybavují právě ty pozitivnější vzpomínky. To je i cílem různých reminiscenčních terapií v domovech pro seniory, kde naše knížky moc pěkně pomáhají. Ale i mně samotné, ačkoli nejsem senior, se líbí vracet se do minulosti. Třeba prostřednictvím fotografií z rodinných oslav nebo dovolených, které se snažím uspořádat do knížek, abych se k nim mohla jednou vracet. To je moc hezký prožitek a myslím si, že to tak mají všichni lidé a všechny generace.

Dnes už ale tolik nelistujeme alby, své snímky máme uložené někde na USB flash nebo na disku svého počítače, takže si je tak často neprohlížíme. Jsme tím o něco ochuzeni?
Řekla bych, že právě tato potřeba dotýkat se vzpomínek dala vzniknout doplňovacím knížkám pro babičku a dědečka. Vymyslela jsem je tak, aby se tam daly vlepovat fotografie a zapisovat vzpomínky i důležité události a zůstaly tak uchované pěkně pohromadě. I naše novější knížky Jak rostu, Strom života naší rodiny, Naše výlety či Časosběrná kronika naší rodiny jsou založené na tom, že do nich můžete přidat vaše záznamy a fotografie.

Letos jsme vydali i knížku 3 minuty pro štěstí. Jejím poselstvím je, že když ji někomu věnujete, tak se mu snažíte věnovat štěstí. Najdete v ní milé citáty, fotografie přírody, a hlavně na každý den trojici otázek, která se vás snaží nasměrovat do pozitivních myšlenek. Smyslem je si uvědomit, že štěstí se skrývá v každém dni. V citátech se to hezky čte, ale teprve, když si sami zapisujete, co hezkého jste prožili, tak si to teprve plně uvědomíte.

Takže vlastně chcete lidi přimět k tomu, aby se těmi dosud přehlíženými zásobami prohrabávali a třídili je a vzpomínali. Jaká je vaše nejhezčí vzpomínka?
Já mám spoustu krásných vzpomínek z dětství, hlavně z prázdnin. Ať už jsou to společné dovolené, nebo léto u babiček u dědečků na chatě. My jsme jako rodina nadšenci do přírody, takže jsme v zimě jezdili na lyže, třeba do nádherných zasněžených Jizerských hor, a léto jsme zase trávili u vody, na Lipně nebo na Rozkoši. Máme takový zvyk, že se na dovolené scházíme celé široké příbuzenstvo, což je někdy docela složité, protože potřebujeme sehnat ubytování pro nějakých 25 lidí. A někdy to vypadá jako kočovná společnost, protože s sebou vezeme kola, mini plachetnici, dva surfy. Snažíme se společně poznávat naši republiku a podívat se tam, kde jsme ještě nebyli...

Monika Kopřivová (43)

  • Vystudovaná doktorka farmacie původně pracovala v lékárně. Po narození první dcery dostala od svého téměř devadesátiletého dědečka sepsané paměti. 
  • To ji inspirovalo a v roce 2013 vytvořila dvě knížky Babičko, vyprávěj a Dědečku, vyprávěj, založila nakladatelství a sama je vydala. Jsou to otevřené knížky pro zaznamenání vzpomínek od dětství po současnost. V České republice se staly bestsellerem, úspěšně se prodávají také na Slovensku, ve Francii, ve Španělsku, v Německu, v Itálii či v Polsku. Letos vychází i v Portugalsku, Řecku a v Maďarsku.
  • Dalšími počiny nakladatelky jsou tituly jako Strom života naší rodiny, Naše výlety, Časosběrná kronika naší rodiny, Velká kniha vánočních detektivek, Jak rostu, 3 minuty pro štěstí nebo společenská hra Jak to tenkrát bylo?
  • Souběžně s knížkami založila internetové portály Babičkářství.cz a Familium.cz, obchod Babičkářství získal ocenění Heureky Shop roku za rok 2018.
  • Je vdaná a má tří dětí ve věku 17, 13 a 6 let.
Monika Kopřivová

Co vlastně dělá doba „covidová“ s takto soudržnými rodinami?
Já si myslím, že nikomu nevyhovuje, když se nevídáme tak často, jak jsme byli zvyklí. To postihuje úplně všechny. V tomhle vidím velkou výhodu techniky, že se můžeme setkat i na dálku, popovídat si, ukázat, jak rostou děti. Ale osobní kontakt to plně nenahradí.

Jací jsou dnešní senioři?
Každý člověk je jiný a individuální. Ale když se zaměřím třeba na moje rodiče, tak ti jsou hodně aktivní, využívají komunikační technologie, dokážou si spoustu věcí zařídit online, rádi cestují (což teď tedy není zrovna aktuální). Myslím si, že lidé se dnes dožívají vyššího věku i proto, že máme dobře nastavenou medicínu a prevenci, takže nám mají naši senioři ještě hodně co dát. A to je dobře.

Když mluvíte o té medicíně, nestýská se vám někdy po farmacii, kterou jste opustila kvůli knížkám?
Musím říct, že někdy ano. Shodou okolností chodím do lékárny, kde pracují moje bývalé kolegyně, a tam si vždycky užívám tu vůni, kterou jsem měla tak ráda. Farmacie je dneska možná trochu jinde, ale já na ta léta na studiích i v lékárně moc ráda vzpomínám. A kdo ví, farmaceutem jsem i nadále a snažím se v oboru udržovat, takže se třeba v seniorském věku rozhodnu jít někam na výpomoc a vždycky to pro mě bude příjemné voňavé zaměstnání.

Vůně, ty si také často spojujeme se vzpomínkami...
Rozhodně. Kromě lékárny jsou to pro mě třeba babiččiny buchty. A vůně bílé kávy! Když zavoní melta, tak je mi najednou zase těch šest až čtrnáct let, kdy mě tahle vůně budila, protože si babička připravovala na plynovém vařiči kávu s pomáčeným rohlíkem. A víte, že vzpomínky můžou i pomáhat překonávat potíže?

Když zavoní melta, tak je mi najednou zase těch šest až čtrnáct let, kdy mě tahle vůně budila, protože si babička připravovala na plynovém vařiči kávu s pomáčeným rohlíkem.

Jak?
Dřív jsme s manželem hodně cestovali. Jednou jsme byli s přáteli někde v horách středního Ruska, nikde nikdo a my trochu zabloudili. GPS navigaci jsme tehdy neměli, chodili jsme podle mapy. Blížil se večer, bylo nám chladno, protože v srpnu nasněžilo, a tak jsem začala vyprávět zážitky z prázdnin. Šli jsme pustou krajinou a kamarádi ani nedutali. Když jsme pak došli do „civilizace“, tak přiznali, že je to moje povídání drželo nad vodou, protože si díky němu představili léto, teplo a pohodu. I cizí vzpomínky tak mohou být v určité situaci nápomocné.

Inspirativní ženy

Dudová: Pomáhání mě nadchlo tak, že mi bylo blbý brát za práci peníze

Havlíčková: Děti jsou můj největší životní projekt

Ďopanová: Lidi si raději zvyknou, než by bolest řešili, říká Nela s rozštěpem páteře

Šimáčková: Kariéru lze sladit s rodinou, vštěpuji mladým ženám

Onderková: Když se boty neprodávaly, stoupla jsem si za pás

Cenigová: Tři dny se učila zavazovat tkaničky. Teď má úspěšný podnik

Kalousová: Ženy se musí prát se stereotypy, mnohdy kvůli nim zazdí kariéru

Šejdová: Menstruace je i mužské téma

Škorpilová: Jediné, co může ženu v podnikání zastavit, je nemoc

Zažímalová: Poslouchala jsem, ať jdu místo práce k plotně

Kijonková: Vždy se můžeme odrazit ode dna, je to pouze na nás

Bradáčová: Práce není jediné životní štěstí. Dejme ženám příležitost

Vaše knížky pomáhají lidem nejen vzpomínat, ale také objevovat stará rodinná tajemství a vazby. Mám na mysli Strom života naší rodiny. Genealogie a sestavování rodokmenů je dneska docela v módě.
Podle mých informací se často v rodině najde někdo, kdo se s chutí vrhne do uspořádávání. A když je tam i někdo, kdo si ještě většinu zúčastněných pamatuje a zároveň má čas, chuť a vůli... Třeba v první vlně epidemie mi psal jeden senior, že ho to uvěznilo doma, a tak se dal do vyplňování Stromu života naší rodiny, dostává se elektronicky do archivů a zjišťuje si detaily o své rodině. Bral to jako skvělou náplň pro nečekaně nabytý čas.

Už máte také svůj rodinný strom?
Zatím na to nemám tolik času, ale ráda bych se do toho pustila společně s mojí maminkou, která se bude určitě s chutí věnovat archivační části.

Je pravda, že starší členové rodiny vzpomínají rádi? A možná nás někdy i překvapí...
Určitě. Když jsem před lety tvořila vzpomínkové knížky, tak jsem připravované otázky pokládala i svým prababičkám nebo rodičům. Chtěla jsem zjistit, jak náročné jsou na zodpovězení, kolik prostoru budou v knížce potřebovat... A leckdy z toho byla taková vyprávěcí odpoledne, která neměla konce. A já se pak ptala dál a dál, protože mě to zajímalo, a dozvěděla jsem se spoustu věcí, které jsem o naší rodině vůbec netušila.

Takové vzpomínání a naslouchání vlastně může dát tomu mezigeneračnímu setkání novou náplň...
Právě. Pamatuji se na jednu z našich prvních zákaznic, která se pak na dva roky stala i naší spolupracovnicí. Ta pravidelně jednou týdně navštěvovala svou prababičku v domově seniorů a protože ji věnovala naši knížku Babičko, vyprávěj, tak její návštěvy vypadaly následovně: prababička vždycky tu knížku sundala z poličky, kde měla kromě ní ještě nějaké svaté obrázky, a pak si spolu vyprávěly a vyplňovaly. Byl to takový jejich rituál.

Ale vzpomínky nejsou jen pro starší a pokročilé.
To rozhodně ne! Ale když je člověk dítě, tak ho nenapadne se takhle ptát. Naše děti to ovšem mají trochu jiné, protože my doma všechno testujeme na členech rodiny. Když jsme třeba vymýšleli hru Jak to tenkrát bylo?, tak jsme ji hráli pořád dokola v takových demoverzích. A tehdy přicházely na přetřes vzpomínky a zábavné příběhy, které nikdy předtím nespatřily světlo světa. Třeba ze studentských let mého tchána. 

Monika Kopřivová

Teď se ale rodiny tolik nescházejí jako dřív. Hlavně z obavy o zdraví těch nejzranitelnějších. Myslíte si, že nás tato koronavirová doba nějak zásadně změní?
Jsme v situaci, se kterou jsme se ještě nesetkali. My sice máme v rodině prababičku, která pamatuje i druhou světovou válku, ale tohle je zase něco docela jiného. Virus, který je neviditelným protivníkem, ovlivnil řadu rodin a některé hodně tragicky. To je velmi smutné. Ale mnoho lidí může brát současný stav i jako příležitost. Příležitost ke změně nebo k nějakému zásadnímu životnímu rozhodnutí.

Co by si podle vás naše babičky a naši dědečkové letos nejvíc přáli k Vánocům?
Co vím třeba od mých nebo manželových rodičů, tak aby nám to vyšlo a mohli jsme se všichni společně potkat. Upřímně věřím, že letošní Vánoce strávíme s blízkými, jak jsme zvyklí. Myslím si, že starší lidé jsou vždycky rádi za čas strávený s rodinou, ať už žijí sami, ve společné domácnosti nebo třeba v domovech pro seniory. Nejvíc ze všeho ocení, když se i ti nejrozlítanější z nás zastaví a najdou si čas na popovídání.

Vašim dětem je sice teprve 17, 13 a 6 let, ale už aspoň tušíte, jaká budete babička?
Já bych se určitě chtěla inspirovat u mých rodičů, kteří jsou shovívaví a velmi nápomocní. Počítám s tím, že budu s otevřenou náručí pomáhat dětem i vnoučatům se vším, co by je mohlo potkat, protože život je sice barevný, ale není vždycky jen růžový.

Inspirativní ženy

Seriál iDNES.cz

Inspirativní ženy, které se rozhodl představit projekt portálu iDNES.cz, jsou silné, pevné v názorech a jdou si za svým. Jsou vidět a slyšet ve veřejném prostoru nebo se dokázaly prosadit bez větší mediální pozornosti. Mají ale dostatek možností všechny? Ptáme se na témata, která o úspěchu mohou rozhodovat - píle, platové podmínky, rodina, ale i diskriminace, sexuální obtěžování stejně tak jako férovost a rovnost. Otevřené rozhovory jsou základem našeho projektu. Statistika je neúprosná, pořád je jen zlomek rodin, ve kterých jde na rodičovskou dovolenou muž. Tedy je rodina v dnešní době překážkou a jak skloubit děti a kariéru, kterou muž většinou přerušit nemusí? Každý si musí najít odpověď sám, ale pevně věříme, že vás Inspirativní ženy bez ohledu na pohlaví zaujmou.

Autor:

V pozici ombudsmanky se učím za pochodu, říká advokátka Špondrová

Právnička a ombudsmanka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Pavla Špondrová.

Genderové problematice se socioložka a advokátka Pavla Špondrová věnuje už téměř dvě dekády....

Společnost se ještě nevyrovnala s ambiciózními ženami, říká šéfka orchestru PKF

Kateřina Kalistová

Seriál Právnička, bývalá politička, úřednice na ministerstvu kultury a v současné době ředitelka orchestru...

Ženy a muži jsou skoro stejní, říká mediátorka. Páry u ní křičí i pláčou

Mediátorka Kateřina Bělková (21. listopadu 2022)

Seriál Jejím posláním je krotit spory a lidi vídá v nejvypjatějších emocích. „Už jsem viděla tolik typů...

Koncertovala jsem tři měsíce po porodu, předsudky neřeším, říká violistka Hosprová

Violistka Jitka Hosprová

Na housle hrála odmala, profesní kariéru ovšem zasvětila viole. „Hrozně mě štvalo, že si to lidi...

Jde nám o systém. Podporujeme všechny ženy v politice, říká ředitelka Fóra 50 %

Veronika Šprincová, ředitelka Fóra 50 %.

Seriál Nedostatek volného času, nízké sebevědomí i velký tlak veřejnosti. To jsou jen některé překážky,...

  • Nejčtenější

Žena se stala náctiletou milionářkou, dnes utrácí miliony měsíčně

Třiadvacetiletá Linda Andrade vyrůstala ve velmi chudých podmínkách a už jako dítě si řekla, že chce ve svém životě...

Pohlreich si ze soutěžního výkonu českých restaurací sedl na zadek

V aktuálním dílu Pohlreichova souboje restaurací se střetly podniky ze Strakonic a Olomouce. Obě restaurace vyznávají...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ňadra deroucí se z dekoltu a upnutá mini? Dostaňte muže do kolen chytřeji

Ženy, které chtějí svým vzhledem zaujmout opačné pohlaví, často zbytečně balancují na hraně prvoplánové až lascivní...

Příběh Lady: Přítel mě zklamal. Zapřela jsem mu, že čekám jeho dítě

Přítel si naplánoval budoucnost, aniž by předem řešil, co já na to. Hodně mě zklamal a nedokázala jsem mu odpustit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bezruká umělkyně popisuje strasti s randěním, muži ji mají za dítě

Dvaadvacetiletá Brianne Surgeonerová ze Skotska nemá ruce. S hendikepem se naučila žít a jak sama říká, absence rukou...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Důchodce, rentiér, či senior? Žádné ze slov není v češtině ideální, říká expert

Premium Senioři jsou v centru pozornosti. Dosud se s nimi spojoval strach z budoucnosti, protože je jich hodně. Taky soucit,...

Moje postavy nejsou sympatické, říká spisovatelka Scarlett Wilková

Premium Úspěšná investigativní novinářka Scarlett Wilková přiznává, že policistů, soudců a zločinců viděla v životě už tolik,...

V období Berana přijdou destrukce i dynamika. Býky potěší sex, Štíry vítězství

Premium S příchodem jara se radujeme z prodlužujících se dní a optimisticky vyhlížíme světlé zítřky. Ovšem hvězdy to často vidí...

Vypněte povinnosti a dejte si čas. I deset minut denně vás spasí

Já bych se strašně ráda naučila relaxovat, ale nemám na to vůbec čas. Je vám tato věta povědomá? Pokud ji pravidelně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...