Tradici mrzačení ženských pohlavních orgánů definuje Světová zdravotnická organizace jako „procedury, které zahrnují částečné, nebo úplné odstranění zevních ženských genitálií nebo jiné poranění ženských pohlavních orgánů z nelékařských důvodů“.
Během svého projevu na soutěži 21. května Zainab Jama mluvila o tom, jak její rodina utíkala ze země kvůli bezpečnostní i klimatické krizi a znovu si budovala život ve Spojeném království. A také o tom, co ji vedlo k tomu, aby nastoupila na cestu k účasti v mezinárodní soutěži krásy.
„Založila jsem nadaci Female Initiative, projekt, který mi pomáhá zpracovat jeden z nejtemnějších okamžiků mého života. Stojím tu dnes nejen jako hlas těch, kteří žádný nemají, ale jako oběť mrzačení ženských pohlavních orgánů,“ uvedla třiadvacetiletá dívka, která vystudovala letectví.
Ženy, žiletky a nůžky
„Vím, jaké to je, když vám někdo sebere práva, cítíte se bezmocní, a když vám řeknou, že na vašem hlase nezáleží,“ prohlásila třesoucím se hlasem a se slzami v očích. Šokovaným divákům soutěže popsala, jak tento temný moment jejího života vypadal.
„Bylo mi sedm let. Hrála jsem si venku s kamarády, když mě vyzvedli. Odvedli mě do místnosti, kde mi roztrhali oblečení a kde na mě čekaly ženy s žiletkami a nůžkami.“
Příběh topmodelky z reklamy na Chanel. Otevřela tabu mrzačení genitálií žen![]() |
Dodala, že ty ženy nebyly ani lékařky, ani neměly lékařské vzdělání. Zákrok provedly tak, jak se tato tradice předává v afrických kulturách z generace na generaci, bez jakékoliv anestezie a dezinfekce. „Pamatuji si, jak jsem plakala a prosila, ale ta žena mi řekla, abych byla zticha, statečná a hrdá, protože to je součást naší tradice. Když mě obřezaly, sešily mi kůži silnou nití a nechaly jen malou dírku na to, aby jí prošla moč nebo krev. Tento proces se nazývá infibulace.“
Poté byla Jama podle svých slov několik dní držena v temné místnosti, krvácela a měla nohy pevně svázané k sobě. „V této fázi po zákroku mnoho dívek umírá. Ten okamžik mě navždy změnil a ukončil mé dětství. Přežila jsem, ale mnoho dívek nemá takové štěstí,“ pokračovala.
Boj za lepší budoucnost
Zainab Jama chce k problematice přivést pozornost nejen kvůli sobě a ženám, které trpěly před ní, ale bojuje i za malé holčičky, které mají zákrok podstoupit v budoucnu. „Učí je, že utrpení je součástí ženského bytí a že je to normální. Ale není to normální, není to v pořádku a není to součástí našeho osudu. Vím, že svou minulost změnit nemůžu, ale můžu bojovat za jejich budoucnost,“ říká kráska.
Povědomí o tématu šíří právě prostřednictvím své nadace. Chodí do komunit a veřejně vystupuje. „Učím matky, že láska ani tradice by neměly ubližovat dětskému tělu nebo duši. Můžeme ctít naše tradice, aniž bychom u toho ubližovali našim dcerám. A já o tom nepřestanu mluvit, dokud se to nezmění,“ řekla třesoucím se, ale odhodlaným hlasem.
Americká lékařka vrací obřezaným ženám v Keni sebevědomí i pocit ženskosti |
Na pódium k ní přispěchala generální ředitelka Miss World Julia Morley, aby ji utěšila a podpořila. „Slyšeli jsme hlas, kterému by měly naslouchat babičky a matky ve vaší zemi. Lidem v zemích, jako je ta vaše, musíme vysvětlit, že je to špatně,“ řekla. Zdůraznila také potřebu sjednotit se, aby se dívky v Somálsku zachránily před mučením a krutostí, a poděkovala kandidátce na Miss World za odvahu, s jakou vystoupila.
Čtyři miliony obětí ročně
„Já se do politiky nemíchám, ale toto není politika. Je to společenské ponižování, kruté a naprosto nepřijatelné a zbytečné jednání vůči jakékoliv ženě,“ dodala Morley.
Podle Světové zdravotnické organizace jsou to dívky převážně v nízkém věku, které mrzačením ženských pohlavních orgánů trpí. Dnes po této planetě chodí více než 230 milionů žen a dívek, které byly této praxi vystaveny a odhaduje se, že ročně ohrožuje více než čtyři miliony dívek.