Pátek 14. srpna 2020, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 14. srpna 2020 Alan

Basketbalová královna vybojovala svobodu pro neprávem odsouzeného

aktualizováno 
Maya Mooreová se vypracovala na absolutní basketbalovou špičku a její působení na palubovkách připomínalo uragán. Seznam jejích titulů, trofejí a medailí je impozantní. Tvář ženského basketbalu však letos v červenci dokázala mnohem víc. Pomohla jednomu muži získat svobodu po dlouhých 23 letech ve vězení.

Maya Mooreová | foto: Profimedia.cz

Maya Mooreová se narodila 11. června 1989 v Jefferson City v Missouri a vyrostla jen s matkou. Když jí byly tři roky, dostala jako dárek basketbalový koš namontovaný na dveře jejich domu. A tento moment předurčil její další směřování. 

„Milovala jsem tu hru, od prvního okamžiku. Prostě jsem hrála a hrála, a když jsem byla unavená, šla jsem dovnitř. Nebo spíš, šla jsem, když mě zavolala máma,“ řekla v roce 2018 u příležitosti focení na titulní stranu basketbalového magazínu SLAM. A že to byla příležitost mimořádná, dosvědčuje fakt, že Maya je teprve druhou ženou, která za dobu existence magazínu zdobila jeho titulku.

Už na střední škole podávala výkony, které dávaly tušit, že z ní bude nový Michael Jordan, svůj tým dovedla ke čtyřem státním titulům. Sbírala jednu cenu za druhou, a když v roce 2007 nastoupila na University of Connecticut, hned v prvním ročníku překonala univerzitní rekord v počtu dosažených bodů mezi nováčky. 

„Konkurenční prostředí, ve kterém jsem se ocitla, mi pomáhalo posouvat se dál, chtěla jsem vyhrávat a být v týmech, které vyhrávají,“ vysvětluje. Její metoda evidentně fungovala, mezi lety 2010 a 2016 přivezla Americe čtyři zlata z těch nejvyšších soutěží. Dvě olympijské a dvě z mistrovství světa.

V roce 2011 se už v profesionálním dresu Minnesota Lynx stala první basketbalistkou, která kdy podepsala smlouvu s legendární značkou Jordan, a o sedm let později s ní nafotila stejný „okřídlený“ poster jako v roce 1989 Michael Jordan. 

„Byla jsem nadšená, protože jsem s tím plakátem vyrůstala. A teď je tu znovu i pro ženský basketbal, jsem ráda, že jsem to pro tuhle krásnou hru mohla udělat zrovna já,“ řekla Mooreová reportéru Mikeu Hamiltonovi. 

Stala se z ní opravdová hvězda ženského basketbalu a každou další sezonu potvrzovala světu, že oprávněně. V roce 2015 ji Forbes zahrnul do svého seznamu 30 pod 30 nejzářivějších mladých sportovních hvězd a časopis Sports Illustrated ji o dva roky později označil za největší vítězku v dějinách ženského basketbalu.

Povstaňte, královna odchází!

Rekonstrukce okřídleného posteru doplněná citátem Williama Blakea „Žádný pták nestoupá příliš vysoko, pokud stoupá s pomocí svých vlastních křídel“ povýšila Mooreovou na královnu. A pak se stalo něco naprosto neočekávaného. Královna v únoru 2019 oznámila, že příští sezonu se Minnesota Lanx budou muset obejít bez ní.

Rozhodla se věnovat tento rok rodině a víře. „Úspěch měřím tak, že si kladu otázku: Žiji smysluplný život? A já vím už dlouho, že mým smyslem je Ježíš,“ vysvětlila svůj krok stranou. 

Celý sportovní svět zůstal jako opařený. „S něčím takovým jsem se za více než 30 let koučování nesetkala a ani nevím o nikom jiném, kdo by se s něčím podobným potkal,“ řekla k události hlavní koučka basketbalové Minnesoty Cheryl Reeveová.

V září téhož roku Maya Mooreová oznámila, že nenastoupí ani v roce 2020 a své úsilí, pozornost i vliv zaměří na téma sociální spravedlnosti. Konkrétně na chronický problém, kterému čelí především, ale nejen, Afroameričané. Nespravedlivé trestání odnětím svobody. 

Na sociální sítě a YouTube umístila video, ve kterém žádá o podepsání petice za znovuotevření případu Jonathana Ironse, muže, kterého znala přes deset let přes svého prastrýce, zaměstnance věznice v Jefferson City. Irons byl ve svých 16 letech odsouzen za postřelení majitele bytu během vloupání. Na 50 let ve vězení. 

Maya Mooreová

Maya Mooreová při přebírání ceny časopisu Sports Illustrated v roce 2017 v New Yorku.

„A to i přesto, že neexistuje žádný fyzický důkaz, žádné DNA, otisky prstů ani jiné stopy, které by ho se zločinem nějak spojovaly,“ vysvětlila ve videu Maya Mooreová. A dodala, že se svého nového úkolu hodlá zhostit se stejnou vervou, s jakou přistupovala ke každému zápasu na palubovkách. A že stejný justiční omyl, který připravil Jonathana o 23 let života na svobodě, se přihodí každý rok 10 000 dalším Američanům.

Jak se cítíš?

Mayino úsilí o spravedlnost kulminovalo v březnu 2020, dva měsíce před smrtí George Floyda. Soudce Daniel Green v Missouri zrušil Ironsův rozsudek a Mooreová měla v soudní síni slzy v očích. „Nemohla jsem tomu uvěřit. Dosáhli jsme spravedlnosti, dokázali jsme to,“ řekla v krátkém interview po události. 

V podvečer 1. července opustil Jonathan Irons brány věznice s nejvyšší ostrahou v Jefferson City a Maya byla svědkem jeho prvních kroků na svobodě v jeho dospělém životě. „Jak se cítíš?“ položila mu otázku, kterou měla připravenou deset let. „Naživu,“ odpověděl jí dojatý muž v protikoronavirové roušce s nápisem Hope (Naděje).

Sociolog a aktivista Harry Edwards označil Mooreovou pro její úsilí a sportovní i aktivistické úspěchy za jednu z největších postav v dějinách atletiky. „Ženy byly vždycky marginalizovány. A vždycky tu byla neochota oceňovat ženy jako atletky.“

„Výzva, kterou Maya Mooreová představuje, není jen o sociální spravedlnosti, ale také o tom, aby lidé pochopili význam toho, čeho se vzdala. Dokud se ženskému sportu nebude přikládat stejný význam jako mužskému a na Mooreovou se nebude pohlížet jako na jednoho z nejlepších basketbalistů všech dob, bez ohledu na gender, nebudou rozměry toho, co udělala, nikdy plně pochopeny,“ řekl serveru The Undefeated.

Autoři:
  • Nejčtenější

Jíst salát může vést k cukrovce, vředům či bolestem zad, říká terapeutka

K létu a teplému počasí, kdy nemáme chuť na hutné omáčky ani mastná a těžká jídla, patří lehké letní zeleninové saláty,...

Modelka po plastice nedodržela sexuální abstinenci, praskl jí zadek

Šestadvacetiletá Amanda Nicole z Los Angeles se živí jako modelka a je samozvanou dvojnicí herečky Scarlett...

Osm možných důvodů, proč jste ještě nebyla nevěrná svému partnerovi

Otázka partnerské věrnosti je stará jako lidstvo samo, ovšem teprve v posledních desetiletích se ze společenského tabu...

Sexy babička se před padesátkou proměnila k nepoznání

Charlene Farnsworthová z Ontaria změnila svůj životní styl až v osmačtyřiceti, kdy se projedla ze štíhlé ženy v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět až osm sekund na vrcholu. Ženský orgasmus slaví svůj mezinárodní den

Cílem Mezinárodního dne ženského orgasmu, který připadá na 8. srpna, je připomenout, že ze sexu může mít potěšení i...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

Žijte víc jako předci. Vařte doma a choďte pěšky, pomůžete i planetě

Poučit se z osvědčených zvyklostí a vychytávek našich předků prospěje nám lidem a zároveň i naší planetě. V čem se...

Příběh Josefa: Žena je posedlá slevami, nic jiného ji nezajímá

S manželkou jsme oba již v důchodu. Mohli bychom si užívat klidu a jeden druhého, kdyby si moje žena nenašla nový...

KVÍZ: Umíte správně číst řeč těla?

Slova jsou mocná, tělem však dokáže člověk mnohdy hovořit lépe než všemi jazyky světa. Ovládáte neverbální komunikaci?

S prvním dítětem jsem mohla počkat, myslí si herečka Bernášková

Premium Na podzim vydá herečka Jana Bernášková svou první knihu. Kvůli karanténě bylo na psaní času dost a inspirace se taky...

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Modelka po plastice nedodržela sexuální abstinenci, praskl jí zadek

Šestadvacetiletá Amanda Nicole z Los Angeles se živí jako modelka a je samozvanou dvojnicí herečky Scarlett...