Ona

Helikoptéra, generálka, sdílečka, srdcařka a další tři typy matek

  • 24
V nedělí oslavíme svátek všech maminek. Alespoň jeden den v roce je věnován těm, které jsou v našem životě nejdůležitější, pečují o nás, milují nás a svým způsobem i určují směr, kterým se dáme. Jaká je ta vaše maminka a jaká matka jste vy? Prolistujte si naši mateřskou typologii.
Ilustrační snímek

Srdcařka

V hrudi této maminky buší obrovské srdce, kde je dost místa pro každého člena rodiny. Láska je tu doslova hmatatelná, nosí se objetí, mazlení i pohlazení. Maminka dovede odpouštět a málokdy se zlobí. Ráda peče a vaří, své potomky zahrnuje péčí a zájmem.

Někdy to ovšem trochu přežene a místo pozitivní reakce se dočká útěku z milostného sevření a odmítání emocí. Někdo by se možná naštval, ale maminka srdcařka se jen chápavě usměje a počká si, až se zklidní hormony dospívajícího dítka a ono se rádo vrátí tam, kde je mu dobře. Do máminy náruče.

Výhody a nevýhody: Potomci mámy srdcařky si nikdy nemohou stěžovat na nedostatek lásky a pozornosti. Nevýhoda? Někdy je té lásky prostě příliš.

Ilustrační snímek

Helikoptéra

Nezáleží na tom, zda má jedno dítko, nebo celé schůdečky, tato maminka si vzala do hlavy, že její potomci ji potřebují mít neustále za zády. Jsou přece tak bezbranní, křehcí a zranitelní, a to zcela bez ohledu na věk.

Ne náhodou vědci pro tento typ rodičovství našli termín „helikoptérové“. Tento typ maminek totiž kolem svých dětiček neustále krouží jako vrtulník a zjišťuje, zda nepotřebují s něčím poradit nebo rovnou pomoci.

Právě tyto maminky zavazují svému synkovi tkaničky u bot, když se chystá do školy, pomáhají dětem vypracovat domácí úkoly, nikdy je nepošlou samotné do obchodu, aby se neztratily, zato do školy chodí orodovat pokaždé, když mají pocit, že je jejich potomek nepochopen nebo utlačován.

Výhody a nevýhody: S maminkou helikoptérou má dítko docela pohodlný život, protože se o všechno postará a všechno zařídí. V ruku v ruce s tím jde ovšem velká nevýhoda – děti vychovávané tímto stylem mají problém dospět a postavit se na vlastní nohy.

Ilustrační snímek

Bio matka

Nakupuje v prodejnách zdravé výživy a v samoobsluze neomylně zamíří k sekci bio potravin. Peče vlastní chleba a vyrábí domácí limonády. Oblečení i hračky pro děti vybírá nikoli podle módních trendů, ale podle toho, zda jsou vyrobené z přírodních nebo recyklovatelných materiálů.

Nepodporuje děti v hrátkách s technickými vymoženostmi, místo toho je vezme na výlet do lesa, kde sbírají houby nebo borůvky, u stromů staví ze šišek domečky pro skřítky a učí se poznávat druhy stromů a lučního kvítí.

Výhody a nevýhody: Mít maminku, která své potomky učí žít v souladu s přírodou a vážit si obyčejných věcí, je rozhodně pozitivní a inspirující. Nejpozději v období puberty však může u některých dětí dojít ke vzpouře, protože bez mobilu, PlayStationu a čepice s rovným kšiltem budou mezi vrstevníky pravděpodobně za outsidery.

Ilustrační snímek

Generálka

V domácnosti této matky šlape všechno jako na drátkách. Členové rodiny mají rozpis na služby a každý ví, co je jeho povinností.S maminkou se nediskutuje, maminka se poslouchá.

Rozhoduje ovšem nejen o tom, kdy a kdo vyluxuje obývák, ale také na co se bude rodina dívat v televizi, co se bude večeřet a kam se pojede na dovolenou. Slabší jedince to může nechat klidné, silnější osobnosti se však mohou cítit trochu přidušeně.

Výhody a nevýhody: Doma je vždy uklizeno, potraviny nakoupeny a výživné jídlo uvařeno. Ale nikdo se moc neohlíží na to, jestli se tento systém líbí všem. Může proto dříve nebo později dojít k rebelii, která ovšem zdaleka nemusí znamenat, že má buřič vyhráno. Je totiž dost pravděpodobné, že si tento model přinese i do svého budoucího vztahu.

Ilustrační snímek

Pohodářka

Tato maminka se raději mazlí s dětmi nebo s nimi zpívá písničky cestou na pískoviště, než by se strhala úklidem domácnosti. Prach přece stejně zase napadá na skříně i komodu, nádobí umyje myčka, až ho bude dost špinavého, a hromada hraček v koutě obýváku je přece relaxační zónou, ne nepořádkem.

Děti v rodině pohodářky hrají hlavní roli. Blbne se, skáče se, chodí se k vodě, hraje se pexeso a do postele se jde klidně až po desáté hodině, vždyť mrňata ještě nejsou unavená.

Vládnou tu sympatický chaos a veselá nálada, ať si tchyně zvedá pohoršeně obočí. Na známky ve škole se nehraje, rodina chce být hlavně v pohodě.

Výhody a nevýhody: Štěstí je v této rodině na prvním místě, hádky se nenosí a tresty už vůbec ne. Vlastně to trošku připomíná ráj. Ale nesmí se to zvrhnout v naprostou anarchii, kdy levá ruka neví, co dělá pravá, a nikdo nic nemusí.

Ilustrační snímek

Sdílečka

Ať kojí, venčí, nebo pomáhá dětem s úkoly, tato maminka má vždycky v jedné ruce telefon a sociální sítě i fotoaparát v pohotovosti. Snímky jejích potomků jsou rozesety po celém virtuálním světě stejně jako videa a „stories“.

Ať je doma veselo, nebo spíš smutno, máma sdílí radostné statusy jako vystřižené z červené knihovny. A když se potomek vyválí v blátě? Šup s tím na sítě spolu s veselým smajlíkem, vynadáno dostane až pak.

Výhody a nevýhody: Až děti povyrostou, budou mít k prohlížení dostatek svých veselých a roztomilých fotografií. Nevýhodou je ovšem hluboká internetová stopa každého z těchto dítek, kterých se nikdo neptal, jestli touží stát se faldíkatou celebritou sociálních sítí.

Ilustrační snímek

Sólistka

Je schopná, je krásná, je úspěšná a sebevědomá. Ví to o sobě a je na to hrdá. Její zájmy a touhy jsou nade vše, dokonce i nad touhy a zájmy jejích dětí. Má je ráda, postará se o ně, jak je třeba, ale sebe má přece jen o trochu raději.

Nikdy se svých potomků nezeptá, co bylo ve škole, nebo jak se to má s novou láskou, její otázky směřují spíše k výsledkům. Když se dítě prosadí v hokejovém týmu nebo vyhraje matematickou olympiádu, je na to patřičně hrdá. Vždyť je to její dítě a má být po kom šikovné.

Výhody a nevýhody: Své potomky nechává tato maminka žít, neutiskuje je nepřiměřeným zájmem a chválí je za jejich úspěchy, ale na hřejivou náruč a útěchu se moc spolehnout nemohou.