Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. července 2021 Věroslav

Jsem normální, když nechci mít děti? Dilema, které vaše matka asi neřešila

„Výchozím bodem je samozřejmě svatba. No a potom už jsou jenom samá pozitiva a sociální jistoty. První dovolená v Jugoslávii, následuje první dítě, druhá dovolená v Jugoslávii, druhé dítě...“ Legendární hláška učitele Hájka z filmu Jak básníkům chutná život, odráží tehdejší dobu. A jak je tomu dnes?

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dnešní mladý muž se slušným platem by to asi trochu upravil: „Dovolená na Bali, hypotéka na byt, auto na leasing, dovolená na Srí Lance, mezitím samozřejmě každoroční lyžování v Alpách, několik prodloužených víkendů v evropských městech, putování po amerických národních parcích… No a pak možná dítě, později třeba i svatba.“ Za poslední tři desítky let se leccos změnilo. 

Ještě začátkem osmdesátých let bylo normou se co nejdřív vzít, nastěhovat se společně k rodičům do dětského pokoje, pořídit si barevnou televizi na novomanželskou půjčku, dostat se do pořadníku na byt (s horizontem deseti let) nebo se „jako“ nastěhovat k ovdovělé tetičce a trpělivě čekat, až opustí tento svět. Ti odvážnější a hlavně manuálně zručnější využili státních dotací a pustili se svépomocí do budování vlastního domu.

S dětmi se ale nečekalo. Mladé nevěsty (jejich průměrný věk byl tehdy kolem dvaadvaceti let) se v drtivé většině vdávaly s více či méně viditelným bříškem a panelákovým bytem jejich rodičů se brzy ozýval křik dvou po sobě rychle jdoucích mrňat. Šance na získání vlastního bytu se tak výrazně zvyšovala.

Generace rodičů dnešních třicátníků to měla zkrátka jasně nalinkované. Nemít dítě bylo určité společenské stigma. Málokterá žena ale tehdy přiznala, že dítě vědomě nechce. Její okolí by si ťukalo na čelo, že asi není úplně „normální“.

Jednadvacáté století kromě jiného přineslo i nové zvyklosti spojené s manželstvím a zakládáním rodiny. Věk prvorodiček se zvýšil (aktuálně je to třicet let) a tlak na mladé ženy, aby se co nejrychleji a co nejvíce množily, už dávno není tak velký. 

Důležité je respektovat jejich rozhodnutí. Nevnucovat jim své názory, netlačit na ně a nepřesvědčovat je, aby se změnily. Být ženou přece automaticky neznamená být matkou! Bezdětné ženy nutně nemusejí být sobecké osoby bez citu. Důvodů pro jejich rozhodnutí může být spousta.

Neplánujete potomka?

Jestliže se k tomuto kroku odhodláte, uvědomte si, že od určitého věku je to opravdu definitivní. Nedělá to z vás ovšem horší ženu. Je naprosto v pořádku, pokud vás při pomyšlení na těhotenství spíš rozbolí hlava, než že by se vám rozbušilo srdce nadšením a nedočkavostí. 

Ptáte se proč? Následující argumenty vám mohou být povědomé. A také věty, které jakožto naprosto svéprávná žena, jež se svobodně rozhodla nemít děti, nechcete slyšet.

10 nejčastějších důvodů, proč se ženy (ne)chtějí stát matkami
NEANO
1. Chci chránit planetu Všichni dobře víme, že zhoršování životního prostředí a přelidnění Země jsou nesporná fakta, která ovlivňují každého z nás. Pokud tedy chcete přispět k ochraně planety tím, že nebudete zvyšovat populaci, je to vaše volba. 1. Oba po dětech toužíme Ani jednoho z nás nenapadlo, že bychom zůstali bez dětí. Těšíme se na to, až budeme velká rodina.
2. Děti jsou drahé Podle průzkumů v zemích Evropské unie stojí dítě v průměru 500 eur (asi 13 500 korun) měsíčně. Za 18 let rodiče investují do potomka 130 000 eur (přes 3,5 milionu korun). Tolik peněz ne každý má nebo je ochoten za děti utratit.2. Je to ženský úděl Starat se o rodinu a děti je tak normální a samozřejmé! Práce v domácnosti mě baví. Když nebudu chodit do práce, budu mít víc času na to, co dává smysl.
3. Nemůžu mít děti přirozeně Když se nedaří počít, mnoho párů přikročí k hormonální léčbě, která ovšem stojí hodně peněz, navíc má i zdravotní rizika. Ne každá žena to chce podstoupit. Řada párů také zastává názor, že pokud početí nejde přirozeně, má to tak zkrátka být.3. Jde o pokračování rodu Je to naprosto přirozené. Nechci, abychom zůstali posledním „článkem“ řetězu. Cítím povinnost vůči našim rodinám.
4. Nechci si komplikovat kariéru Skloubení kariéry s dítětem není nemožné, ale náročné to bez debat je. Navíc si chcete zachovat i nějaké osobní volno. Ženy, pro které se profesní dráha stala životní prioritou, mají málo času na soukromí. A dítě čas potřebuje.4. Dám rodičům vnoučata Není to nádherné, vidět babičku a dědu, jak si hrají s dětmi, trpělivě jim vyprávějí a čtou pohádky? Prarodiče díky vnoučatům navíc vždycky omládnou!
5. Necítím žádný mateřský instinkt To asi těžko pochopí ženy, které odjakživa snily o tom, že se stanou matkami. Jsou však i ženy, jimž touha držet v náručí vlastního potomka nic neříká. Mateřské pudy v sobě nemají a biologické hodiny jim netikají.5. Je to radost Děti sice vyžadují velkou investici (časovou i finanční), ale vracejí vám to láskou. Žádné peníze nemohou vyvážit hodnotu malého človíčka.
6. Bojím se předat nemoc Existují dědičné choroby, které se předávají z generace na generaci. Pokud nechcete riskovat, uvažujete možná o tom, jestli vůbec mít děti.6. Chci si udržet partnera Vím, jak moc můj muž děti chce. Já se sice ještě úplně necítím, ale co kdyby si je nakonec chtěl pořídit jinde?
7. Děti neodpovídají mému životnímu stylu Cestujete po celém světě, pohybujete se v rizikových oblastech, provozujete noční klub? V dobách, kdy si lze s čistým svědomím plnit sny, je možné žít stylem, do kterého se dítě prostě nehodí. A pokud nejste připravena od základů změnit svůj život, není třeba zdůvodňovat rozhodnutí nemít dítě.7. Je to povinnost Ženská bez dětí je divná. Příbuzní a známí by si mysleli, že jsem nemocná.
8. Bojím se tak zásadního kroku Mnoho žen se obává změn a špatných rozhodnutí. A mít dítě je krok, který obrátí jejich dosavadní život vzhůru nohama.8. Miluji malé děti Už jako malá holka jsem nakukovala do kočárků a využila každou příležitost, kdy jsem mohla sousedům nebo příbuzným pohlídat mrňousky. Proto se tolik těším na vlastní!
9. Nerada bych do dnešního světa přivedla dítě Každý den čteme o neštěstích a pohromách: znásilnění, teroristické útoky, ekologické katastrofy. Možná jsou to pro vás důvody, proč nechcete přivést do takového světa dítě.9. Nechávají nás vidět svět jejich očima Děti jsou jako nepopsaný list, čisté a bezelstné. Jejich vidění světa nás dělá lepšími.
10. Prostě dítě nechci Nakonec, proč by vlastně žena měla mít nějaký důvod, kterým by přesvědčovala sebe a své okolí, že nechce být matkou? Je to přece její tělo, její život, její volba. Nechcete děti? No a co?! Tak je prostě mít nebudete. 10. Nemít děti je sobecké Co je to za ženské, které nechtějí děti? Věnují se jen samy sobě? Daly přednost ambicím před rodinou? Já práci zvládnu i s dětmi a moje kariéra rozhodně nijak neutrpí.

Všetečné otázky

Jaké věty slýchají ženy, které neplánují dítě? A co na ně odpovídají? 

To je tak smutné!
Děti nejsou smyslem života pro každého. Není to smutné. Je to forma sebeurčení. Mnoho lidí udělá šťastnými. I mě. 

Ty nemáš ráda děti?
Mám! Ale ráda je po pár hodinách vrátím rodičům. Nedovedu si představit, že se starám o dítě 24 hodin denně. 

Ty bys byla tak dobrá matka!
No a co? Mohla bych být v lecčem dobrá, ale nestojím o to. 

Až budeš starší, budeš litovat.
Čeho? Že jsem nemohla navštívit všechny země, které jsem chtěla? Nezískala místo, o které jsem stála? Možná bych pak litovala své děti, že jsem se jim naplno nevěnovala. 

Jen jsi nenašla správného partnera.
Touha mít děti souvisí s vhodným protějškem, ale když dítě nechci, žádný partner to nezmění. 

Nechtít děti je sobecké.
A být špatnou matkou nechtěného dítěte by nebylo sobecké? 

Nebudu mít vnoučata!
Mami, nejsem zodpovědná za splnění tvých přání. Je to můj život. 

Kdo se o tebe ve stáří postará?
Opravdu se všechny děti ve stáří starají o rodiče? Většinou dožíváme v zařízeních s odbornou péčí.

Celebrity, které se rozhodly prožít život bez dětí

Herečka Jiřina Jirásková (1. listopadu 2002)

Jiřina Jirásková († 81) Známá herečka čekala dítě celkem třikrát, ale pokaždé se rozhodla pro potrat. Na sklonku života toho však litovala. „Děti jsem nechtěla, zdálo se mi, že ve společnosti, ve které žiju, bych dítě asi nemohla vychovat tak, abych za to mohla převzít plnou odpovědnost. Byl to krutý omyl, protože si myslím, že za každých okolností je možno vychovat šťastného člověka, i když třeba nebude mít co jíst. Dítě jsem chtěla, když už bylo pozdě.“

Petra Janů

Petra Janů (67) Její maminka byla v době dceřina narození příliš mladá a odložila ji k babičce. Protože zpěvačka normální rodinu nezažila, po dětech nikdy nezatoužila. Se svým mužem, hudebníkem Michalem Zelenkou, nechali otázku dětí osudu. Petra se pak v mnoha rozhovorech nechala slyšet, že i bez dětí se dá prožít plnohodnotný život.

Mediální guru Oprah Winfreyová porodila ve svých čtrnácti letech, dítě ale...

Oprah Winfrey (66) Moderátorka má za sebou těžký život. V dětství se stala obětí sexuálního zneužívání, a to ze strany strýce, bratrance a rodinného přítele. Ve čtrnácti porodila syna, který krátce poté zemřel. Oprah se věnovala kariéře. Proto si nepořídila děti a nelituje. „Nebyla bych dobrou matkou, nemám trpělivost,“ říká. Přesto pomohla mnoha dětem k lepšímu životu. Například v Africe financovala školy pro dívky, které by se jinak ke vzdělání nemohly dostat.

Kim Cattrallová (Toronto, 8. září 2013)

Kim Cattrallová (63) Kanadská herečka, kterou si lidé spojují především s postavou Samanthy Jonesové z amerického televizního seriálu Sex ve městě, patří mezi slavné ženy bez dětí. „Neposlouchám hlasy, které tvrdí, že něco musíte. Uvědomila jsem si, že tlak, který jsem v souvislosti s mateřstvím a dětmi cítila, pocházel zvnějšku. Já jsem v tom měla jasno – na mateřství jsem nebyla připravena.“

Autor:
  • Nejčtenější

Orgastické ženy mají houpavější chůzi, popisuje sexuoložka Lucie Krejčová

Premium Vědkyně Lucie Krejčová se již několik let zabývá otázkami ženské sexuality. Ve své odborné práci posuzovala například i...

Házenkářkám bikiny nařizují, atletce je vyčetli. Sportovkyně řeší uniformy

Norské reprezentantky v plážové házené dostaly pokutu za nevhodné oblečení poté, co v neděli v rámci mistrovství Evropy...

Pila jen colu a projímadla, z obezity se žena dostala k anorexii

Dvaatřicetiletá Natalie Bradley z Velké Británie bojovala s obezitou a zoufale toužila zhubnout. Zvolila drastickou...

Příběh Heleny: Bývalý manžel získal dceru do vlastní péče

Bývalý manžel nikdy nebyl otcem roku, o naši dceru jsem se starala hlavně já. On dával přednost vlastním zájmům i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Infarkt? Hlavně se neradit s doktorem Googlem, říká kardioložka Adámková

Premium Zdravě jíst, méně solit a rozumně cvičit. Alkohol pít minimálně, kávu střídmě a nikdy nekouřit. Tak by se dal shrnout...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přináší víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Léto BEZ... moře, covidu. Třetí kolo soutěže uzavřeno. Fotky posíláte dál

Soutěž Bez roušky, bez starostí, bez moře nebo bez plavek. Záleží na vaší fantazii, jak vyfotíte snímek do letní soutěže Moje...

Příběh Milana: Expřítelkyně tvrdí, že se mnou čeká dítě

Po několikaletém vztahu jsem se rozešel s přítelkyní. Už jsem nedokázal dál snášet její nálady a naprosto zbytečné a...

Fyzická potyčka byla pro Gábinu poslední kapkou. Pomozte rodinám v nouzi

Gábina potkala svého manžela před deseti lety, do vztahu si přivedla malou dcerku. Po třech letech se partnerům...

ANKETA: Bittnerová by léto zrušila, Remundová nosí fresh rtěnku

Herečka Sabina Remundová se v létě neobejde bez vody, protože moc ráda plave. Zato její kolegyně Miluše Bittnerová by...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Představujeme Amouranth, sexuální ikonu hráčů počítačových her

Sedmadvacetiletá Amouranth je jednou z nejpopulárnějších streamerek na světě. Od vysílání průchodů počítačovými hrami...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....