Neděle 27. září 2020, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. září 2020 Jonáš

Manželkám alkoholiků mohou pomoci i ženy s podobným osudem

aktualizováno 
Neřešit partnerovy problémy s alkoholem znamená jen zvětšovat potíže do budoucna. Alkoholismus jde také ruku v ruce s domácím násilím. Nespoléhejte na to, že se partner změní, soustřeďte se víc na sebe a děti. Může vám pomoci odborná terapie nebo popovídání s ženami se stejným osudem.
Alkohol za volantem

Alkohol za volantem | foto: Profimedia.cz

"Manžel má velké problémy s alkoholem. Léčit se ale nechce. Co mám dělat?" Tak zní jeden z častých dotazů, s nímž se manželky mužů závislých na alkoholu obracejí na linky důvěry, lékaře a manželské psychology. Nedělat nic je nejhorší možností. Jestliže se totiž problémy s alkoholem neřeší, mají tendenci narůstat.

Děti i celé rodiny trpí stejně, ať je alkoholikem žena, nebo muž. Muži závislí na alkoholu ale častěji sklouzávají k násilnému chování. Výzkumy prováděné před pár lety v České republice prokazují, že většina případů domácího násilí souvisí s alkoholem.

Alkoholici často tvrdí, že příčinou jejich závislosti je pouze manželský nesoulad. Takové tvrzení je ale chybné. "Příčiny závislosti vycházejí z více věcí: mají kořeny v rodině závislého, jeho způsobu života i v širší společnosti. Pravda je většinou opačná, než tvrdí závislí. Závislost na alkoholu naopak často bývá zdrojem manželského nesouladu,” říká Karel Nešpor, primář mužského oddělení závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice.

Nedobrovolná léčba? Jen výjimečně

Odborná pomoc

• ambulance pro léčení návykových nemocí

• poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy

• linky důvěry, zařízení poskytující telefonickou a krizovou pomoc (např. Centrum krizové intervence, tel. 284016 666).

"Pokud máte doma alkoholika, cítíte se jako v pekle, nevíte co dělat. Je vám trapné se komukoliv svěřit. Vzpomínám, jak manžel řídil pod vlivem alkoholu nebo přestal chodit do práce. Slovně mě i děti napadal,” svěřuje se pětatřicetiletá Jana z Olomouce.

Trpělivost jí došla po dvou letech ve chvíli, kdy se dozvěděla, že na jejich domě visí exekuce kvůli dvoumilionovému manželově dluhu. "Řekla jsem sobě i jemu dost. Přestala jsem doufat, že se něco zlepší a sama požádala o pomoc.”

Kam se ale obrátit, pokud partner nekomunikuje, problém si nepřipouští a odmítá protialkoholní léčbu? Je možná i nedobrovolná léčba partnera?

Podle zákona je možné léčit proti jeho vůli jen člověka, který jeví známky duševní choroby nebo otravy a ohrožuje svým chováním sebe nebo své okolí. Typickým příkladem je podle lékařů člověk s alkoholickou psychózou, který například vidí nebo slyší neexistující osoby a pod vlivem těchto halucinací jedná.

Nedobrovolně léčit se také musí ten, komu otrava alkoholem ohrozila život. Doporučení k hospitalizaci bez souhlasu pacienta tohoto typu může vystavit kterýkoliv lékař a o přijetí do příslušného zařízení rozhoduje lékař tohoto zařízení.

Vyplakat se s ostatními

"Za manželovo chování nepřebírejte odpovědnost. Šance a možnosti změnit ho vlastními silami jsou velmi malé. Soustřeďte se na vlastní sebezdokonalení a záležitosti,” radí svépomocná organizace Al-anon. Sdružuje ženy s podobným problémem. Na setkáních mají možnost své potíže sdílet a získat emoční podporu.

Pokud muž závislý na alkoholu odmítá léčbu, doporučuje se jeho partnerce jednostranná terapie. Odborník při ní poskytuje ženě potřebné informace, trénuje s ní situace, jak muže nepodporovat v návykovém chování a připravuje se ženou strategie, jak muži předložit návrh léčby.

Oceňte střízlivost

Ženy jsou často natolik zaměstnané mužovou závislostí, že zapomínají na sebe. Kromě povinností doporučují psychologové, aby žena aktivně odpočívala, zdravě jedla a věnovala se i svým zálibám. Pomoci v těchto chvílích mohou také rodiče, přátelé a sourozenci.

Je také správné pamatovat na pomoc dětem. Ty bývají dlouhodobě svědky hádek, domácího násilí či jsou oběťmi psychického, fyzického násilí nebo zneužívání. Nejúčinněji pomáhá dětem psychoterapie a hlavně protialkoholní léčba závislého otce.

Jestliže muž začne abstinovat, měla by ho žena ocenit. Primář Nešpor hovoří také o tom, že je vhodné, aby rodina plánovala aktivity, které má manžel rád a které nejdou dohromady s pitím nebo braním drog. Může jít například o výlet nebo návštěvu známých.

"Rodina by si také měla zachovat v přiměřené míře svůj styl, ať už je manžel v pořádku, nebo ne. Týká se to zejména jídla, oslavy narozenin nebo kultury," dodává Nešpor.

Praktická doporučení

* nikdy manželovi nekupujte alkoholické nápoje

* klidně a věcně odmítněte sex, jestliže je manžel opilý

* vážný rozhovor odložte na další den. V období kocoviny bývá partner spíše ochotný k ústupkům. Jde o vhodnou dobu navrhnout protialkoholní léčbu.

* vyhněte se opečovávání muže během pití a při zotavování se z jeho následků. Výjimkou jsou situace ohrožující zdraví nebo život.

* nemá smysl diskutovat s opilým člověkem. Opilý člověk vnímá spíše tón hlasu než obsah slov.

* při nebezpečí nebo agresi volejte policii. Ta může útočníka vykázat ze společných prostor na dobu deseti dnů.

Autoři:
  • Nejčtenější

Na Tinderu jsem se nestačila divit, popisuje redaktorka seznamování

Seznamovací aplikace využívá devětapadesát procent Čechů. A to už je dost na to, aby nám dokázaly pěkně zamíchat...

Žena si prodejem fotografií svých chodidel vydělá milion ročně

Jednatřicetiletá Ruxandra Grigoriu žijící v New Yorku má vskutku neobvyklou práci. Živí ji prodej fotografií vlastních...

Příběh Vandy: Mám přítele, ale zamilovala jsem se do kamarádky

Mám přítele, kterého miluji, mluvili jsme i o společné budoucnosti. Jenže jsem poznala dívku, která mě silně přitahuje,...

Krásná modelka, která nebyla vychrtlá. Proto získala monopol na plavky

Předchůdkyní všech dnešních hvězd modelingu je dnes již málo známá Cheryl Tiegsová, která se proslavila především svými...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tři největší chyby, které děláme, když chceme slepit nefunkční vztah

Mračna mohou časem dolehnout na každý vztah. Důležité je krizi ustát a uchopit problémy dospěle. Pokud však dojde k...

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

Hledám lásku, značka bez sexu. Přibývá lidí, kteří netouží po pohlavním styku

Premium Říká se, že milování je jedním ze základních stavebních kamenů spokojeného vztahu. S tímto tvrzením by ovšem takzvaní...

Astronautka: Chcete se prosadit ve světě bílých mužů? Buďte arogantní

Premium Její pestrá kariéra je modelovým příkladem toho, kam až můžete dojít, když se odmítnete vzdát svých snů. Mae Carol...

Být slušňák nestačí, buďte chlapi. Jak vyzrát na epidemii sexuálního násilí

Premium Problematika sexuálního obtěžování a násilí už není tabu. Zbavila se nádechu něčeho, o čem se nemluví, a není to ani...

Příběh Vandy: Mám přítele, ale zamilovala jsem se do kamarádky

Mám přítele, kterého miluji, mluvili jsme i o společné budoucnosti. Jenže jsem poznala dívku, která mě silně přitahuje,...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...