Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. března 2023 Dita

Magda Husáková se rozvedla a zemřela dřív, než mohla být první dámou

  0:38
Ta žena s Gustávem Husákem neprožila zrovna krásné chvíle. Vlastně se nikdy ani nestala první dámou, s Husákem se totiž rozvedla a zemřela dřív, než se stal prezidentem. Ale její osud vážně stojí za to.

Magda Husáková | foto: Archiv Pavla Kosatíka

Je to možná div, že ti dva spolu vydrželi tak dlouho: každý byl osobnost a prosazoval se jinak a jinde, takže se jejich cesty nejspíš rozejít musely.

Osobnost divadelní režie

• Magda Husáková-Lokvencová se narodila 19. září 1916 v Pacově
• Byla herečkou a stala se první slovenskou profesionální režisérkou, tamními odborníky je považována za mimořádnou osobnost. V Česku se přitom dostala do povědomí až jako manželka Gustáva Husáka.
• Zemřela 17. ledna 1966 ve věku nedožitých padesáti let.

Ale zpočátku to tak vůbec nevypadalo. Naopak, oba v mládí věřili stejným ideálům a usilovali o to samé. Byli levicoví intelektuálové a rozuměli si.

Abychom trošku vysvětlili situaci: Gustáv Husák měl jako mladý muž nejspíš určité kouzlo, pro někoho možná i silné. Byl prý skvělým řečníkem, uměl přesvědčovat, byl chytrý a snaživý. To teprve mnohem později se promění v toho cynického kariéristu a „muže moci“, jak jej pojmenuje český historik Karel Kaplan. A ještě později v bezbarvou figurínu, „prezidenta zapomnění“, jak jej nazve spisovatel Milan Kundera.

Ale jeho budoucí postavení se už dalo tušit na studiích: „Svými povahovými vlastnostmi byl předurčen k roli komunistického činitele. Jeho kariéru umožňoval do značné míry tehdejší nedostatek schopných stranických funkcionářů na Slovensku,“ psal Karel Kaplan v knize Mocní a bezmocní. A právě o Husáka, tohoto cílevědomého mladého muže, muže s očekávatelnou kariérou, se začala zajímat Magda Lokvencová, gymnazistka z Banské Bystrice. V roce 1935 přijel Husák na tamní gymnázium diskutovat se studenty. Byla to možná i dobrá metoda, jak získávat nové zapálené příznivce pro komunistickou ideu. A mladý Husák dokázal už tehdy víc než ostatní: získal nejen dalšího ideového spojence, ale i přítelkyni. Dva v jednom.

V té době mu bylo dvaadvacet, Magdě Lokvencové devatenáct. Žila na Slovensku, ale byla Češka, pocházela z Pacova. Její otec pracoval pro armádu a působil právě ve východní části tehdejšího Československa. Tam s ním odešla i dcera Magda a pomáhala mu starat se o další sourozence. Matka totiž brzy zemřela. A možná i proto byla mladá dívka tak trochu samorost. Byla krásná, ráda flirtovala, ale prý se nerada vázala. Až když si začala s Gustávem Husákem, bylo to trochu jiné: píší si, navštěvují se, vídají se na právnické fakultě, kde Magda začne studovat. Nejspíš ji v tomto rozhodnutí ovlivní i Husák. V té době se ještě ovlivnit nechá.

Vzali se, ale jejich zájmy se rozešly

A tak se nakonec berou: svatba se koná 1. září 1938. Je to nepěkná doba. Za měsíc přijde Mnichov, druhá republika, potom protektorát. Tedy v Česku. Na Slovensku vznikne samostatný stát. V něm se vysoké školy nezavřou, a tak Magda v roce 1940 získává doktorát. A ve studiu tam může pokračovat, jenže v úplně jiném oboru, vybírá si konzervatoř. Její největší láskou tak nakonec nebude ani Husák, ani komunismus, ale divadlo. Propadne mu, stane se smyslem jejího života.

Ale nejdřív je třeba postarat se o rodinu. V době, kdy válka dosahuje už i na Slovensko, se Husákovi podaří zařídit, aby odletěla do bezpečí do Moskvy. Tam porodí prvního z jejich dvou synů. Až válka vítězně skončí, Husák bude cítit další příležitost. A nepustí ji, takže se najednou stává jednou z nejdůležitějších postav slovenské politiky. Ale platí za to, protože má ještě méně času na rodinu než předtím.

A jestliže manželův vzestup a s ním spojené výhody upevňovaly vztah například Marty Gottwaldové k jejímu muži, u Husákových to bylo paradoxně přesně naopak: Magda se od něj vzdalovala. A také od politiky. V roce 1946 nastupuje jako asistentka režie na Novou scénu v Bratislavě. A daří se jí, brzy už režíruje samostatně. Má svůj svět, stejně jako manžel. Husák je předsedou sboru pověřenců, vrcholné funkce slovenské politiky. Vše vypadá skvěle, než přijde pád. Začátkem roku 1951 manžela zatknou a odsoudí na doživotí v dopředu připraveném procesu.

Spolu s Husákem je ovšem internována i jeho manželka. Skončí v domě poblíž Bratislavy, který patří tajné policii. Je tam naštěstí i s dětmi a jen dva týdny. Ale to nebude všechno. Z jejich bytu ji vystěhují, zakážou jí učit na vysoké škole a nejhůř – vyhodí ji z divadla. A pak ji lámou: když se zřekne manžela, bude moci zase režírovat. Nezřekne se ho. A to navzdory tomu, že si už mezitím najde přítele, herce Ctibora Filčíka.

Magda je tvrdá, možná až tvrdohlavá. Nemá práci, pak si najde místo ve Slovenském národním muzeu. Mohla by tam být v klidu, ale není. Zakládá divadelní odbor a shání exponáty. A vedle práce v muzeu si přivydělává pletením svetrů. „Byla osobností, která dokázala pro sebe vytvořit prostor v jakýchkoli podmínkách. Kolegy překvapovala její energie, houževnatost a pevná vůle,“ píše o ní ve své knize Manželky prezidentů spisovatel Pavel Kosatík. Magda si vydělávala, jak se dalo: začala s přítelkyní psát pohádkové divadelní hry pro děti. A pomalu se jí dařilo vracet se i do velkého divadelního světa.

Po rozvodu přišla rychlá smrt

Po deseti letech pustí jejího muže na svobodu. Žijí spolu i nežijí. Oba zjišťují, že jejich cesty vedou různými směry. Husák se vrátí zase k politice, jeho manželka už je opět u divadla. A daří se jí: ještě za doby Husákova věznění dostane angažmá v Košicích a pak se vrátí zpět na Novou scénu do Bratislavy. A také hraje, na divadle i ve filmu. Čeká ji více rolí, například v roce 1963 si zahraje matku legendárního zbojníka ve dvoudílném filmu Jánošík. Budou ji znát milovníci divadla, filmu a nakonec i televize.

V roce 1965, kdy natáčí poslední televizní inscenaci, už je s Husákem dva roky rozvedená. Ale také nemocná. Bolí ji hlava a cítí se unavená. Zakázali jí pít kávu a chodit na slunce, ale nemoc nezastaví. Má arteriosklerózu. Dne 17. ledna 1966 ji odvezou do nemocnice a tam tentýž den zemře. Žila rychle a stejně tak i umírala.

Husák ji měl možná hodně rád, ale prý jí neodpustil, že se s ním rozvedla. Jeho vrcholná chvíle přichází devět let po její smrti, stává se československým prezidentem. Žije v izolaci na Pražském hradě a jeho první žena leží na bratislavském hřbitově Slávičie údolie.

O vztahu Husáka k jeho první ženě pojednává filmový dokument V hlavní roli Gustav Husák. Podívejte se na trailer:

22. dubna 2009

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Žena se stala náctiletou milionářkou, dnes utrácí miliony měsíčně

Třiadvacetiletá Linda Andrade vyrůstala ve velmi chudých podmínkách a už jako dítě si řekla, že chce ve svém životě...

Pohlreich si ze soutěžního výkonu českých restaurací sedl na zadek

V aktuálním dílu Pohlreichova souboje restaurací se střetly podniky ze Strakonic a Olomouce. Obě restaurace vyznávají...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ňadra deroucí se z dekoltu a upnutá mini? Dostaňte muže do kolen chytřeji

Ženy, které chtějí svým vzhledem zaujmout opačné pohlaví, často zbytečně balancují na hraně prvoplánové až lascivní...

Příběh Lady: Přítel mě zklamal. Zapřela jsem mu, že čekám jeho dítě

Přítel si naplánoval budoucnost, aniž by předem řešil, co já na to. Hodně mě zklamal a nedokázala jsem mu odpustit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bezruká umělkyně popisuje strasti s randěním, muži ji mají za dítě

Dvaadvacetiletá Brianne Surgeonerová ze Skotska nemá ruce. S hendikepem se naučila žít a jak sama říká, absence rukou...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Příběh Mileny: Pro vnuka jsem babičkou i tátou zároveň, už mě to unavuje

Mám pětiletého vnuka, ale než babičkou, jsem pro něj spíš druhou mámou či spíše tátou. I když svého tátu doma má, dcera...

Vypněte povinnosti a dejte si čas. I deset minut denně vás spasí

Já bych se strašně ráda naučila relaxovat, ale nemám na to vůbec čas. Je vám tato věta povědomá? Pokud ji pravidelně...

Zpívat naučím každého. Technika se dá vysvětlit, říká lektorka zpěvu

Premium Vypadá to, že součástí dnešního tréninku je i uvolnění těla smíchem. „Kdepak jsi nechala své sametové spodky?“ zeptá se...

NA KAFI: Poruchami příjmu potravy trpí i muži. Místo kil řeší osvalení

Podcast Počítání kalorií, stres z jídla a hladovění nezažívají jen ženy, i když anorexie a bulimie jsou nemoci, které postihují...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...