Neděle 29. listopadu 2020, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. listopadu 2020 Zina

Žena by měla být vždy upravená, myslí si Lucie Borhyová

  0:47
Moderátorku Lucii Borhyovou líčí maskérky před každými Televizními novinami, zvládá to však bez problémů i sama. Líčí se každý den, než ráno vyjde z domu. Vedla ji k tomu už její babička. „I v devadesáti letech stále byla za dámu,“ říká.

Lucie Borhyová stále chodí na třídní srazy. | foto: Lenka HatašováiDNES.cz

Vnímáte maskérnu tak trochu jako oázu klidu před začátkem Televizních novin?
Určitě. Mám to tady ráda. Je to milé, příjemné prostředí, kde je klid a ne takový ruch jako v našem otevřeném prostoru ve zpravodajství. Většinou jsem tady jen s maskérkou a buď si povídáme, nebo si můžu zavřít oči a během líčení se ponořit do svých myšlenek a i lehce meditovat.

Takže je to i chvíle pro přemítání?
Přesně tak. Někdy se váže k Televizním novinám, jindy se mi hlavou honí všechno možné. Dětmi počínaje – kdy je vyzvednout ze školy a školky, kdy je odvézt na kroužky – a zařizováním nejrůznějších věcí, které se týkají jak práce, tak domácnosti, samozřejmě včetně nákupů, konče. Někdy tady vyřizuji esemesky, e-maily, prostě to, co v průběhu dne nestihnu. Takže se dá říct, že i v maskérně pracuji.

Přišla jste však už nalíčená.
Jsem zvyklá denně se ráno nalíčit, než vyjdu s dětmi z domu. Myslím si, že to k mé profesi patří. Diváci mě znají z obrazovky upravenou a chodím tak i v civilu.

Víte dopředu, jaké budete mít před kamerou oblečení, aby s ním ladil i make-up?
Každý moderátor má svoji kartu, podle níž nás maskérky líčí. Můj „televizní“ styl ladí ke každému oblečení. Na různé akce se líčím a češu sama. Na Televizní noviny často přijdu už předpřipravená, takže mě maskérka pouze doupraví.

To, jak vypadáte na obrazovce, ovlivňuje váš civilní vzhled, nebo se televize přizpůsobuje tomu, co máte ráda?
Protože ani v civilu to s líčením nepřeháním a mám raději přirozený make-up, není moc velký rozdíl mezi soukromím a televizí.

Nechcete mít od líčidel aspoň na chvíli pokoj?
Pro mne je to automatické od doby, kdy jsem se začala líčit. Moje babička si na to potrpěla - i v devadesáti letech stále byla za dámu. Maminka je také pořád upravená. Podle mě k ženě patří aspoň jemně se zvýraznit. Ale bývám i nenalíčená, doma nebo u moře. Tam má člověk tak krásnou barvu od opálení, že to ani není potřeba.

Když u vás zazvoní nečekaný host...
... tak neotvírám, a když vím, že přijde návštěva, samozřejmě se upravím.

Fotogalerie

A taky platí, že šaty dělají člověka.
V televizi nemívám oblečení ze svého šatníku. Jsou pro mne připraveny různé klasické šaty, halenky a sukně, které v civilu moc často nenosím. Mám ráda džíny, košile nebo ležérní šaty. Podle nálady, počasí a situace. Rozhodně volím spíš sportovnější oblečení. Nejsem ani typ, který musí mít poslední módní trendy. 

Sleduji je, ale ne že bych se jimi úplně nechala ovlivňovat. Když se mi něco z toho, co je zrovna v kurzu líbí, pořídím si to, ale jinak si zachovávám svůj styl. I v barvách. Klasiku, bílou, černou, pastelové barvy.

Po návštěvě maskérny vás čekají Televizní noviny. Máte ještě trému?
Už moc ne, přece jen to bude dvacet let, co moderuji Televizní noviny. Ale když jsou nějaké zvláštní nečekané situace nebo události, někdy tréma je. I když ne taková jako na začátku. Tehdy se rozsvítilo ve studiu červené světlo a já se bála, že nebudu moct promluvit.

Lucie Borhyová

  • Narodila se 16. dubna 1978 v Praze. 
  • Absolvovala gymnázium, poté Vyšší odbornou školu publicistiky.
  • Na Nově začínala jako pomocná redaktorka. Poprvé moderovala Televizní noviny 5. srpna 1999. Od roku 2005 uvádí i magazín Víkend.
  • Na Nově tančila v soutěži Bailando.
  • Je svobodná, s řeckým podnikatelem Nico Papadakisem má syna Lucase (10), s bývalým sportovním redaktorem Michalem Hrdličkou dceru Lindu (5).

S Reyem Korantengem jste sehraná dvojice. Je i díky tomu stres menší?
Určitě. Jsme parťáci a za ty roky víme, že když se jeden nadechne, druhý může větu dokončit. Když s někým tvoříte dvojici, musí být mezi vámi symbióza. Musíte si rozumět. To, že jste si s tím druhým nesedli, že je mezi vámi napětí, jisté tření, by bylo znát. Můžete se přetvařovat, jak chcete, přesto je to cítit. S Reyem moderuji ráda cokoli. Sedli jsme si profesně i lidsky, jsme kolegové i kamarádi. Když dostanu nabídku moderovat akce mimo televizi a má to být ve dvojici, říkám, že chci k sobě Reye.

Za dobu, co spolu pracujete, to nemůže být úplně cizí člověk.
Přesně tak. Už je to taková rodina, dá se říct.

Odhadnete vzájemně, jakou ten druhý má náladu?
Moc ne, protože Rey ani já to na sobě nedáváme znát. Netaháme své osobní problémy do práce, necháváme je bokem. Oba jsme tak ladění, že chodíme do televize s dobrou náladou a řešíme spolu práci.

Dvacet let na Nově. Napadlo vás sepsat, co všechno jste zažila?
Těch příhod, příběhů a zážitků by byla celá řada, ale nikdy mě nenapadlo napsat knížku. Ale je to dobrý tip.

Řekla jste si někdy, to mi za to nestojí, třeba když jste si o sobě něco nepříjemného přečetla?
To se nikdy nestalo. Mám svoji práci ráda, baví mě, naplňuje, takže jen tak nějaký článek by mě od ní neodradil. Navíc už když jsem nastupovala na tuto pozici, věděla jsem jsem, že se budou psát různé věci. Je to součást profese, při níž jste na očích. Na druhé straně jsem netušila, co všechno si je možné o sobě přečíst, ale naučila jsem se s tím žít. 

Je jedna Lucka, o níž vím všechno, a ta druhá, o které si občas něco přečtu a říkám si, že to je úplně někdo jiný. Myslím, že většina lidí ví, že bulvár nelze brát smrtelně vážně. Záleží, co se napíše, ale v mém případě nikdy nešlo o něco takového, abych uvažovala, jestli jít dělat něco jiného.

Lucie Borhyová a Rey Koranteng v roce 2001
Lucie Borhyová a Rey Koranteng v roce 2007.
Lucie Borhyová a Rey Koranteng v roce 2013

Omezuje vás v osobním životě to, že moderujete nejsledovanější pořad?
Pochopitelně vzhledem k tomu, že jsem tváří televize Nova, musím se odpovídajícím způsobem chovat. Nedělá mi to ale žádné potíže. Nemusím se přetvařovat.

Překvapíte občas něčím?
Maximálně tím, že mi lidé říkají, že v televizi působím větší a mohutnější. Kamera prostě přidává. Překvapuje je, že jsem ve skutečnosti drobnější než na obrazovce, kde na ně dělám dojem vysoké statné ženy.

Zmínila jste, že moderujete různé akce. Vybíráte si je pečlivě?
Ne všechno se hodí ke tváři zpravodajství, takže nabídky selektuji. Taky neberu práci na úkor dětí. Snažím se rozvrhnout si ji tak, abych s nimi trávila co nejvíc času a až potom může přijít to další. Vzhledem k tomu, že děti mě zaměstnávají poměrně dost – Luky chodí do čtvrté třídy, Linduška je ve školce a oba mají kroužky, je docela těžké skloubit práci, děti, domácnost. Vstávám brzy, chodím spát pozdě večer a všechno během dne musím stihnout. 

Ráno udělat snídani, probudit děti, vyčistit zuby, obléknout, nasnídat, rychle s nimi do školky a školy, potom zpátky domů. Během dne nakoupit, uvařit, vyprat, když je čas, jít si zacvičit. K tomu mám různé schůzky, vyřizování. Odpoledne vyzvedávám Lindušku ze školky, jedeme na zmíněné kroužky, pak mířím do práce. A ještě máme pejska. V tom všem jsem naprosto spokojená. Mám ráda, když se něco děje.

Jak dětem vybíráte kroužky?
Důležité je, k čemu tíhnou. Linduška odmalička tancovala, ráda zpívala, už i lyžuje, od tří let chodí na balet, na aerobik, hraje tenis. Lukýsek hraje na kytaru, je docela hudebně nadaný, píše příběhy, oblíbil si házenou. Všechno je baví. A to je podstatné. Rodiče by měli vést děti k tomu, k čemu mají předpoklady. A když vidí, že někde nejsou šťastné, netlačit na pilu.

Přála byste si někdy na chvíli někam „zašít“, vyčistit si hlavu?
Ne, jsem moc ráda s dětmi, s nimi mi je nejlépe pořád. Miluji, když doma radostně křičí a řádí a náš pes běhá za nimi a štěká… Netoužím být někde úplně sama. Mám ráda společnost, když přijde návštěva a je plný dům. 

Autor:
  • Nejčtenější

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Tři nemoci, které ohrožují mladé lidi s hektickým životem

Začínají často nenápadně, ale jejich následky mohou být fatální. Nemoci, které mladým lidem mohou vzít i život. Prvotní...

Legíny jsou pohodlné, ale zatraceně zrádné. Oblékejte je proto opatrně

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Některé z nás ovšem jejich pohodlí natolik propadly, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Amerika mi ukázala, že jsem žila v bublině, přiznává herečka Hana Vagnerová

Premium Do svých rolí se dokáže herečka Hana Vagnerová vžít natolik, že před kamerou zapomíná na strachy. Také v reálném životě...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Vánoční sbírka: salto na trampolíně Filipovi nevyšlo, potřebuje naši pomoc

Jediný moment obrátil sedmnáctiletému Filipovi život naruby. I když deset let skákal parkur a salta metal kudy chodil,...

Vyzkoušeli jste vše, ale nefunguje to? Pusťte se starého vztahu

Premium Ženy jsou prý jako opice, nepustí se jedné větve, dokud se nechytnou druhé. Platí to hlavně ve vztazích, ale i mimo ně....

Jak se vyhnout spěchu a přetvářce? I Vánoce se dají prožít šťastně

Premium Nedočkavé otevírání okének adventního kalendáře, ruce upatlané od lepidla a barev při výrobě vánoční výzdoby nebo...

Pravda má mnoho verzí, mění se i podléhá víře, ale vždycky zvítězí

Premium Pravda. Slovo, které nedokážeme zcela dobře vysvětlit, „jen“ ho cítíme. Ovšem každý trochu jinak. Existuje univerzální...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...