Úterý 20. října 2020, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 20. října 2020 Vendelín

Letěla jsem balonem s nejmladší českou pilotkou a rekordmankou

Balonové létání mi vždycky připadalo jako z pohádky. Vznáším se v proutěném koši nad krajinou, nadnášena jenom vzduchem. Proto jsem se rozhodla let vyzkoušet, hned jak se mi naskytla příležitost. A zaslechla jsem o Zuzaně Smrčkové, nejmladší české balonové pilotce.

Domluvily jsme se na ranní let, to znamená, že jsme se na letišti v Bubovicích sešli i s fotografem a kameramanem v půl šesté. Letiště bylo tiché a opuštěné. Pak přijelo auto s přívěsem a samolepkami a s balonem. Vystoupila mladá usměvavá dívka.

rozhovor se zuzanou smrčkovou

Kdybych o Zuzaně nic nevěděla, její mládí by mě asi znervóznilo. Je jí teprve devatenáct. Vím ale, že je držitelkou českého rekordu v délce letu a že má odlétáno mnoho hodin.

Let balónem - plnění horkým vzduchem

Mlha nás zdržuje

Nastoupili jsme do auta s mladíkem, který bude řídit vůz, až my poletíme vzduchem. Rozjeli jsme se hledat příhodné místo ke startu, protože okolní krajina byla ponořená v mlze.

Po hodině jsme zastavili na louce v malé vesničce. Čekali jsme ještě asi půl hodiny, dokud Zuzana neměla jistotu, že se do našeho přistání mlha rozplyne.

Létat v mlze je nebezpečné, varovala Zuzana. Můžete vletět třeba do drátů elektrického vedení, při přistání nevíte, co je pod vámi. Jinak je ale podle Zuzany let balonem v podstatě nejbezpečnější letecká disciplína.

Let balónem - přechod do horizontální polohy

Bezpečný výtah do nebe

"Nikdy jsem neslyšela o nikom, že by se někdo v balonu zabil," ujistila nás. Když začnete ztrácet výšku, balon funguje jako padák a zpomalí pád. Navíc jste v proutěném koši, který vás chrání při dopadu na zem, protože je pevný, ale zároveň i pružný.

Zanedlouho jsme konečně začali chystat balon. Z přívěsu jsme nejprve všichni společně vynesli velký koš s tlakovými lahvemi s propanem. Zuzana namontovala tlakové hadice a připojila je k hořáku, který postavila na tyče nad prostředek ratanového koše a vyzkoušela, jestli jsou lahve dobře připojené. Tím mě dost vyděsila: zničehonic vystřelil z hořáku oheň jako z plamenometu.

Pomohli jsme jí položit koš na bok a ona s kolegou připravila balon a ocelová lanka, která ho spojují s košem. Prostředkem balonu jde nejdůležitější provaz, který pilotovi umožňuje uvolnit látku tak, aby se z balonu vyvalil horký vzduch a mohlo se klesat

Let balónem - zážitek

Když byl balon připravený k naplnění vzduchem, přinesla Zuzana obrovský větrák, který nasměrovala do balonu. Já a kameraman jsme dostali za úkol držet balon dole u koše tak, aby do něj šel vzduch co nejlépe a nezamotal se. Zuzana zapnula hlučný a výkonný větrák a balon se pomalu plnil vzduchem. Jak se látka postupně zvedala a začala mít tvar, Zuzana zapnula hořák a podruhé mě polekala. Z hořáku se opět vyvalil oheň, tentokrát ale nemířil do výšky, ale do balonu. S kameramanem jsme se na sebe trochu postrašeně podívali, pak jsme ale museli odvrátit obličej, protože z ohně sálalo neuvěřitelné teplo.

Let balónem - výhled je úchvatný...

Krajina na dlani

Za chvíli se balon začal zvedat s větší silou, jeho vrchol teď téměř mířil vzhůru. Pustili jsme látku a balon pomalu otočil ratanový koš.

"Tak pojďte," pobízela nás Zuzana z koše a ukázala stupátko, bez kterého by byl nástup pro mnoho lidí značně obtížný. Nedočkavě jsme s kameramanem a fotografem naskočili.

Zuzana začala do balonu pěkně "topit" a pomalu jsme se vznesli. Stoupali jsme pomalu a koš se zdál naprosto pevný, žádný adrenalin oproti ostatním leteckým sportům. Připadala jsem si spíš jako v pomalém výtahu do nebes.

Po chvíli jsme měli celé okolí jako na dlani. A byl to pohled, co bral dech. Z mlhy kolem Berounky se vynořovaly zalesněné kopce. Zuzana nám vysvětlila, že se balon sice nedá řídit, ale dá se "mu trochu pomoct". V jednotlivých výškách vanou větry jinými směry a silou. Podle toho, kam vystoupáte, tedy můžete ovlivnit, kam se bude balon pohybovat. Byli jsme asi ve třistametrové výšce, ale ani se to nezdálo. Zuzana nám prozradila, že pokud se bojíte výšek, je nejlepší trik nekoukat dolů, ale jen kolem sebe. S lidmi, co mají z výšek strach, prý také létala. A nejlepší je stoupat pomalu, takže si to vlastně ani neuvědomíte a nevyděsíte se.

Let balónem - pilotka upřesňuje místo přistání

Putování vzduchem trvalo asi hodinu, Zuzana se průběžně domlouvala vysílačkou s doprovodným vozidlem: "Balon volá doprovod. Přeletěli jsme dálnici a přistaneme za Točníkem."

"Doprovod rozumí, už vás vidím," hlásil řidič auta. Na silnici pod námi vypadalo jako angličák.

Přistáváme na včelím úlu

Přeletěli jsme kopec s hradem Točník a nad loukou za ním začala Zuzana vypouštět z balonu horký vzduch. Dole si nás všimlo několik místních obyvatel a zvědavě si nás šli okouknout. V poslední chvíli jsme si všimli, že přímo pod námi je včelí úl a Zuzana připustila horký vzduch.

"Balon volá doprovod. Pojď sem, hodím ti lano a odtáhneš nás." Doprovod se už za chviličku řítil loukou pod námi. Chytil široké modré lano. Stále jsme viseli ve vzduchu, ale mladík táhnul lano a tím i nás do bezpečí od včelích žihadel. Zuzana vypustila víc horkého vzduchu a poradila, abychom se při kontaktu se zemí drželi lana vevnitř koše a pružili v kolenou.

Let balónem - záchranné lano nás odtahuje mimo včelí úly...

Dosed na zem byl ale víceméně hladký. Zuzana vypustila další horký vzduch, abychom mohli vylézt z balonu, aniž by odletěl. A pak už jsem byla nohama zase na zemi. Přišlo na řadu vypouštění a skládání balonu a rozebrání konstrukce na hořák.

Zuzana ochotně odpovídala na zvědavé dotazy místních . Bylo jasné, že je na podobnou pozornost zvyklá.

Pak jsme se my dvě chopily kovové zatočené trubky, kterou jsme postupně z balonu vytlačovaly vzduch. Musím uznat, že to byla docela dřina. Zuzana sice tvrdila, že normálně to tak špatně nejde, nevím ale, jestli to nebylo tím, že jsem jí pomáhala já.

Balon jsme pak napěchovaly do velkého vaku. Proti padákům mají tu výhodu, že se nemusí nijak přesně skládat, musí se dát akorát pozor na lanka, aby se nezamotala do sebe. Nakonec jsme si na vak s balonem všichni sedli a snažili se vytlačit zbytek vzduchu. Připadala jsem si jako na skákací nafukovací kouli a dobře se bavila.

Když jsme všechno uklidili do auta a přívěsu, zavelela Zuzana všem kleknout na zem. Protože jsme balonem letěli poprvé v životě, museli jsme být pokřtěni.

Let balónem - vypouštění horkého vzduchu

Hoří mi vlasy

Zatímco jsme klečeli na louce, vyprávěla pilotka příběh o začátku balonového létání. Francouzský král prý tehdy chtěl do vzduchu poslat nejprve vězně odsouzeného na smrt, protože se nevědělo, co se nahoře může stát. Proti tomu se ale postavili někteří aristokraté, podle kterých není možné, aby kriminálník byl prvním člověkem ve vzduchu. Úkolu se proto nakonec dobrovolně zhostil jeden aristokrat spolu s přítelem lékárníkem. Let balonem byl úspěšný a z nich se stali hrdinové, lékárník byl poté povýšen do šlechtického stavu.

"A proto vám dnes dám nové balonářské jméno, které se skládá z křestního jména a místa, kde jste přistáli. Křtím vás ve jménu země, kterou rádi opouštíme a na kterou se vždycky rádi vracíme," pronesla Zuzana a nasypala nám na hlavu kousek hlíny z louky. "Ve jménu větru, který nám dává sílu pohybovat se z místa na místo. Ve jménu ohně, který nám dává sílu vzlétnout." Pak nám zapalovačem zapálila malý pramínek vlasů. Protesty byly zbytečné, tradice je tradice. "A ve jménu vody, kterou rádi pijeme v jakékoli podobě." Nalila nám všem na hlavu kapku sektu.

Let balónem - hrad Točník v pozadí

Jsem Magdalena z Točníku

Byla jsem pokřtěna jako Magdalena z Točníku a Zuzana nalila sekt do skleniček, abychom si všichni připili na náš premiérový let a bezpečné přistání. Pak nám vypsali a předali Křestní listy vzduchoplavce.

Zuzana nám cestou zpět na letiště ještě vysvětlila, že pokud se nás nějaký jiný vzduchoplavec zeptá, jak se jmenujeme, musíme říct své vzduchoplavecké jméno. Pokud se spletete a neřeknete ho celé, musíte koupit pro partu bednu sektu. "A to je potom veselo," smála se.

Přiznám se, že jí trochu závidím, že si tu krásu tam nahoře může vychutnávat každý den.

Let balónem - stín "našeho" balónu nás provází po zemi...

Autoři: pro iDNES.cz

Podzim

Přehled podzimních svátků a témat, tipy na recepty a aktivity pro volný čas

  • Nejčtenější

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Protilátky mít nemusíte, i když jste covid-19 prodělali. Co vám řekne test?

Premium Mezi lidmi se o tom hovoří už od jarní vlny koronavirové pandemie a teď se toto téma opět vrací. Kdo úspěšně prodělal...

Horoskop pro každé znamení na 43. týden roku 2020

Hvězdy prozradí, co vás čeká a nemine v následujícím týdnu.

Deset nejčastějších překážek při dietě. Zbavte se jich a zhubnete

Čtyři z pěti lidí, kteří touží zhubnout, dietou ničeho nedosáhnou. V nejhorším případě u nich dojde k jojo efektu a pak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Horoskop zdraví: co čeká jednotlivá znamení do konce roku

Premium Zdraví v této době řeší většina lidí a je to to nejcennější, co máme. Jak bychom o něj měli pečovat a co čeká...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Chci jistotu, že mě neopustíš a dceru nevyhodíš, tekly slzy ve Výměně

Všechno není jen o uklízení, je třeba si také odpočinout, myslí si prokurista Pavel (48), který svou partnerku Ivu (51)...

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 19. do 25. října

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoci k tomu, abyste následující dny nejen zvládla, ale také si je užila,...

Muž se po osmi letech rozmluvil jen díky prášku na spaní

Sedmatřicetiletý Richard se před osmi lety začal dusit jídlem. Situace byla natolik vážná, že skončil v kómatu. Z něj...

Cítíte se pod psa? Možná vám pomůže těchto pět antistresových technik

Současná situace a k tomu pochmurné roční období člověku na náladě moc nepřidají. Neutápějte se ovšem v negativním...

V Česku teď můžeme mít až 700 tisíc covid pozitivních, domnívá se neurobiolog

Promořování společnosti je hazard a tvrdit, že se musíme s koronavirem naučit dalších 10 let žít, je nerozum. V...

Tvoje tvář má známý hlas bude bez Stárkové. Zkolabovala kvůli covidu-19

Show Tvoje tvář má známý hlas pokračuje už v sobotu večer sedmou epizodou. Jedna z účinkujících však v ní bude chybět....

Nejbohatší Čech celý v černém a roušce. Petr Kellner se ukázal na Twitteru

Nejbohatší Čech a majoritní vlastník společnosti PPF Petr Kellner se ukázal na Twitteru celý v černém a v černé roušce....

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Chtěla jsem udělat něco zapovězeného, říká k pornu Tarra White

Má za sebou úspěšnou kariéru ve filmech pro dospělé, její vztahy s rodinou na Moravě však poznamenala. „Příbuzní se...