Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Plastické operace a mateřství: silikony kojení většinou nevadí

  • 1
Stále více žen se svěřuje pod skalpel plastického chirurga dřív, než se rozhodnou založit rodinu. Právě o tomto tématu se nedávno v bulváru moderátorka Hana Mašlíková, které prasklé silikonové výplně znemožňují kojení. Co s estetickými vylepšeními provede nastávající těhotenství, porod a kojení? Zeptali jsme se odborníka.

„Při zvětšování poprsí se implantát vkládá pod prsní sval nebo pod prsní žlázu, která se nepoškodí, a kojení je tak po vložení implantátů možné. Máme řadu pacientek, které po zvětšení prsů otěhotněly a naprostá většina nemá žádné problémy s kojením. Samozřejmě nemůžeme 100% zaručit, že po vložení implantátů bude žena moci kojit. Někdy může prsní žláza zareagovat tak, že kojení není možné, ale je to spíše výjimka,“ vysvětluje vedoucí lékař Perfect Clinic Roman Kufa. 

Větší riziko problémů s kojením je podle něj u žen po modelaci prsou: „Pokud se zasahuje v nějaké míře do žlázy (což i u modelace se zmenšením bývá), může dojít k poruše tvorby mateřského mléka a znemožnění kojení.“  

Téma kojení po plastické operaci otevřel nedávný postesk modelky a moderátorky Hanky Mašlíkové nad tím, že nemůže kojit svého novorozence. Důvodem však u ní byl prasklý silikonový implantát, kvůli kterému jí lékaři doporučili raději nekojit. 

Podle Romana Kufy dochází k prasknutí mechanickým působením, tzn. skutečně velkým tlakem, nárazem nebo dlouhodobým působením tlakových sil v prsu, kdy dojde k opotřebení materiálu. 

Nabízí se samozřejmě otázka, jestli má investice do plastické operace ještě před otěhotněním vůbec smysl. Nebude pak muset žena znovu na operační stůl? 

„Záleží na tom, jak moc se prsa při kojení zvětší a jaká je elasticita kůže. Pokud je kůže pevná a stále elastická, vrátí se prsa často i po větším výkyvu velikosti do původního stavu. Je to ale hodně individuální. Předvídat tady nelze,“ přiznává Roman Kufa. 

Kromě silikonových výplní se ženy odebírají na kliniky i za jinými výkony - třeba na plastickou operaci břicha neboli abdominoplastiku nebo stále populárnější labioplastiku, což je úprava zevních pohlavních orgánů. 

Nebude po devíti měsících nošení plodu a další době strávené shazováním poporodních kil nutné takové zákroky zopakovat? „Pokud žena po prodělané abdominoplastice otěhotní, může dojít opět k poklesu kůže po porodu a rozestupu břišních svalů. Pak je nutné operaci zopakovat. Operovaná labia se většinou už tolik nezmění ani po dalším porodu,“ uzavírá téma plastický chirurg Roman Kufa.

, pro iDNES.cz