Pátek 14. srpna 2020, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 14. srpna 2020 Alan

Kateřina Žbirková: Vztah s Mekym jsem rok tajila

  0:30aktualizováno  0:30
Catherine, ja ťa veľmi ľúbim… Tohle je ona. Žena, pro niž Miroslav Žbirka před 24 lety složil slavný hit. Chodila na gymnázium a byli do ní zamilovaní skoro všichni kluci ze třídy. Získal ji muž, kterému ona sama říká - Meky.

Kateřina Žbirková - "Každý den si uděláme čaj o páté, to Mekymu zakódovala maminka," říká Kateřina Žbirková v rozhovoru pro ONA DNES. | foto: Lucie Robinson

Nejdřív jsem Kateřinu zkusila vyzkoušet ze slovenských slovíček pomocí kvízu, který jsme v novinách otiskli pár dní předem. Bezpečně věděla, co je kŕdel (hejno), jagať sa (třpytit se), pohádala se o význam slova cicavec (trvala na tom, že je to savec a určitě ne kojenec) a pohořela u slova lezúň.

Kateřina Žbirková

* Narodila se 4. ledna 1967 v Praze,vystudovala VŠE.
* S Miroslavem Žbirkou se seznámila, když s ním šla dělat pro školní časopis rozhovor (nikdy nevyšel ). * Tři roky žili v Bratislavě, dnes bydlí v Praze a mají dvě děti: Lindu (19) a Davida(15).
* Za svobodna se jmenovala Niklasová, její otec Jaroslav je spřízněn s V. Havlem.
* Katka nyní pomáhá svému muži s akustickým turné před vydáním nového CD Empatia.

"To je nějaký plaz?" Omyl, je to úžasný výraz pro lezoucí batole. "Aha, tak to jsem v životě neslyšela. Ale ony se výrazy liší místo od místa. Meky je z Bratislavy stejně jako všichni naši kamarádi, například v Košicích se mluví trochu jinak."

Chtěla jsem si jen otestovat, jak dobře umíte slovensky.
Umím, protože Meky na mě mluví jenom slovensky, kdežto já na něj česky. Dokáže snadno přepínat, na děti mluví česky a k tomu ještě přidává svou rodnou angličtinu, ale někdy se zapomene a promluví česky i na mě. To ho hned nutím:"Mluv slovensky!" Přijde mi to totiž sexy.

Jak vás manžel oslovuje?
Má několik oslovení, ale nejčastější je Katka.

Víte, jak vás má v mobilu?
Vím, Katkanew. Mám nové číslo, tak aby se mu nepletlo se starým. Jsem prostě stále nová.

I po dvaceti letech, to je fajn.
Ano, brali jsme se v roce 1988, sametovou revoluci jsem zažila v Bratislavě na náměstí SNP. Byla jsem ovšem ve třetím měsíci těhotenství, což je nejhorší doba na chození po náměstích, takže jsem to vnímala v oparu.

Jako Češku vás na Slovensku přijali?
Naprosto. Nezapomínejte, že jsme byli jeden stát.

Ovšem krátce před rozpadem.
Ano, ale to byl spor vyhrocený politiky. V okruhu Mekyho to všichni brali jako újmu. Měli pocit, že přicházejí o velký kus kultury, o Prahu.

Znala jste manželovu maminku, na kterou často vzpomínal?
Ano,byla to velmi jemná a ohleduplná žena, která nám ještě v osmdesáti letech hlídala malou dceru Lindu. Zpívala jí písničky a mluvila na ni, takže Linda některá první slova uměla v angličtině. Dlouho jsem nechápala, proč pořád říká "sun" (sluníčko), až pak mi došlo, že to má od babičky. (Zazvoní telefon, volá její manžel a potřebuje se poradit, že nakupuje na eBay, ale prý je vyčerpán limit. K této epizodě se později ještě dostaneme).

Máte s jeho maminkou něco společného?
Meky říká, že jsem slušná k cizím lidem, dokážu naslouchat, a i tehdy, kdy jsem naštvaná, jsem asertivní. Manželova maminka, i když byl doma třeba zmatek, každého vlídně přijala a udělala mu čaj.

Především se prý starala o domácnost, aby tatínek měl všechno zařízené. Prostě takový klasický patriarchát.
Ona byla dost chytrá a vzdělaná, učila doma angličtinu. Díky tomu se mu mohla doma postarat o komfort, ale zároveň mu stačila i intelektuálně. Ano, tchán byl dominantní, ale ona mu zdatně sekundovala.

Kateřina Žbirková

U vás je to podobné?
Já Mekymu dělám komfort, co se týče jeho práce. Ale nerada například vařím. O nás se traduje, že máme nádobí v Kentucky – tenhle manželův výrok pochází z dob, kdy jsme ještě bydleli v Lucerně, a když přišel někdo na návštěvu, nosilo se pořád něco z blízkého KFC. Meky umí bezvadný tatarák a to je tak vše. Linda je ve svých devatenácti ve věku, kdy chce držet dietu. Pak se sice nacpe nutelou, ale tváří se, že nejí. Večer je tak často jediným členem rodiny, který uvaří, náš patnáctiletý syn David. Občas se u něj přiživím. Ale když je čas, jdeme se všichni najíst do restaurace. Samozřejmě občas uvařím, ale považuju to za ztrátu času, je to wasting of time.

Já se při vaření například odreaguju.
Chápu, můj táta takhle myje nádobí, ačkoli má myčku. Mě uklidňuje čtení, když si vlezu do vany a vezmu knížku. Nebo hraní docela stupidních počítačových her.

Opravdu?
Jo, třeba střílení žab. Nemůžeš nanic jiného myslet, jen na tu hru, úplně vypneš a vyčistíš si hlavu. Došla jsem tak daleko, že jsem synovi pomáhala překonat na Playstation některé těžší úrovně ve Spidermanovi.

To snad není ztráta času?
Je a strašná. Ale nejsem závislácký typ a umím se zastavit. Maximálně si tím v noci ukrajuju ze spaní.

Máte nějaké denní rituály, když už to nejsou společné večeře doma?
Rituály jsou dobré, když má člověk pravidelný život, ale u nás je každý den jiný. Ale každý den si uděláme čaj, ostatně čaj o páté Mekymu zakódovala maminka.

Váš manžel má ještě dceru z prvního manželství, vídáte se s ní?
Ano, Denisa s námi v Bratislavě nějaký ten rok bydlela, protože Meky ji měl v péči, když jsme se poznali. Voláme si, Denisa si dobře rozumí i s Lindou. Její manžel je zase bubeník, takže ten je zase napojený na Davida, který má kapelu a hraje na bicí.

V politice fandíte Václavu Klausovi, že ano? Často býváte na jeho akcích.
Vážíme si ho, ale fanoušci, to je silné slovo. Meky podpořil Václava Klause během ‚Sarajeva‘, ale to už je nějaký pátek. Pro mě je to chytrý člověk, jehož myšlenky mají hlavu a patu, i když s ním nemusím vždycky souhlasit. O politice se ale doma moc nebavíme, a když už, tak je to asi tak se ti na našeho času. Když manželovi volali z ODS i z ČSSD, pokaždé jim odpověděl, že pro politické strany nehraje. To vím, protože jsem vždycky ten první článek, na koho zájemci narazí.

Děláte svému muži manažerku. Jak to přišlo?
To vyplynulo z nutnosti. Po revoluci se rozešel se svým manažerem a začal si dělat všechno sám, jenže časem zjistil, že to nestíhá, a zvykl si leccos přenášet na mě. Věděl, že to zařídím, nepodvedu ho, nic mu nezatajím, takže má věci ve svých rukou, ale zároveň se nemusí úplně o vše starat, což se mu jevilo jako optimální. Navíc on je poměrně nepraktický, pokud jde o různé termíny, smlouvy nebo třeba maily. Ty samozřejmě psát umí, ale přece jen jsem to já, kdo má ekonomické vzdělání a kdo je doma za počítačového experta, a to i pro děti. Když je problém, volají mně.

Jste manželova podřízená, nebo naopak?
Jsem takzvaná osoba spolupracující – v odborné terminologii.

Ale někdo musí mít poslední slovo, od toho je v práci hierarchie.
U nás ho má ten, jehož slovo je zrovna to nejlepší.

A jak se to pozná?
No, jsem docela neústupný člověk, Kozoroh. Meky říká, že musím mít vždycky pravdu. Ale tak to úplně není. O některé věci se přeme, ale určitě ne o muziku, v ní má poslední slovo on. Já mám zase čich na lidi a věci kolem byznysu, tam zase přirozeně ustoupí manžel. Naštěstí nejsem ten typ, který potřebuje v práci postupovat a mít šéfa. Asi by to ani u nás doma jinak nešlo, protože kdybych chodila v sedm domů z práce, tak bych se s ním v podstatě neviděla.

Kateřina Žbirková

Co přesně máte na starosti?
Meky je malá firma, vlastně ani ne tak moc malá, protože jsme plátci DPH. Takže je to vše od přípravy smluv a účetnictví, dohadování termínů, vyřizování pošty a mailů až po jednání s promotéry a organizátory koncertů. Večer pak přijde domů Meky, pustí mi deset mixáží a chce znát můj názor. Nebo mi pustí novou písničku a chce se poradit. Pracujeme třeba ještě ve dvě ráno a já už někdy nemůžu a říkám: Stop, teď hraju počítačovou hru – ale on ne, je workoholik a má mě pořád zapojenou.

Takže pracovní doba...
... je něco, co opravdu neznám. Neznám ani možnost úniku z jednoho světa do druhého, z práce domů a naopak. To jediné Mekymu vytýkám - že si nikdy neodpočineme. Pořád ho napadají nějaké věci a valí je ven. Ať jsme v Londýně či na dovolené, pořád to jede. Jemu to vyhovuje, mně vlastně taky, ale někdy se potřebuju schovat.

Co uděláte? Jdete střílet ty žáby?
No. Nebo se zavřu v koupelně, ale někdy mi přijde říkat něco i tam. Pak použiju obrannou metodu: mechanicky přikyvuju a nemyslím na nic. Já mám ale zase úchylku na účty, jsem velmi responsible a to se mi pro změnu směje on.

Koukám, že vám občas do věty vpadnou anglická slovíčka.
Máme tu angličtinu tak nějak v sobě. Meky ji často používá a taky teď často jezdíme do Londýna, stará se tam o strýce. A navíc - to je ten počítačový věk.

Rozumím. Dostáváte od manžela plat?
Nedá se to nazývat platem, ale asi třetina ročních příjmů jde na mě, což znamená, že je zdaňuji já. Jinak máme společné finance a Meky se mě nikdy neptá, za co utrácím a kolik. Ani neví, kolik zrovna naúčtuje, to jde absolutně mimo něj.

Všimla jsem si při telefonátu před chvílí.
Ano, zaregistruje to maximálně ve chvíli, kdy mu dojde limit na nakupování z internetu. Pak zavolá a ptá se, proč tam nejsou peníze. "No protože jsi moc nakupoval na eBay," odpovím mu.

Co nakupuje?
Staré vinylové desky. Je sice víc sběratelem cédéček, ale mnoho vzácných desek teď vychází znovu, v Anglii je to velká móda a i mladé kapely nahrávají vinyly, protože je to cool. A na eBay se dají sehnat za směšné peníze.

Kateřina Žbirková

Pouští si je?
Ne, má je ještě na cédéčku, které si pustí – a k tomu si vystaví tu desku. Protože ten krásný velký přebal vypadá jako obraz a nedá se srovnávat s plastovou krabičkou od cédéčka.

Má vystavené i ty podpisy od Beatles, které jste mu jako překvapení koupila v Londýně?
Ty má uložené v krabičce, aby se neztratily. Oslovila nás teď paní z Muzea hudby, dělají velkou výstavu o Beatles a chtěli by podpisy půjčit, tak nevím, jak se Meky rozhodne a zda je dá na půl roku pryč. (To bylo tak: k pětapadesátinám připravila Katka muži překvapení. Vypravila se do Londýna pro podpisy členů Beatles do obchůdku, kolem kterého Meky rok chodil, ale netroufal si je za tu cenu (několik desítek tisíc korun) koupit. Dárek mu věnovala na veřejné oslavě a přivedla svého muže v naprostý úžas.)

Mám pocit, že jste mu tímhle dárkem tak trochu oplatila to, že o vás kdysi složil slavnou písničku Catherine. Byla jste tehdy studentka gymnázia, do níž se zamiloval známý zpěvák. Jak reagovali vaši kamarádi na to, že o vás nazpíval hit?
Myslím, že to nevěděli, já se s tím nikde nechlubila. Byla jsem realistická až pragmatická, uměla jsem si představit, že to nemusí dopadnout. Tajila jsem to i před rodiči. Možná i rok.

Proč?
Protože obecná představa o šoubyznysu je, že je zkažený. Dlouho to věděla jen moje kamarádka Markéta. A pak ještě kamarád, s nímž jsem šla za Mekym pro studentský časopis dělat rozhovor, který nikdy nevyšel. Markétě jsem pak tu písničku pouštěla do sluchátek z walkmana, původní verze byla v angličtině. Pak za mnou Meky tajně přijel na maturitní ples, neměl ještě řidičák, a tak přemluvil svého kamaráda, aby se obětoval a přivezl ho do Prahy. Markéta za mnou přišla a povídá: "Holky říkaj, že na druhým balkónu je Žbirka, nepřijel za tebou?" Tehdy mě napadlo, že on to snad i myslí vážně. Kamarád nás pak v autě vozil půl hodiny kolem Lucerny, zatímco mě začali hledat rodiče. Ale nedozvěděli se to ještě dlouho.

A co říkali potom?
Nebyli rádi. Neznali ho, báli se, že s ním odjedu na Slovensko. Pak mi řekli: "Tak ho přiveď." Meky byl hrozně nervózní, ale dopadlo to bezvadně. Dnes na něj máma nedá dopustit.

Mimochodem, když už jste tak počítačově zdatná, jste na Facebooku?
Já už dávno a asi před měsícem přišel syn s tím, že kdo není na Facebooku, jako by nebyl. Takže jsem zasvětila i Mekyho.

Co tam píšete – že jste si dali zrovna čaj?
To ne, Mekyho stránka je čistě pro jeho fanoušky.

Píše si ji on sám?
No, obvykle to probíhá tak, že se mě zeptá: "Nedalo by se tam dát tohle?" A já to tam napíšu.

Autoři:
  • Nejčtenější

Jíst salát může vést k cukrovce, vředům či bolestem zad, říká terapeutka

K létu a teplému počasí, kdy nemáme chuť na hutné omáčky ani mastná a těžká jídla, patří lehké letní zeleninové saláty,...

Modelka po plastice nedodržela sexuální abstinenci, praskl jí zadek

Šestadvacetiletá Amanda Nicole z Los Angeles se živí jako modelka a je samozvanou dvojnicí herečky Scarlett...

Osm možných důvodů, proč jste ještě nebyla nevěrná svému partnerovi

Otázka partnerské věrnosti je stará jako lidstvo samo, ovšem teprve v posledních desetiletích se ze společenského tabu...

Sexy babička se před padesátkou proměnila k nepoznání

Charlene Farnsworthová z Ontaria změnila svůj životní styl až v osmačtyřiceti, kdy se projedla ze štíhlé ženy v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět až osm sekund na vrcholu. Ženský orgasmus slaví svůj mezinárodní den

Cílem Mezinárodního dne ženského orgasmu, který připadá na 8. srpna, je připomenout, že ze sexu může mít potěšení i...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

Žijte víc jako předci. Vařte doma a choďte pěšky, pomůžete i planetě

Poučit se z osvědčených zvyklostí a vychytávek našich předků prospěje nám lidem a zároveň i naší planetě. V čem se...

Na barvu zboží se ptám při nákupu prodavaček, říká zpěvačka Klára Vytisková

Premium Vyrůstala na vesnici, ale do školy chodila v Praze. Zpěvačka Klára Vytisková o sobě říká, že neví, jestli je holka z...

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 10. do 16. srpna

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoci k tomu, abyste následující dny nejen zvládla, ale také si je užila,...

Syn Nathan mě zachránil, zastavil mě, říká hvězda seriálu Slunečná

Premium Herečka a zpěvačka Eva Burešová (26) se díky seriálu Slunečná, který pravidelně sleduje milion diváků, proměnila ve...

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Modelka po plastice nedodržela sexuální abstinenci, praskl jí zadek

Šestadvacetiletá Amanda Nicole z Los Angeles se živí jako modelka a je samozvanou dvojnicí herečky Scarlett...