Bývalá ministryně pro rodinu Katalin Nováková je známá jako pracovitá, inteligentní a ambiciózní žena, která je sice loajální Orbánovi, ale také reprezentuje novou generaci politiků.
Čtyřiačtyřicetiletá manželka a matka tří dospívajících dětí má za sebou oslnivý profesní růst. To, že se v prosinci loňského roku stala prezidentskou kandidátkou vládnoucí strany Fidesz, překvapilo ale i zasvěcené.
Prezident je v Maďarsku především ceremoniální role a nevolí ho lidé, ale parlament, ve kterém má Fidesz většinu. Přesto by se symbolika prezidentky ženy neměla podceňovat.
Maďarsko je zemí, kde je zastoupení žen v politice druhé nejnižší v Evropské unii, kde vláda byla ještě nedávno čistě pánskou záležitostí a kde její předseda tvrdil, že politika je pro ženy příliš drsná.
Orbán si byl evidentně už delší dobu vědom trendu vzestupu žen v nejvyšších politických funkcích všude po světě, spočítal si, že se zřejmě nevyhne ani Maďarsku, a rozhodl se na ní svézt a zároveň nad ní neztratit kontrolu.
Že k němu první a zároveň nejmladší maďarská prezidentka bude loajální, je bez pochyb, přesto by mohla přinést čerstvý vítr aspoň pro někoho.
Kariéra bez poskvrnky
Katalin Nováková se narodila v roce 1977, má tituly z mezinárodních vztahů a práva, mluví čtyřmi jazyky a ztělesňuje ideál ženy pro sociálně konzervativní vládu: dokázala totiž roli manželky a matky spojit s úspěšnou kariérou.
Nechybí jí ani zahraniční zkušenosti: studovala ve Francii i v USA a svou profesionální dráhu odstartovala na ministerstvu zahraničí, částečně pod bývalou sociálně liberální vládou. Její vzestup se datuje rokem 2010, kdy se stala poradkyní ministra a později vládní zmocněnkyní pro frankofonní záležitosti.
Pak přešla na ministerstvo lidských zdrojů, což je superinstituce pokrývající zdraví, vzdělávání a sociální věci, jako personální ředitelka. V roce 2014 přesedlala na ministerstvo pro rodinu a mládež a v roce 2020 povýšila na ministryni bez portfeje, zodpovědnou za rodinu.
Respekt kolegů a programová kritika
Podle jejího profilu na ATV.hu, Orbán Katalin Novákovou do roku 2014 ani neznal osobně a povyšoval ji pouze na základě jejího skvostného životopisu. Od svých kolegů si také vždy vysloužila pouze respekt za své jasné myšlenky, smysluplné argumenty a vůdcovský talent.
Ve chvíli, kdy Orbán objevil vedle migrace téma rodiny jako klíčové pro svou kampaň, se Nováková dostala do zájmu veřejnosti i médií. Někteří kritici jí ovšem vyčítají, že z její sociální politiky profituje pouze střední a vyšší třída, zatímco těm nejslabším nikterak neprospívá.
Jiní zase říkají, že je jednoduché být oblíbená, když přicházíte s nižšími daněmi, úlevami na hypotéky a dalšími podpůrnými programy. Nováková argumentovala tím, že fungují.
Pokrok v mezích stranického narativu
Nebojí se ani postavit ultrakonzervativcům ve vlastní straně. Jedním z nich je například László Kövér, který prohlásil, že nejvyšší metou ženy je stát se matkou a babičkou. Na to mu Nováková odvětila: „Nebudeme nikomu říkat, jak má žít a kolik má mít dětí.“
Když katolický biskup kritizoval umělé oplodnění jako cestu k dětem, která se příčí bohu, Nováková okamžitě vyjádřila podporu rodičům, kteří si pořídili děti právě díky asistované reprodukci.
Maďarsko bude mít první prezidentku, exministryni pro rodinu Novákovou![]() |
Přesto od ní nemůžeme čekat, že bude vzdorovat Orbánovi nebo oficiálnímu stranickému narativu. Minulý rok podpořila ústavní dodatek, s tím, že otec je vždy muž a matka vždy žena.
Odmítá ale tvrzení opozice, že bude pouhou Orbánovou loutkou a vzkazuje ve feministickému duchu: „Ráda bych vzkázala všem ženám a mužům v téhle zemi, že pro ženu jsou otevřené všechny možnosti.“
Dodává také, že bude i nadále pracovat pro dobro rodin a dětí, a to i ve své nové roli. Po jejím zvolení ovšem i ta nejvyšší patra politiky stále zůstávají v rukou Viktora Orbána.