Netradiční tipy, jak děti zabavit v karanténě, když už nápady docházejí

  • 15
Rodiče už neví, jak by své děti zabavily. Nezvyklá porce času stráveného společně s jejich ratolestmi už mnohé nápady vyčerpala. Školy zůstávají zavřené, stejně jako kina, divadla a galerie. Do čeho se doma s dětmi můžete pustit, když už vám dochází nápady ?
Ilustrační snímek

Hra na učitele a žáka

Učitelé zásobují děti úkoly, které je třeba vypracovat. Na prvním stupni jistě budete muset svým potomkům pomáhat, to je samozřejmé, ale proč se nezapojit i u těch starších? Proč si po letech nezopakovat stavbu lidského těla, strukturu minerálů, rovnice, vzory podstatných jmen nebo Newtonův zákon? 

Děti si mohou zahrát na učitele (podle odborníků je to jeden z nejefektivnějších způsobů, jak si látku zapamatovat) a připravit pro vás test. Ústní zkoušení „u tabule“ bude taky fajn. Schválně, jestli obstojíte. (Jak nezešílet v karanténě s dětmi)

Sbírka hraček. (ilustrační snímek)

Průvan v hračkách

Využijte volno k protřídění boxů a šuplíků s hračkami. Udělat si pořádek v plyšácích, autíčkách, korálcích nebo legu dětským pokojíkům jenom prospěje. Třídění je pro dětský mozek skvělá aktivita a vy získáte přehled, s čím už si u vás doma nikdo nehraje a co je možné předat kamarádkám s mladšími dětmi nebo uklidit do sklepů. Anebo kdo ví, možná učiníte objev roku a dávno zapomenutá hračka zažije renesanci. Třeba bude lepší než Xbox.

Fotoalbum

Staré fotky

Vyhrabejte ze skříní alba s fotkami, na kterých jsou vaše děti úplně malé. Vyprávějte jim, jaké to bylo, když se narodily, jaká byla jejich první slůvka, kdy začaly chodit, kterým babičkám a dědečkům se dřív podobaly, zavzpomínejte na narozeniny, výlety. Vyprávění nad fotkami patří k nejcennějším chvilkám, které můžete v rodině zažít. Kdy naposledy jste si takhle zavzpomínali?

Podobně se na Skype tvářil i Steve Ballmer.

Ahoj, babi!

Epidemiologové nabádají rodiče, aby nedávali svoje děti na hlídání k prarodičům – nákazou jsou teď senioři ohroženi nejvíc. To však neznamená, že bychom na ně měli na několik týdnů zapomenout. 

Učitelkou, kuchařkou a pracovnicí. Jak nezešílet v karanténě s dětmi

Můžete dát dětem bojový úkol, aby svým prarodičům každý den volaly, pomohly zprovoznit Skype, ať jste s nimi ve spojení i formou videohovoru. Můžou si na každý den připravit nové otázky, například: „Babi, a jak ses vlastně seznámila s dědou?“ „Dědo, jak jste si dřív telefonovali, když ještě nebyly mobily?“ Povídání bude prospěšné pro obě strany.

Odborníci na vztahy nad trendem videoseznamek nezoufají. Prý může posloužit k...

Videoreportáže

Stejně jako posádka vesmírné lodi natáčí každý den videodeníky, můžete i vy doma točit reportáže z dlouhé domácí plavby. „Dobrý den, ahoj, hlásíme se vám z lodi té a té, toho času v České Skalici, projekt Karanténa XXL, den pátý. Posádka se nachází v optimálním stavu, dnes jsme...“ Třeba nakonec z videí sestříháte zajímavý film, který si za pár let budete pro zábavu pouštět na rodinných oslavách.

Ilustrační snímek

Strejda housle popadne…

„Jednou v roce na Vánoce strejda housle popadne...“ Do zimních svátků je sice daleko, ale stejně – právě teď je perfektní příležitost k tomu, abyste oprášili třeba starou kytaru a odzbrojili zbytek rodiny starými trampskými písničkami. A když vám to půjde líp, než jste si mysleli, jděte ještě dál a naučte se nějakou novou pecku, kterou obdivují mladší členové rodiny. Co například něco od Kryštofa? Nebo Shallow z filmu Zrodila se hvězda? Budete doma za hvězdu.

Ilustrační snímek

Seriálový maraton

O víkendu už možná jde do tuhého, ponorka, nuda nebo všechno dohromady, a tak se nemusíte stydět, když se televize stane vaší největší rodinnou kamarádkou. Místo bohapustého zírání na cokoliv se možná vyplatí připlatit si nějaký naditý kanál typu HBO GO (s iDnes.cz Premium ho získáte na měsíc zdarma) a rozkoukat si některý z kvalitních seriálů, který vám už vaši známí hezkých pár týdnů doporučují. 

Co třeba sobotní maraton s Hrou o trůny nebo Teorií velkého třesku? Možná by nebylo od věci zopakovat si všechny díly Harryho Pottera nebo Avengers, že? (Pět tipů, jak se v karanténě nezbláznit)