Jediné, co jsme koupili, byl hrob, vzpomíná Šárka na těhotenství

  7:16
Juliánka vypadá jako spokojená holčička. Umí se smát, překulit se z bříška na záda a zpátky, pokouší se lézt. Přitom se podle lékařských prognóz neměla na své rodiče nikdy usmát, neměla se vlastně ani narodit. Juliánka trpí nemocí zvanou Edwardsův syndrom, který lékaři označují za "vadu neslučitelnou se životem". Přesto za měsíc oslaví třetí narozeniny.
Fotogalerie2

Šárka Sladkowská s manželem a jejich dcery Juliánka (vlevo) a Amálka | foto: Jan Karásek, MAFRA


Její příběh je natolik silný, že zaujal i filmaře. Režisérka Dagmar Smržová natočila časosběrný dokument nazvaný Zachraňte Edwardse (rozhovor s Šárkou Sladkowskou čtěte zde).

Juliánka je prvním dítětem Marcela a Šárky Sladkowských, kteří žijí v centru Zlína. Na miminko se jako všichni nastávající rodiče těšili. O tom, že jejich dítě není v pořádku, se dozvěděli z výsledků takzvaného tripl testu.

čtěte: on-line rozhovor s klinickou genetičkou MUDr. Markétou Havlovicovou

Ultrazvuk i plodová voda vadu potvrdily

vyjádření genetika, který diagnózu Juliánky stanovil

Příznaky Edwardsova syndromu dokáže odhalit už ultrazvuk. Ani ten není povinný. A už vůbec není povinný odběr plodové vody. Šárka Sladkowská s odběrem souhlasila, což ztvrdila svým podpisem. Otázka je, proč všechna ta nepovinná a velmi nákladná vyšetření podstoupila, když výsledky testů nic nezměnily na jejím odhodlaném rozhodnutí ponechat si dítě s těžkým a s životem neslučitelným genetickým syndromem? Za jeden rok života podobně těžce postiženého jedince se náklady na zdravotní péči odhadují v řádech milionů korun. Pokud bychom zpochybnili indikace genetiků k ukončení gravidity u závažných anomálií, jakou je v tomto případě Edwardsův syndrom, pak by stát vynakládal obrovské částky na péči o těžce postižené děti. Můj postoj k ukončování těhotenství je znám. Jsem proti, interrupce nedělám, ale zároveň neodsuzuji lékaře, kteří tyto výkony v rámci své gynekologické praxe dělají na žádost svých pacientek. Jinou kapitolou je však diagnóza Edwardsova syndromu u plodu těhotné ženy. V tomto případě bych Vám, manželé Sladkowští, řekl opět to stejné, co před třemi lety: "Máte možnost volby. Jde o závažnou vrozenou vadu vašeho nenarozeného dítěte. Není slučitelná s postnatálním vývojem. Rozhodněte se, jak sami budete chtít, ale pokud budete souhlasit, já bych Vám doporučil ukončení gravidity." Je to můj názor. Za tím si pevně stojím a myslím, že i celá odborná genetická společnost. Je to stanovisko nekorektní či neetické?
MUDr. Petr Polák, CSc.

To je vyšetření, kdy lékař odebere těhotné ženě krev, z níž zjistí, jestli plod nemá nějakou vývojovou vadu.

"Pak následovalo genetické vyšetření. Na ultrazvuku byly vidět srdeční vady a rozštěp rtíku, takže bylo jasné, že se něco děje," vypráví Šárka.

Vše mělo definitivně potvrdit nebo vyvrátit vyšetření plodové vody. "Byla jsem rozhodnutá, že na odběr nepůjdu. Je tam riziko potratu, a tomu jsem nechtěla miminko vystavit. Nechala jsem se ale genetikem zmanipulovat a odběr jsem podstoupila. Doma jsem pak litovala."

Teď to bere jako zkušenost k nezaplacení. Jenže tehdy to bylo teprve první setkání s lékaři. Jednání a ­chování doktorů Šárku s Marcelem zaskočilo ještě několikrát.

"Když mi pak tento genetik volal, že se Edwardsův syndrom potvrdil, tak mi jen oznámil, že si můžu přijít pro papír a vybrat si nemocnici, do které půjdu na potrat. Byla jsem tak v šoku, že jsem si myslela, že na ten potrat prostě musím, že nemám jinou možnost," říká Šárka a hladí přitom malou Juliánku, která si spokojeně brouká.

Marcelovi ale bylo hned jasné, že si dítě nechají. "Nemůže přece za to, jakou má nemoc. Nejde se ho zbavit. Dítě není zboží. Nefunguje to jako s hrníčkem v obchodě - když se mi líbí, tak si ho vezmu, když se mi nelíbí, tak ho tam nechám," uvažuje. Přitom podává hračku Amálce, jejich druhé holčičce, která se narodila před pěti měsíci naprosto zdravá.

Vyhlídky neměla Juliánka vůbec dobré. Lékaři tvrdili, že zemře ještě před porodem, nebo pokud ho náhodou přežije, tak hned pár dnů po narození. Děti s Edwardsovým syndromem trpí totiž rozsáhlými srdečními vadami, velkými dýchacími potížemi a mentálně velmi zaostávají.

Nastávající rodiče tak nekupovali kočárek, postýlku ani žádnou výbavičku. "Jediné co jsme koupili, byl hrob. Zní to strašně, ale když jsme se probrali z toho šoku, že naše dítě nejenže nebude zdravé, ale ještě s největší pravděpodobností zemře, museli jsme začít uvažovat pragmaticky," vysvětluje Marcel. Výbavičku pak pořizovali narychlo, když už bylo jasné, že si holčičku odnesou domů.

Prarodiče si museli zvyknout

S odstupem času oba přiznávají, že prvních čtrnáct dnů po definitivním potvrzení Edwardsova syndromu, bylo nejtěžší období, jakým si prošli.

"Hodně jsme i brečeli a přemýšleli, co a jak uděláme," říká Šárka. Rozhodnutí ponechat si dítě se závažnou chorobou si obhájili nejen před lékaři, ale i před nejužší rodinou. "Nechápali nás ani rodiče. Jen Šárčin tatínek nechával rozhodnutí na nás. Jinak nám všichni říkali, ať neblázníme a nekazíme si život, že žádný život nebude mít ani to dítě," vzpomíná Marcel a dodává, že oporu našli v přátelích, kteří jejich rozhodnutí respektovali.

Klišé, že čas obrousí všechny hrany, platí v jejich případě dvojnásob. Prarodiče teď na Juliánku nedají dopustit. Chodí hlídat i vozit. "Museli si na ni prostě zvyknout. Kdo ji vidí poprvé, je mu jasné, že není všechno v pořádku. Má rozštěp, sama se nenají, krmíme ji sondou, občas se tak divně podívá. Prarodičům jsme dali čas a vyplatilo se to," je přesvědčen Marcel.

Otázkou "proč zrovna my" se u­ Sladkowských nikdo netrápí. "A ­kdyby se takové dítě narodilo sousedovi, tak by to bylo spravedlivé?" kroutí hlavou Marcel na znamení, že to opravdu neřeší. Nemá problém s tím vzít dceru mezi lidi, má ji rád jako každý táta má rád své dítě.

Budoucnost má Juliánka nejistou

Zatímco před narozením a krátce po něm se lékaři netajili svými prognózami, kdy její stav označovali za beznadějný, teď už raději nikdo nic netvrdí. Aby bylo jasno, doktoři se jistě nemýlili. Děti s Edwardsovým syndromem opravdu většinou umírají brzy, ale také nemusí, jak dosvědčuje Juliánčin případ.

Manželé udržují kontakty s rodinami, kterým se narodily děti se stejnou nemocí. "Vím o čtyřměsíční holčice nedaleko Jičína, ale v­ Česku žádnou starší holčičku, než je Juliánka neznám," přemýšlí Šárka. Naději jim dávají případy z ­ciziny, kdy třeba jedna holčička i­ mluví, jiná se zase umí sama najíst, další chodí. Znají děti s touto chorobou, které už mají čtyři nebo šest let.

Zdravotně je nyní Juliánka takzvaně kompenzována. "Vlastně nemá žádné obtíže, které by nás nějak omezovaly, nebere žádné léky. Chodíme s ní plavat, mezi děti do stacionáře, normálně s ní cestujeme," vypočítává Šárka. Přitom si povzdechne, že jediné, co ji trápí, je to, že malá nemá žádný režim - neví, kdy bude spát nebo kdy si bude chtít hrát.

I přesto, že péče o Juliánku a pětiměsíční Amálku, je náročná, z ­Marcela a Šárky vyzařuje klid, spokojenost a vyrovnanost. "Ano, myslím si, že jsme opravdu šťastní," říká pevně Šárka.

Nechali byste si dítě, kdyby se v těhotenství potvrdilo, že bude postižené?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pátek 26. listopadu 2010. Anketa je uzavřena.
Autoři: ,

Nejčtenější

V 57 letech je žena v super kondici, většinu života tomu tak nebylo

Jill Brownová z USA vyrůstala v rodině, kde oba rodiče kouřili, jedla se nezdravá strava a sport nikdo neprovozoval. Neměla zdravé stravovací návyky a nebyla vedena k tomu, aby se pravidelně hýbala....

Bratr fotbalisty Horvátha shodil 61 kilo. Extrémní proměny ho změnily k nepoznání

Karel Horváth je milující táta čtyř dětí a velký bojovník. Býval náruživý sportovec, ale před více než čtvrtstoletím mu vážná autonehoda převrátila život naruby. Rapidně přibral na váze, dopracoval...

Žena zhubla sto devadesát kilo a stačily jen dva prosté „triky“

Jednatřicetiletá Tanya Santiago z Kalifornie vážila před hubnutím 272 kilogramů. „Jedla jsem porce jako pro šestičlennou rodinu,“ uvedla. Hubnout ale nechtěla, dokud nepotratila a lékaři jí...

Nejoblíbenější je tvar číslo 79. Plastický chirurg o „pipinotéce“ i uříznutých malíčcích

Premium

Celý život na své ruce spoléhá, přitom je vůbec nešetří. Nebojí se cirkulárky, soustruhu ani brusky, dá dohromady autoveterána, doma opraví, co se dá. Stejně jako na operačním sále, kde dokáže sedět...

Když obézní lhal, musel jsem zařvat, říká trenér z Extrémních proměn

Premium

Šest žen a sedm mužů, kteří dohromady vážili 2 066 kilogramů, se rozhodlo radikálně zhubnout. Za jeden rok a před zraky diváků televizní dokumentární show Extrémní proměny. Někdo bojoval o život,...

Osudová přitažlivost. Proč si vybíráme sexuálního partnera podle pachu?

Není tajemstvím, že pachy určují zákony sexuální přitažlivosti. Proč naše nosy fungují jako kompas při hledání partnerů a jak je to doopravdy s feromonovými parfémy, které mají zařídit, že budeme pro...

25. března 2025

Nevyžádaná pomoc, která vede k vyhoření. Pozor na zrádný spasitelský komplex

Snaha pomoci ostatním je jedna věc. Ale za každou cenu je zachraňovat, či dávat rady, i když o to vůbec nestojí? Pokud máte tendenci toto dělat, zastavte se. Ubližujete tím i sobě.

25. března 2025

Světelné masky i jemné líčení. Seznamte se s letošními beauty trendy

Doba jde kupředu a stejně jako se mění celý svět, vyvíjejí se a posouvají i trendy v oblasti kosmetiky a péče o pleť. Už jste vyzkoušely světelnou masku?

25. března 2025

Jak voní jaro? Nemusí to nutně být ovoce, hlavní složkou bude svěžest

Po těžkých zimních parfémech je čas na odlehčené novinky. Co si vybrat, když nechcete vonět jako ovocný sad? A stojí drahé vůně vůbec za tu cenu? Poradíme vám, která je pro vás ta pravá.

25. března 2025

Shodil 53 kilogramů. Důvodem byla svatba i malá dcera

Vítězslav žil život, který se podepsal na jeho hmotnosti i zdraví. Kvůli malé dcerce a svatbě se ovšem pustil do hubnutí. Za necelý rok shodil 53 kilogramů a je z něj nový člověk.

25. března 2025

Střecha s kandovanou třešní

Střecha s kandovanou třešní
Recept

Střední

45 min

Tradiční dezert střecha je ideální pro každou oslavu.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Prošla nejnáročnější treky. Tělo to zvládne, těžší je přesvědčit hlavu, líčí Češka

Premium

Nejtěžší dálkový trek na světě se nachází v Himálaji. Pavlína Adam se svou parťačkou ho přešly jako první ženy vůbec. Úplně samy, navíc v období monzunů. Co přiměje mladou ženu opustit prestižní...

24. března 2025

Letní čas se blíží. Proč změna času škodí a jak se bránit?

Jedni se radují, že bude večer déle světlo, jiní se předem děsí toho, jaký vliv na jejich spánek a sílu bude mít „ukradená“ hodina. Letní čas má své příznivce i odpůrce a přestože diskuse o jeho...

24. března 2025  8:36

Když dva nosí totéž, není to totéž. Celebrity se blýskly ve stejném outfitu

Podívejte se do naší galerie na slavné ženy, které si oblékly stejné oblečení jako jejich kolegyně. Někdy se dokonce potkaly i na stejné společenské akci, ale z módního faux pas si nic nedělaly....

24. března 2025  8:27

Příběh Alice: Chci se rozejít s přítelem, ale mám strach, že si něco udělá

S mým klukem jsme spolu už od druhého ročníku střední školy. Měl tehdy náročné období, protože mu vážně onemocněla a zemřela máma, moji rodiče se zase zrovna rozváděli. Byli jsme si navzájem oporou...

24. března 2025

Zazpívejte si v dešti. V těchto kouscích zaručeně nezmoknete

Aprílové počasí je za rohem a nevyzpytatelné nebe bude svou náladu měnit každou chvíli. Vyzrajte na kapky pomocí barevných outfitů, které rozzáří i uplakaný den.

24. března 2025

Nalaďte se na sportovní notu. Hlavní je funkčnost a také pohodlí

S jarem jdou ruku v ruce nová předsevzetí a hlavně potřeba se více hýbat. Stačí jen ten správný outfit. Myslete na funkčnost outfitu, ale také na své pohodlí, ať vás móda od sportu neodradí.

24. března 2025