Sociální biom – tak svůj koncept přemýšlení o společenském životě nazvali američtí výzkumníci Jeffrey Hall a Andy Merolla, kteří se specializují na komunikaci a mezilidské vztahy.
Funguje to podobně jako přírodní biomy, tedy dílčí části biosféry, které si můžeme představit jako rozsáhlé ekosystémy. „Zdravý“ biom je plný rozmanitých vazeb a vzájemných vztahů, které ve výsledku posilují odolnost celého systému. Ve společenských vztazích podle vědců platí obdobná pravidla. I pro náš sociální biom je důležitá rozmanitost a široká škála interakcí.
Hýčkejte si přátele, i když máte vztah. Má to své výhody![]() |
Co nám to přinese?
Dvojice autorů věří, že lepší kvalitu života i duševní zdraví. Svoje poznatky opírají o výzkum. Jedna studie například ukázala, že lidé, kteří během čtyř týdnů prožili víc různorodých sociálních interakcí, byli v lepší psychické pohodě. V jiné Jeffrey Hall zjistil, že pomáhá už to, když si každý den krátce popovídáme s jedním blízkým člověkem.
Hall a Merolla počítají s tím, že udržovat společenské vztahy je náročné a vyžaduje to energii, kterou často postrádáme. Ve své knize Sociální biom: Jak nás spojuje a formuje každodenní komunikace však navrhují sedm jednoduchých strategií, které se dají zařadit i do nabitého programu.