Chraňte se před stresem! Ilustrační foto.

Chraňte se před stresem! Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Jak nás stres ovlivňuje?

  • 3
Slovo stres neboli zátěž pochází z anglického stress. Naše tělo tím reaguje na nepříznivé podmínky, do kterých se dostane. Je to překvapivé, ale stres může mít i pozitivní smysl. Říkáme mu eustres a stimuluje člověka k vyššímu výkonu. Naopak ten typ, který všichni známe a neradi jej zažíváme se jmenuje distres.

Na tělo působí škodlivě a může způsobit psychosomatická onemocnění. Mechanismus stresové reakce se vyvíjel společně s člověkem. Díky tomu se nám podaří začít utíkat před nebezpečím a nenechat se bez mrknutí oka spořádat lvem.

Co se děje v těle?
Mozek vydá signál, že je potřeba energii pro svaly a další orgány. Budeme utíkat, a proto musíme mít z čeho brát. Do krve se uvolní glukóza (hlavní nosič energie). Jako po každém výkonu ale následuje únava. Stres je tedy reakce krátkodobá a vyžaduje regeneraci. Z trvalého působení stresu vychází spousta problémů. Dokonce i cukrovka (diabetes mellitus druhého typu) může na základě stresu vzniknout. Zvýšení krevního tlaku může bohužel vyústit až k infarktu.

Co se děje v hlavě?
Psychika reaguje na negativní situace depresí nebo úzkostí. V dnešní době se s tím nebo oním léčí u odborníků mnoho lidí. Ještě více se to v sobě snaží potlačit. Stresovaní lidé jsou nepříjemní na své okolí, ztrácí zájem o své koníčky a mohou své problémy ventilovat i zvýšenou agresí.

Stresové faktory
Stresory nebo stresové faktory jsou právě ony podněty, na které tělo rozsvěcuje varovnou kontrolku. Rozdělit je můžeme do několika kategorií. Fyzikální stresory nezahrnují strach z hodin fyziky, ale třeba prudké světlo, hluk nebo změny teploty. Životní situace také často přinášejí spoustu psychické zátěže. Rozvod nebo ztráta zaměstnání logicky vyvolává napětí, ale dokonce i porod nebo nedostatek spánku mohou působit stejně. Zbavit se stresu tedy spočívá nejen v odstranění příčiny, ale i ve vyrovnání se s životními situacemi.