ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Muži nejsou čtenáři myšlenek. Naučte se s nimi mluvit tak, aby pochopili

  • 154
Důležitost komunikace ve vztahu je mediálně velmi propírané téma, přesto jí většina párů nevěnuje dostatečnou pozornost. Umění sdílet své pocity se z nějakého důvodu stalo v partnerství něčím, co považujeme spíše za nežádoucí prvek, protože: „přece mě zná dost dlouho na to, aby mu to došlo“.

Omyl! Nikdo, dokonce ani váš partner, vám do hlavy nevidí. Nezáleží na tom, jestli jste spolu pár měsíců, roků, let nebo skoro celý život. Je potřeba také přihlédnout k rozdílnosti povah, které zde hrají podstatnou roli.

Přestaňme tedy už konečně naivně čekat a doufat, že tomu druhému „něco“ dojde. To bychom se načekaly. Nevěřte tajemné moci čtení myšlenek. Neaplikujte tiché, leč pro vás jasné náznaky. Běžte rovnou k věci. Vyhnete se tak nepochopení, sporům a hádkám. Možná dokonce i rozchodu.

Nepotlačujte své pocity. Vztahu tím rozhodně neprospějete.

Mluviti zlato

Ve vztazích s blízkými lidmi, především pak v partnerství, by měla vládnout otevřenost. Pozor, to neznamená, že bychom neměli mít žádná tajemství. Je však potřeba otevřít se. Mluvit od srdce, nastínit vlastní emoce. Postavit se čelem k realitě, i když je mnohdy nepříjemná.

Vše by se mělo obejít bez akcelerace rozzlobenosti, množství výčitek a poukazování na chyby ostatních. To vše totiž vede k opaku. Dotyčný se oddálí, uzavře a často začne „bojovat“.

Nechcete-li mít doma dusno, vyhněte se těmto pěti komunikačním přešlapům

Když s druhým nekomunikujeme upřímně, pravděpodobně se dostaví pocit nepochopení a frustrace z toho, že nám naše láska nerozumí. A to by přece měla, myslíme si. Vyčkávání na zázrak může zajít opravdu daleko. Po čase najednou začneme pochybovat nejen o kvalitě vztahu, ale přemýšlíme i nad výběrem partnera či se dostaví pocity vlastní viny. Přitom řešení je tak snadné.

Pamatujte, láska není boj! V tomto směru není vítězů ani poražených.

Kámen sváru

Asi nejhorší možné způsoby komunikace lze pozorovat během konfrontací. Při hádkách totiž nastupuje prvotně hlavně ego a hned po něm dlouho potlačované emoce. To se pak není čemu divit, že člověk „bouchne“ a přilije svým nevhodným chováním vůči druhému ještě více oleje do ohně.

Partnerská poradna

Trápí vás partnerské potíže? Trpíte po rozchodu či rozvodu? Poraďte se v poradně iDNES.cz s psycholožkou PhDr. Jitkou Douchovou, která se specializuje na partnerské vztahy.

PhDr. Jitka Douchová - Psycholožka specializovaná po celou dobu své profesní...

Konfliktům se v životě nevyhneme. Nemusí to však být okamžiky emocionálně stresující nebo bezcitné. Podle psychologů spolu mohou páry nesouhlasit a dokonce se mohou i hádat, a přitom si navzájem projevovat respekt.

Existuje dokonce i návod, jak se správně pohádat. Podle klinické psycholožky Deborah Grodyové je užitečné vybrat si hlavně čas, kdy budete problémy řešit. „Vyhrazení času na řešení neshod umožňuje oběma partnerům prostor k přípravě. Mohou přemýšlet o tom, jak nejlépe sdělit pocity klidnějším, racionálnějším způsobem, aby se vyhnuli obviňování a útokům.“ A kdy slovem nejvíce ubližujeme? Právě tehdy, když jednáme impulzivně, pod taktovkou nahromaděného hněvu.

Konflikty jsou ve vztahu nevyhnutelné, přesto je lze dotáhnout do zdárného konce s grácií.

Nebojte se hněvu

Ano, je dobré se vyhýbat vyhroceným situacím ve vztahu. Z průzkumu, který vydala Společnost pro osobnostní a sociální psychologii, ovšem vzešlo, že vyjádření hněvu partnerovi způsobuje možná krátkodobé nepohodlí, ale také podněcuje upřímné rozhovory, které lásce dvou lidí prospívají z dlouhodobého hlediska.

Hranice komunikace

Až příště budete mluvit se svým partnerem, pokuste se dodržet následující. Za prvé, nikdo vám skutečně do hlavy nevidí. Vaše jasné signály nemusejí být pro druhé tak očividné, jak se zdá. A není to o tom, že se znáte již tak dlouho. Jakmile nebudete jednat upřímně, ubližujete sobě.

Má, nebo nemá váš vztah budoucnost? Sledujte, jak s vámi partner mluví

„V první řadě je potřeba naučit se znát a rozumět sám sobě. Přijmout to, že pokud chci být milován, musím jednat jako JÁ a nebát se být viděn a slyšen. Z tohoto bodu pak můžu svoje potřeby, pocity a tužby komunikovat svému partnerovi,“ radí mentorka Veronika Navarro.

Pozor na pasivní agresivitu, tedy pomyslné trestání beze slov. Dusná atmosféra a neschopnost konflikt vyřešit, vše jen zhorší.

Nevhodným způsobem sdílení vlastních emocí postupně nastává ztráta polarity a i intimity, což se odráží právě na kvalitě vztahu. „Kromě pocitu, že nejsem milována a frustrace z toho, že nemohu být sama sebou, se může objevovat také útěk mimo vztah – k nevěře, kamarádům, závislostem. Tam, kde najdu úlevu, tam, kde mě to aspoň trochu baví, tam, kde mě milují a rozumí mi,“ nastiňuje problematiku nevhodného partnerského prostředí mentorka.

Je smutné, že je dnešní svět plný párů, které přetvařovaní přijaly za své a dokonce to považují za normální. „Partneři popírají sami sebe a raději se stávají tím, kým si myslí, že je ten druhý chce mít, což je naprostý nesmysl a jenom to prohlubuje propast mezi nimi,“ komentuje následky nekomunikování Veronika Navarro. Komunikace je mocný nástroj, který dokáže prohloubit vztah, v případě její absence však vztah umírá.

Jakmile se spolu naučíte mluvit, sdílet pocity a řešit hádky, máte doslova vyhráno.