Každý nový zákon musí být feministický, říká španělská ministryně rovnosti

Jihoevropská země nedávno vyvolala bouřlivou diskusi návrhem zákona, který umožňuje pracujícím ženám placené volno během menstruace. A zatímco na druhém konci světa ženy přicházejí o reprodukční práva, Španělsko chce povolit dívkám od 16 let umělé přerušení těhotenství bez souhlasu rodiče. Za oběma zákony stojí ministryně pro rovnost Irene Monterová.
Španělská ministryně pro rovnost Irene Monterová

Španělská ministryně pro rovnost Irene Monterová | foto: Profimedia.cz

„Přinášíme zákony, které garantují, že ženy mohou žít lepší životy v úplné svobodě,“ řekla čtyřiatřicetiletá politička u příležitosti představení reformy zákona o interrupci. Její součástí je také zrušení povinné třídenní „lhůty na reflexi“, tedy na přehodnocení rozhodnutí přistoupit k zákroku.

Kvůli ní totiž některé ženy nestihnou umělé přerušení těhotenství podstoupit v zákonem daném časovém mantinelu. Španělsko se tak na rozdíl od Spojených států, Polska a dalších zemí, které směřují v oblasti ženských práv zpět do středověku, vydává do čela žebříčků zemí, kde rovnost není jenom slovo.

Z aktivistky političkou

Psycholožka, levicová politička, matka a feministka Irene Monterová je španělskou ministryní pro rovnost od roku 2020, sociální záležitosti ji ovšem zajímají už od puberty. Bojuje za genderovou rovnost a také za uznání práv LGBTQI+ komunity ve své zemi.

Narodila se v roce 1988 v Madridu do rodiny učitelky a majitele stěhovací firmy. Chodila do Montessori školy a v šestnácti letech vstoupila do Svazu komunistické mládeže.

Své politické téma našla záhy poté, co se přidala k Plataforma de Afectados por la Hipoteca (PAH), občanské iniciativě bojující proti vystěhovávání lidí, kteří kvůli ztrátě příjmů nebyli schopni splácet hypotéky.

Navzdory politickým ambicím vystudovala psychologii na Universidad Autónoma de Madrid. Magisterský titul získala v roce 2013 v oboru pedagogická psychologie. Poté získala stipendium na Harvardu, ale rozhodla se raději zůstat ve Španělsku a věnovat se politice.

V roce 2014 kandidovala za novou levicovou stranu Podemos společně s Rafaelem Mayoralem z PAH do Evropského parlamentu. V listopadu 2014 se stala tajemnicí předsedy Podemos Pabla Iglesiase a svou doktorskou práci o nových metodách inkluze ve vzdělávání odložila na neurčito, aby se mohla plně věnovat stranické práci.

Jak oslovit ženy

V roce 2017 se ve 29 letech stala předsedkyní parlamentního klubu Podemos a magazín Forbes ji zařadil do svého seznamu vlivných mladých lidí 30 pod 30.

Celonárodní i světovou pozornost upoutala, když se stala první ženou, která kdy požádala španělský parlament o vyslovení nedůvěry předsedovi vlády, pravicovému politikovi Marianovi Rajoyovi, nechvalně proslulému korupčními skandály. S tím, jak její hvězda stoupala, přišel na přetřes také její vztah k Iglesiasovi, se kterým má tři děti.

Potraty od 16 let a volno při bolestivé menstruaci. Španělkám dají nová práva

V 2020 byla Monterová jmenována ministryní pro rovnost a při té příležitosti veřejně deklarovala svou autonomii a feministickou agendu. Její portfolio představovalo silnou zbraň pro stranu, která chtěla přebrat voličky socialistům. „Ti po dlouhé roky uměli oslovit většinu žen,“ řekl serveru La France 24 Jose Rama, politolog z madridské univerzity.

Nově jmenovaná ministryně ve španělské televizi vystupovala s miminkem v šátku, během projevu o genderově podmíněném násilí se neubránila slzám. Pravicoví a středoví politici ji kvůli jejím postojům často označují za „radikální feministku“, a rozhodně to není kompliment. Ona však nekompromisně pokračuje v prosazování své agendy.

Španělská ministryně pro rovnost Irene Monterová

Budu si spát, s kým budu chtít

Dalo by se říci, že Monterová je silná žena budující úspěšnou kariéru a pomalu proměňující postoje svých spoluobčanů. Platí však za to svou cenu. „Pro mladou ženu je složité být v politice. Bez ohledu na to, jak jste kompetentní, kolik máte zkušeností nebo jak jste v politice úspěšná, vždycky se vás někdo bude snažit podrývat skrz vašeho partnera, přátele nebo vaše mládí,“ posteskla si francouzskému listu.

Pablo Iglesias Turrión je lídrem levicových Podemos, strany, která vznikla jako protestní hnutí během ekonomické krize v roce 2011. Schopnosti i úspěchy Irene Monterové jsou proto často zlehčovány jako přímý důsledek jejího partnerského vztahu s ním.

Což je poměrně komplikovaná situace vzhledem k její popularitě u voliček a uznání od kolegů. Irene Monterovou dokonce dotlačila až k tomu, aby v parlamentu během jedné slovní přestřelky prohlásila: „Budu si spát, s kým budu chtít!“

Od svého nástupu do funkce prosadila mnoho změn. Na konci roku 2020 se Španělsko přidalo k zemím, které hodnotí absenci souhlasu se sexem jako znásilnění. V souladu s Istanbulskou úmluvou poskytuje země speciální asistenci obětem sexuálního násilí, včetně non stop otevřených krizových center.

Nejsem jako ostatní holky, a už vůbec ne feministka. Když ženy nenávidí ženy

Španělsko také hodnotí jako násilí na ženách úmyslné nakažení pohlavní chorobou, ženskou obřízku, nucené manželství, symbolické sexuální násilí a sexuální vykořisťování žen a dívek. Ministryně pro rovnost přišla také s novým národním plánem prevence genderově podmíněného násilí, který stojí na dvou základních osách: všechny stupně vzdělávání a online prostředí.

„Jediný způsob, jak garantovat rovnost mužů a žen, je učit rovnost ve školách,“ říká Irene Monterová. Španělsko také plně uznává genderová a feministická studia jakožto vědní obor. Ale ministryně chce jít ještě dál.

Za rovnost všech bez ohledu na pohlaví

Soustředí se také na zákon, který si klade za cíl oficiálně uznat celé spektrum pohlaví, genderů a sexuálních orientací, který by měl zajistit úplnou sexuální svobodu a prevenci sexuálně podmíněného násilí. A také prevenci diskriminace založené na sexuální orientaci či genderové identitě.

Již minulý rok v červnu schválila španělská vláda první návrh zákona, který má umožnit komukoliv od 14 let věku legálně oficiálně změnu pohlaví bez lékařské diagnózy nebo hormonální terapie.

Nebinární, agender, či genderfluid? Mladým už pojmy žena a muž nestačí

Přestože Irene Monterová říká, že je před ní ještě spousta práce, již nyní toho udělala hodně pro rovnost všech, bez ohledu na to, jak vypadají jejich pohlavní orgány, nebo za jaký gender se považují.

A návod, kterým se řídí? „Každý nový zákon a vládní balíček musí být feministický,“ řekla v polovině července britskému deníku The Telegraph politička, která považuje sexuální a reprodukční práva žen za „barometr kvality funkční demokracie.“

  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Záhady špatného trávení. Kdy už potíže signalizují nádor, vysvětluje lékař

19. dubna 2024

Premium Pocit plnosti, plynatost, jindy zácpa. Tyto příznaky mohou být způsobeny problémy s tlustým...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

Krásu dnes určuje Instagram, za nás byly úpravy tabu, říká Taťána Kuchařová

25. dubna 2024

Premium Před osmnácti lety jí posadili na hlavu ikonickou modrou korunku, letos její triumf v soutěži Miss...

Dříve měly modelky charisma, dnes je vše plytké a instantní, říká hledačka talentů

24. dubna 2024

Premium Krása je velmi diskutabilní a individuální pojem, tvrdí Milada Karasová, která pro svět modelingu...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...