Pátek 29. května 2020, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. května 2020 Maxmilián, Maxim

Rodičovství v digitální éře. Co dělají vaše děti přilepené na displeji?

  1:18aktualizováno  1:18
Máte pocit, že jsou jen u počítače. V bezpečí vašeho domova. Přitom vůbec netušíte, že se na jejich monitoru může odehrávat nefalšované „psycho“. Případně jen jejich zábava není tak neškodná, jak se může zdát. Opravdu jste si na sto procent jisti, že víte, co dělá vaše dítě na síti?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Fotolia

Jje tomu už pár let, kdy dcera mého bývalého partnera prožila peklo na vlastní kůži. A přitom to vypadalo z jejího pohledu zdánlivě nevinně. Spolužák na ní loudil intimní snímky. Bylo jí teprve čtrnáct a s naivitou dítěte mu je poslala.

Jenže druhý den fotky visely po celé čtvrti, dokonce i ve škole. S jejím telefonním číslem.

Není nutné vysvětlovat, jak se cítili všichni zúčastnění. A na podobný fenomén současné doby poměrně syrově upozorňuje i dokument Víta Klusáka V síti. Jak se takovému zneužití ubránit?

Varujte své děti před sextingem

Sexting – tak se říká všem podobným aktivitám na internetu, které jsou spolu se sdílením intimních snímků či videí rizikovou cestou, jak se rychle a snadno dostat do pozice oběti.

Než pustíte děti na net…

… poučte je o všech zásadních úskalích internetu. Vysvětlete jim termíny kyberšikana, sexting, kyberstalking, promluvte si s nimi o rizicích sdílení snímků na sociálních sítích a o možném zneužití osobních dat.

… odkryjte jim skutečný svět youtuberů, snažte se jim objasnit, jak funguje reklama, proč jsou pro ně tak důležité lajky a že ne vše, co prezentují, se skutečně slučuje se zdravým rozumem. 

… korigujte obsah i čas, který děti na počítači či tabletu tráví. Nechte si ukázat, jaké aplikace, hry a videa je baví. Nastavte rodičovské filtry, hlídejte historii. 

… budujte vzájemnou důvěru! Jen málokterý potomek, pokud nastane malér, se totiž svému rodiči svěří. Podle statistik linky důvěry je to pouhá třetina dětí. 

… jděte příkladem a ani vy své děti nevystavujte riziku sdílením jejich snímků na vašich profilech. Nevíte, kdo se právě dívá... 

„Své intimní materiály po internetu s cizími lidmi sdílí až 16 procent českých dětí – převažují fotografie nad videem. Za pět let se toto číslo zvýšilo téměř o polovinu, což samozřejmě vede i k rostoucímu počtu případů úniků nebo zneužití takových materiálů,“ vysvětluje dr. Kamil Kopecký, vedoucí výzkumného týmu a zároveň vedoucí Centra  Univerzity Palackého v Olomouci, který se problematikou dětí na síti podrobně zabývá.

I když vám toto téma může být nepříjemné, sedněte si s dětmi a proberte s nimi všechny hrozby, které s sebou posílání obnažených snímků či videí nese. Protože neznalost může v některých případech skončit i tragicky.

Zajímejte se o to, co sledují

Přiznejme si pravdu. Děti jsou v internetovém prostředí velmi záhy mnohem obratnější než my sami. Na síti se cítí jako ryby ve vodě, technicky jsou zdatnější, rychle se orientují.

A jsou fascinovaní světem youtuberů, který nás dospělé většinou absolutně míjí. Jenže i v tom tkví nejedno úskalí. Nejenže slavní hrdinové z videí dětem podsouvají nesmyslné a předražené produkty, ale také je umí přimět k odběrům videí – a mnohdy předvádějí dost nebezpečné kousky, tzv. challenges (výzvy), kterými jsou děti fascinované. Přitom si mohou ublížit, nebo si i poškodit zdraví.

I já jsem přistihla šestiletého a sedmiletého syna, jak upřeně zírají na dva kluky, kteří si míchají koktejly z pochybných ingrediencí, a pak je musí ochutnat. Podobnými hloupostmi se to ve světě youtuberů jen hemží.

ilustrační snímek

Výzkum dokazuje, že pouze 15 procent rodičů aktivně hlídá, na čem jejich ratolesti „visí“. Youtubery přitom sleduje až 60 procent dětí.

Stanovte limity

Za to, že děti přitahují počítače, tablety a chytré telefony jako magnet, si můžeme trochu sami. I já jim občas něco pustím, aby byl doma chvíli klid. A bohužel tak svým dětem zadělávám na problém. Vnucuji jim totiž nevědomky závislostní chování. A tak už pochopitelně přichází fáze, kdy je musím od počítačů vyhánět.

Lovci dětí nemají zábrany. Zbraní proti nim jsou informace, říká psycholožka

Nejsem v tom sama. Podle výsledků výzkumu digitálního rodičovství se o nějakou formu omezování času stráveného online snaží téměř každý rodič (73 %), většina z nich se však spoléhá především na vzájemnou důvěru a ústní dohodu. A jak všichni víme, ta ne vždycky funguje.

Všechno není pro děti!

Nechci sahat rodičům do svědomí, ale je málo těch, co používají ochranné filtry, které malým počítačovým nadšencům zamezí v přístupu k nevhodným stránkám – erotickým, s násilným obsahem. Podle výzkumu až šest z deseti rodičů dětem vyhledávání na internetu vůbec neomezuje.

A opět v tom hraje roli důvěra. Až 82 procent maminek a tatínků totiž tvrdí, že přesně ví, které stránky jejich dítě navštěvuje. Ale jste si opravdu jistí? Vážně každý den kontrolujete počítačovou historii? Máte přehled o tom, na co se vaše dítě dívá, co vyhledává a kam ho žene přirozená dětská zvědavost? A hlavně, někdy stačí jen pár minut.

Pozor na sociální sítě

Děti jsou jimi fascinované, protože vytvářejí iluzi obliby, jenže zároveň jsou nástrojem ďáblovým. Nikdo nikdy neví, kdo se za profilem skutečně schovává. A dospívající mládež to, jak dokládají data, bere na lehkou váhu. Zhruba třetina dětí (31 %) by si na Facebooku přidala nového kamaráda opačného pohlaví jen na základě přitažlivé fotografie a bez ověřování identity.

„Sociální sítě zcela odbourávají bariéry v komunikaci a děti často ztrácejí zábrany. Dívka si přidá na Facebooku hezkého kluka, chatuje s ním před webkamerou, sdílí intimní fotografie. A to je jen začátek. Až pětina dětí nemá problém s internetovým kamarádem nebo se zcela cizím člověkem vyrazit na osobní schůzku,“ upozorňuje Kopecký.

A tady už jde vážně do tuhého. Nutno podotknout, že i my dospělí se někdy chováme rizikově. Jen si promítněte v hlavě, kolik rodičů denně sdílí svoje děti na sociálních sítích, pomalu i s údaji, kde se právě vyskytují.

Jak jednoduché pak je udělat si představu o tom, která místa potomci nejčastěji navštěvují a jaký je jejich harmonogram dne. Jenže nejen pro rodiče, ale bohužel i pro ty, co chtějí ublížit. Dokonalá návnada!

Autor:
  • Nejčtenější

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Tři roky bez šamponu a žena má dokonalé kudrliny a kvalitní vlasy

Devětadvacetiletá Rachel Rondová z Holandska měla v dětství krásně kudrnaté vlasy. Jakmile si je ale v pubertě začala...

Obezitolog: Tlouštíci opět nabírají, televizní hubnutí nabádá k nesmyslům

Osm tlouštíků hublo každý týden před očima televizních diváků pod vedením odborných poradců. Pořady tohoto typu jsou...

Žena nechává tříleté dcerce na hlavě dredy. Čelí kvůli tomu kritice

Čtyřiatřicetiletá Kristin Millerová z Havaje nečeše tříleté dceři Lorettě vlasy a nechává jí přírodní dredy, aby měla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Horoskop: Blíženci přinesli Štírům sexuální energii, Vahám chuť do práce

Od 20. května vládnou hvězdným znamením bystří, nezávislí a pohotoví Blíženci. Znázorňují je dvě postavy obrácené čelem...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  • Další z rubriky

Podkopnutá důvěra bolí. Naučte se však znovu věřit

Důvěra, podstatná součást našich životů. Díky ní odevzdáváme a odhalujeme své křehké nitro. Tvoříme vztahy kamarádské i...

Američanky přelstily koronavirus, svou svatbu promítaly přes internet

Bri a Lindsey z Texasu se seznámily v roce 2018. Na duben tohoto roku měly naplánovanou velkolepou svatbu, kam pozvaly...

Spočítejte si své vibrační číslo a dozvíte se, co vás letos ještě čeká

Lelkovali jste v minulých měsících doma a ze zoufalství přepočítávali zásoby jídla, zkoumali knihy v knihovničce a...

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 25. do 31. května

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoci k tomu, abyste následující dny nejen zvládla, ale také si je užila,...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?

Najdete na iDNES.cz