Úterý 11. května 2021, svátek má Svatava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 11. května 2021 Svatava

Holotropní dýchání může pomoct vyrovnat se s minulostí

  0:50
Jednou z alternativních metod jak zlepšit duševní kondici může být i holotropní dýchání. Autorka textu ho vyzkoušela na vlastní kůži a povídala si o něm s jeho propagátorkou Zdenou Kmuníčkovou.

MUDr. Zdena Kmuníčková s redaktorkou Michaelou Kadlecovou | foto: Archiv autorky


Tuto metodu vypracoval profesor Stanislav Grof, psychiatr českého

Holotropní dýchánÍ

* Tato terapeutická strategie, vzešla z předpokladu možnosti vyvolání jiných stavů vědomí pomocí intenzivního dýchání nebo naopak zadržování dechu.

* Podle Stanislava Grofa jde o léčebný postup, který je kombinací řízeného dýchání, hudby a různých jiných forem zvukové techniky, a cíleného uvolnění blokované tělesné energie.

* Slouží k nahlédnutí hluboko do vlastní psychiky a znovuprožitím určitých životních traumatizujících okamžiků ve stavu holotropního dýchání usnadňuje odstraňování různých psychických bloků. Tím umožňuje lepší porozumění sobě samému a také zdokonalení vztahu k jiným lidem. Holotropní dýchání je chápáno jako technika určitého seberozvíjení a sebepoznání.
(Zdroj: Wikipedie)

původu, se svojí ženou Christinou. MUDr. Zdena Kmuníčková je jeho přímou žačkou.

Dvacet let praxe

"Znala jsem matku profesora Grofa, paní Marii Grofovou, která byla od svého syna poučenou terapeutkou," vzpomíná Kmuníčková ve své soukromé psychiatrické ordinaci v Praze na Vinohradech, jak se k holotropnímu dýchání dostala. "Bylo to ještě před listopadem 1989. Poprvé jsem dýchala pod péčí paní Marie Grofové v jejím bytě. V roce 1989 se profesor Grof vrátil z emigrace, založil zde tréninkovou skupinu a jezdili nás sem vyučovat a trénovat terapeuti z různých zemí."

Chronické obtíže ano, akutní ne

Metoda holotropního dýchání se hodí téměř pro každého, ale určití lidé se zúčastnit nemohou, tvrdí její přívrženci.

"Metoda pomáhá lidem, aby se zbavili psychických potíží, podporuje sebezdokonalování i to, aby žili a jednali co nejzdravěji a nejspokojeněji," popisuje Kmuníčková své zkušenosti.

Podle ní ji však nemohou podstoupit zájemci, kteří mají organickou chorobu mozku nebo jsou vážně duševně nemocní. Rovněž účasti brání akutní porucha tělesná, infekce, stav po operaci nebo vážnější poškození orgánu. Je třeba mít zdravé srdce, plíce a ostatní vnitřní orgány, je třeba být nejméně tři měsíce po případné operaci nebo dostatečně dlouhou rekonvalescentní dobu po vážné infekci. Pokud jde o chronické poruchy, jako jsou žaludeční, žlučníkové, kloubní nebo jiné potíže, má metoda naopak příznivý vliv. Účast není vhodná při silném menstruačním krvácení a již od prvních dnů těhotenství.

MUDr. Zdena Kmuníčková

MUDr. Zdena Kmuníčková vysvětluje redaktorce princip holotropního dýchání.

Dýchá se celý víkend

Pokud plánujete zúčastnit se holotropního dýchání, je podmínkou si najít kvalitního terapeuta. "Měl by metodu vystudovat u profesora Grofa. Konkrétně já se seznámím s celou jeho životní historií. Když vyvstane potřeba ujistit se o jeho zdravotních podmínkách, požaduji některá odborná vyšetření," říká Kmuníčková.

Kurzy se konají o víkendu. Seance je vždy jedna dopoledne, druhá odpoledne, mezi nimi je svačina, poté pozdní oběd. Po obědě si všichni sdělují co prožili. Každý je za víkend dvakrát v roli dýchajícího a dvakrát v roli přísedícího. (Fotografovat je v kurzu zakázáno.)

Emotivní prožitky

Na začátku se všichni navzájem představí. Většinou přichází sedm nebo osm nových lidí. Potom se utvoří dvojice, které spolu zůstávají celý víkend.

MUDr. Zdeňka KmuníčkováDvojice si řeknou, jak se budou dorozumívat, když bude dýchající potřebovat napít, odkrýt, přikrýt… Během dýchání se nemluví, proto jsou tato gesta zapotřebí. Potom se dýchající uloží, přísedící si k němu pohodlně sedne. Vše začne relaxací, po níž následuje působivá hudba. Dýchající dostanou instrukce, aby 15–20 minut dýchali hlouběji a rychleji. "Asi tak, jako když jdete rychlou chůzí do kopce nebo do čtvrtého patra, přibližuje lékařka.

Samotná seance může být provázena také velmi dramatickými prožitky, které jsou patrné na první pohled. "Dýchající jsou při přípravě vyzváni, aby vznikajícím popudům vyhověli. Stává se, že pláčou, křičí, řvou, hovoří, vykřikují. Vše, co je součástí procesu během rozšířeného vědomí, je povolené." V celém průběhu seancí nejsou účastníci ponecháni sami sobě, ale jsou stále pod péčí doktorky Kmuníčkové a jejích čtyř asistentů.

V kůži delfína

Lidé mají často prožitky z období kolem porodu, které je pro život člověka velmi důležité, jsou hluboce zasuté a jejich opětné vybavení má velký ozdravný význam. Dále jde o prožitky ze všech možných údobí života – kdy třeba prožili havárii, topili se, měli nějaký úraz. Často nejatraktivnější jsou prožitky transpersonální. V nich je možné zažít třeba existenci delfína v moři nebo se identifikovat s dvořanem ve středověkém království. Často k tomu napomáhá hudba i uvolněná fantazie. "Někdy však dýchající prožívají mnohé, co se nesrovnává s tím, co kdy četli, slyšeli, takže v rozšířeném vědomí mohou obdržet zcela nové autentické informace," říká doktorka Kmuníčková.

Cíl – harmonizace osobnosti

Po skončení dýchání je čas na sdělování a zpracování prožitku. V době oběda účastníci kreslí v naznačeném kruhu nebo na celé čtvrtce část toho, co prožívali, a vysvětlují význam kresby, takzvané mandaly. "Já i moji spolupracovníci jsme jim plně k dispozici a s čímkoliv se na nás mohou obracet," říká lékařka.

Po skončení víkendu a i následujícím týdnu se na lékařku mohou účastníci kdykoliv spolehnout a domluvit si setkání. Koho by napadlo zkoušet něco podobného sám doma nebo pod dohledem někoho nekvalifikovaného bez certifikátu, toho Zdena Kmuníčková důrazně varuje: "Takové počínání by mohlo být nebezpečné," říká.

Nebezpečí této metody

1. Průběh holotropního dýchání bývá spojen s mnoha motorickými projevy. Tím tedy vzniká možnost poranění.

2. Holotropní terapie by se neměli účastnit lidé s kardiovaskulárními problémy, epileptici, osoby po operacích popř. dosud nezhojených zraněních a těhotné ženy. Pro osoby mající vážné psychické problémy není holotropní seminář také vhodným řešením.

3. Velkým rizikem současnosti je také nedostatečná kvalifikace provozovatelů holotropní terapie a domácí samoukové. Holotropní dýchání by nikdy nemělo být prováděno bez odborného dohledu.

4. Další nebezpečí holotropní terapie vidí lékařská veřejnost ve škodlivém vlivu na mozkové buňky, během holotropního procesu hyperventilace, při němž dochází k překysličení mozku. (Zastánci holotropního dýchání argumentují tím, že hyperventilace jako taková paradoxně změnou kyselosti krve navozuje v určitých částech těla relativní nedokysličení. Relativní do té míry, že organismus disponuje řadou korekčních mechanismů jemu vlastních, mezi něž patří právě udržet si potřebné množství kyslíku jak v tělních tekutinách, tak i v buňkách.)
(Zdroj: Wikipedie)

Autoři:
  • Nejčtenější

Thajka miluje tetování, první si vytvořila sama pomocí háčku a inkoustu

Pětatřicetiletá Haruethai Piankaewová z Thajska propadla kouzlu tetování už ve čtrnácti letech. Od tatéra si nechala...

Styděla jsem se za sebe, tak jsem shodila 83 kilo, říká úřednice Katka

Ve svých jednadvaceti letech vážila 145 kilogramů. S morbidní obezitou se jí podařilo během pěti let skoncovat. „Každá...

Žena zhubla sto kilogramů, pak přišly deprese z vytahané kůže

Sedmadvacetiletá Haley Duffy z Austrálie byla štěstím bez sebe, když se jí podařilo po letech konečně hubnout. Kila šla...

Ideální počet sexuálních partnerů existuje, ale opravdu ho chcete znát?

Tři jsou málo a osmnáct je moc. Nevíte, kde mají hranice ostatní a vlastně ani netušíte, jak si udělat obrázek o tom,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Trendem jsou dnes „ruské rty“, ploché a vysoké, říká odbornice na krásu

Vrásky jsou odrazem toho, jak žijeme, jak se stravujeme, jak myslíme, jak jsme šťastní, spokojení – to vše se podle...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Stokrát jsem musela překonat, co by jiné položilo, říká Vendula Pizingerová

Premium Ve věku, kdy ženy bilancují, nastartovala Vendula Pizingerová novou, další kariéru – matky na plný úvazek. „Dřív mě...

Ideální počet sexuálních partnerů existuje, ale opravdu ho chcete znát?

Tři jsou málo a osmnáct je moc. Nevíte, kde mají hranice ostatní a vlastně ani netušíte, jak si udělat obrázek o tom,...

V úterý by to šlo... Který den v týdnu sedí k vašemu znamení horoskopu?

Premium Každý den v sobě nese jinou energii, každý vyzývá k jinému druhu magie. Přemýšleli jste někdy nad tím, proč je dnů v...

Vůně mají moc přenést nás zpět v čase, ale také léčit zdravotní obtíže

Ranní káva, procházka lesem po dešti, z tuby vymačkané temperové barvy. Vůně nás provázejí celým životem a dokážou...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Své důchodové konto si nehlídal. Dostane tak od státu nižší penzi

Kontrolujete si pravidelně své důchodové konto, které vede Česká správa sociálního zabezpečení. Hlídejte si také, zda...

Havlové je po očkování špatně. Nerada jsem se podřídila celku, napsala

Dagmar Havlová (68) se fanouškům na sociálních sítích svěřila s tím, že jí momentálně není dobře. Po první dávce...

Největší realitka chystá hromadné aukce bytů. Ceny zvýšíme o statisíce, tvrdí

Společnost M&M Reality začíná ve čtvrtek streamovat aukce svých nemovitostí. Největší tuzemská realitní kancelář tím...

Udělal chybu, bude pykat, říká moderátorka Křížková o manželově trestu vězení

Modelka a moderátorka Lucie Křížková (36), rozená Váchová, se na Instagramu svěřila s překvapivou novinkou z osobního...