Jak se pohnout z místa. Pomůže technika pomodoro i vizualizace snů

  • 0
Život není peříčko. Většina z nás pro samé povinnosti zapomíná na sebe a své sny. Co můžete změnit na svém přístupu, abyste pro sebe získali, co opravdu chcete?
Ilustrační snímek

Ano, chcete být šťastní, ale jenom zbožné přání nestačí. Aby se váš sen stal realitou, musíte pro to udělat nějaké změny. Jenže právě to je obvykle hlavní kámen úrazu. Ne všichni jsme totiž tak odvážní a dobrodružně naladění, že dokážeme riskovat volný pád do neznáma. Odvahu k takovým činům dává víra, houževnatost a motivace. Kde všude ji můžete získat?

Srovnejte si žebříček hodnot

Ilustrační snímek

Den má jenom 24 hodin. A ty musíte efektivně využít. Podle studií 80 procent lidí během dne prokrastinuje (rozptyluje se čtením zpráv či příspěvků na sociálních sítích) nebo dává přednost věcem, které zase nejsou tak podstatné. Patříte mezi ně? Pak si dejte pozor, protože odsouvání důležitých věcí „na potom“ vytváří stres a časový tlak. Ve finále to ve vás může vyvolat nechuť a tendence celou situaci vzdát.

První pomoc: Udělejte si jasno v tom, co opravdu chcete. Pomůže vám k tomu metoda, kterou vymyslel americký prezident Dwight Eisenhower. Jak na to: Na papír si nakreslete čtverec a rozdělte ho na čtyři díly. První políčko nadepište Důležité a naléhavé a sem zahrňte všechny akutní věci. Druhý čtverec tvoří Důležité a nenaléhavé úkoly, na kterých byste měli průběžně pracovat. Třetí položka jsou Nedůležité, ale naléhavé „jobovky“, které se objevily mimo plán. Zkuste je co nejrychleji vyřešit nebo je předat kolegům, kterých se týkají víc. A poslední díl tvoří povinnosti Nedůležité a zároveň nenaléhavé. Jde většinou o věci, které „nehoří“ a jen vám kradou čas. Řešte je, až když jsou urgentní. Díky tomuhle systému plánování si ušetříte spoustu času a zbytečně ztracených nervů.

Mějte své sny na očích

Ilustrační snímek

Opakování je prý matka moudrosti. A to platí nejen o učení, ale také o připomínání si různých věcí, které jsou ve vašem životě důležité. Abyste na ně pro samé starosti nezapomněli, vytvořte si nástěnku svých cílů a tužeb. Díky tomu, že je budete mít stále na očích, nesejdete z cesty.

První pomoc: Na čistý arch papíru, nástěnku či magnetickou tabuli připevněte obrázky toho, čeho chcete dosáhnout. Může to být například lepší práce, nové bydlení, pevnější postava, získání řidičského průkazu nebo cesta do exotických krajů. Ať je to cokoliv, dívejte se na svůj sen každý den a do detailů si ho představujte. Čím víc s ním budete v kontaktu, tím více v něj budete věřit. A jak se říká, víra posiluje a hory přenáší!

Pište si svůj deník

Ilustrační snímek

Cesta za snem bývá někdy trnitá. Leckdo z nás se může cítit vyčerpaný, zklamaný a mít chuť všechno vzdát. Možná je v téhle situaci fajn vzpomenout si na lidi, co v životě i přes nepřízeň osudu něco dokázali. Patří mezi ně například jedna z nejbohatších žen světa, spisovatelka J. K. Rowlingová, kterou proslavila kniha o čaroději Harrym Potterovi. Ještě než se Rowlingová stala slavnou, byla svobodnou matkou závislou na sociálních dávkách. Svou knihu nabízela ve dvanácti vydavatelstvích, ale všude ji odmítli. Až v nakladatelství Bloomsbury jí slíbili dílo vytisknout pod podmínkou, že si změní jméno na mužské, aby byla klučičím čtenářům blíž. Příběh Harryho Pottera se stal trhákem a odvážné spisovatelce vydělal milion liber. Občas se vyplatí věřit si a vytrvat!

První pomoc: Pište si deník o tom, co zažíváte a jak na svém snu pracujete. Za nějaký čas si v něm zalistujte a uvidíte, jaký kus cesty jste ušli.

Obklopujte se dobrými lidmi

Za život potkáme stovky či tisíce lidí a ty zahrnujeme do svých přátel na...

Občas se stává, že vaše sny dráždí okolí. Proto se možná dočkáte nepochopení ze strany blízkých a přátel, kteří vás od vašich cílů zrazují. „Nech to být, to nezvládneš. Raději běž od toho,“ můžete slýchat z jejich úst. Nenechte se podobnými řečmi otrávit. Místo toho, abyste hned házeli flintu do žita, obraťte se na přátele, kteří jsou naladěni na stejné vlně a sdílejí s vámi podobný vkus, touhy a sny. Jedině od nich se leccos naučíte!

První pomoc: Využijte sociálních sítí, kde jsou různé virtuální zájmové skupiny lidí, kteří si navzájem radí a povzbuzují se.

Odměňujte se za úspěchy

ilustrační snímek

Velké sny se budují pomalu a vyžadují čas, práci a trpělivost. A právě to bývá často kamenem úrazu, protože většina z nás by už dávno chtěla být u cíle. Co tedy dělat, abyste ve svých plánech vytrvali? Měli byste si celý úkol rozdělit na menší kroky a plnit je postupně. Jakmile docílíte nějaké dílčí mety nebo úspěchu, je na místě se za to odměnit.

První pomoc: Říká se, že ani kuře zadarmo nehrabe. Proto si čas od času za práci na svém snu dopřejte i nějakou radost. Nemusí to být nic drahého. Stačí si zajít na večeři do oblíbené pizzerie nebo na nějaký pěkný film do kina. Tímto způsobem si vypěstujete návyky, které vás budou motivovat k intenzivnější práci.

Ukliďte si pracovní stůl

Čisté pracovní prostředí. Ilustrační snímek

Říká se, že pořádek ve věcech dělá i pořádek v hlavě. Proto si svůj pracovní koutek ukliďte a mějte na něm jen věci, které nutně potřebujete nebo vám z nějakého důvodu dělají radost – například suvenýr z dovolené či fotografii blízkého člověka. Zbytek věcí roztřiďte, uložte je do desek a dejte do šuplíku nebo skříně.

První pomoc: Vybavte si svůj prostor květinami. Jsou dekorativní, působí antistresově a navíc zlepšují vzduch v místnosti! Dobrou volbou jsou nenáročné pokojové rostliny z exotických krajin, které nepotřebují zvláštní péči. Vyzkoušejte například chamedoreu, tchynin jazyk, lopatkovce, fíkus, ledviník ztepilý, potos, kalanchoi, tlustici či orchidej.

Odškrtávejte si hotové

Ilustrační snímek

Podle psychologů je velkou motivací sledovat svůj vlastní pokrok. Proto si veďte seznam úkolů, které si po vykonání jednoduše odškrtávejte. Pokud se vám stane, že nějakou povinnost nestihnete, udělejte si u ní červený vykřičník a přesuňte ji na druhý den. Nicméně, neustálý posun kupředu vám dá víru, že vše zvládnete.

První pomoc: Na zaznamenávání úkolů vám stačí obyčejný papír a tužka, případně červená fixa na odškrtávání či dopisování důležitých poznámek. Pokud máte chytrý mobil nebo tablet, využijte některou z aplikací, například známý Todoist, Google Keep, Any.do nebo Wunderlist. Každá aplikace má svou osobitou grafiku, která vám umožní úkoly přehledně roztřídit do různých projektů, případně ještě propojit s kalendářem.

Používejte techniku Pomodoro

Technika Pomodoro, ilustrační snímek

Tento zlepšovák na organizování času vymyslel Američan Francesco Cirillo a pojmenoval ho Pomodoro dle kuchyňského časovače ve tvaru rajčete. Pokud ho budete dodržovat, vyvarujete se tak zbytečné prokrastinace. Jak na to: 1) Určete si úkol, který chcete splnit. 2) Nařiďte si časovač na 25 minut a celou tu dobu pracujte soustředěně na úkolu. 3) Po cinknutí minutky si poznačte, kde jste v úkolu skončili, a dejte si 5 minut pauzu pro občerstvení, protažení těla či surfování na internetu. 4) Takovým způsobem pokračujte zhruba čtyři cykly, pak si dejte 30 minut pauzu.

První pomoc: Abyste se mohli plně soustředit na svou práci, potřebujete odbourat všechny rušivé vjemy. Například si ztište telefon a na případné esemesky reagujte později. Zpočátku se vám může zdát, že 25minutový cyklus techniky Pomodoro je pro vás příliš dlouhý. Pokud je to nutné, můžete si ho zkrátit.

, Tina