Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 27. listopadu 2021 Xenie

Důkaz lásky, nebo peklo? Na žárlivce domluva neplatí

Máte doma chorobného žárlivce, který vás podezírá z nevěry, i když nemá proč, a neustále vás kontroluje? Nezaberou ústupky či rozhovor, ale pomůže jen odborník. Vy můžete zkusit změnit jen sama sebe, aby příští partner nebyl stejný.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Každé ženě zalichotí, když na ni její partner občas žárlí. Bereme to jako důkaz lásky a vlastní atraktivity. Pokud ovšem žárlí neustále, obviňuje nás ze smyšlené nevěry, podrobuje nekonečným výslechům, diktuje kam a s kým můžeme jít, systematicky nás ponižuje či dokonce fyzicky napadá, to se už za projev lásky pokládat nedá.

Jak poznáte, že máte doma žárlivce

Aby začala žena něco měnit, musí si nejdřív sama uvědomit, že se žárlivcem žije. Když ji partner zrovna nekamenuje smyšlenými nevěrami, či se z ní nesnaží vymlátit přiznání, může to být někdy těžké.

Zvláště zpočátku vztahu si může zamilovaná žena vykládat jeho neustálé vyptávání, kde byla a s kým, jako pouhý zájem a starost. Věty o věrnosti nadevše a o šťastné lásce navždy jí po předchozím vztahu se "sukničkářem" mohou znít jako rajská hudba.

Velmi galantně může působit i nabídka, že ji muž bude vždy po práci vyzvedávat, aby nemusela jezdit autobusem. Jeho představa, že živit rodinu bude jen on, aby ona mohla sedět doma a pečovat o děti a domácnost, z něj zas dělá v jejích očích starostlivého otce a pozorného manžela.

Bohužel, za tím vším se jen skrývá potřeba žárlivce kontrolovat svůj protějšek a snaha zamezit podle něj neustále hrozící nevěře. Na to ovšem žena mnohdy přijde až po mateřské dovolené, kdy přestane být neustále doma a začne se chtít trochu osamostatňovat.

Co ještě snášet a co už ne?

Hranice, kam jsou ženy ochotny nechat toho svého zajít, se liší. Některá se sbalí hned po prvním slídění v soukromých e-mailech, jiná žije pod taktovkou žárlivce izolovaná od okolí desítky let.

Jedinou objektivní hranicí, kdy říci dost, tak zůstává překročení mezí zákona. Dopustí-li se žárlivec domácího násilí, ať už je to fyzické násilí či psychické týrání, zašel, alespoň podle legislativy, příliš daleko. Bohužel, i v takovém případě od něj mnohdy žena nechce nebo nedokáže odejít. Ženy někdy vydrží opravdu hodně.

Patologický žárlivec považuje svou partnerku za svůj majetek

Žárlivce sama nezměníte

Patologická žárlivost může vycházet z mnoha podnětů, prožitků a problémových rysů osobnosti. Patří k nim pocit méněcennosti, nadměrná sebeláska, zbytnělé a zranitelné ego, rivalita, potlačené přání být nevěrný, nevědomé přání zbavit se objektu lásky, vztahovačnost, podezíravost, přesun viny za své chování na partnera, převzetí chování rodiče stejného pohlaví, hysterických rysů a dalších.

"Žárlivce můžete změnit, jen pokud dokážete odhalit pravou příčinu jeho žárlení," tvrdí psychoterapeutka Olga Kučerová z poradny Tamara Polanski. Původ nejistoty, kterou muž pociťuje a která ho nutí žárlit, je však skrytý hluboko uvnitř. Bez odborné pomoci ho nemá žena šanci u patologického žárlivce odhalit.

S takovým mužem se mimoto o žárlení nedá vůbec rozumně mluvit. Sám nedokáže vidět, že nemá proč žárlit, ani si nedokáže uvědomit svou vinu. Celý rozhovor bude nejspíše považovat za vaši snahu zamaskovat nějakou další nevěru.

Rozhodně nepomůže ani vycházení vstříc jeho neustále se stupňujícím požadavkům. Dnes svolíte, že zůstanete v domácnosti, zítra nebude smět ani s kamarádkou na kafe. Ustupování je jen jistá cesta do otroctví.

"V patologickém případě tak může žena mluvit o štěstí, když se jí podaří ze vztahu bez úhony odejít," vykresluje drsnou pravdu psychoterapeutka.

Zkuste začít u sebe

Přesto, že jeho změnit nemůžete, můžete podle Olgy Kučerové zkusit změnit něco u sebe. Promluva s rodinou či odborníkem vám možná ukáže váš přístup k partnerství v jiném světle. Třeba zjistíte, že děláte něco špatně sama. "I kdyby z toho nakrásně vyplynulo to, že špatné je to, že ve vztahu setrváváte," radí psychoterapeutka.

Ideálním terčem pro žárlivce jsou ženy tolerantní, zakřiknuté, podceňující se, zvyklé hledat chybu především u sebe. Přitom jejich jedinou chybou je to, že si nechají chování žárlivce líbit. Proto pokud žena nezmění něco u sebe, odchod od partnera jí mnoho nepomůže. "Příští muž, se kterým začne žít, bude s největší pravděpodobností stejný žárlivec," varuje Kučerová.

Kdy je žárlivost normální?

Má-li muž proč žárlit, je samozřejmě normální, když tak s mírou činí. V našich zeměpisných šířkách je obvyklou reakcí na prokázanou nevěru verbální vyjádření pocitů podvedeného. Může dojít i na hrubá slova, pláč, vztek.

Občas ženy dokonce k žárlivosti provokují partnera naschvál. Okatě před ním flirtují a testují tak jeho lásku, nebo se snaží do uvadajícího vztahu vykřesat zpátky jiskru. I tady je přiměřená reakce muže normální. Ale pozor, vykoledovat si můžete i něco horšího.

Ilustrační foto

Nepřiměřená žárlivost

V pořádku už není, projevuje-li muž své negativní pocity i léta po partnerčině nevěře nebo flirtu, neustále se k události vrací, a to přesto, že je její opakování nepravděpodobné. Taková žárlivost, byť s kdysi reálným základem, už je nepřiměřená a v důsledcích se může podobat žárlivosti patologické.

Patologická žárlivost

Žárlení bez jakékoli reálné příčiny je patologické. Ať muž žárlí na svůj smyšlený blud, tedy něco, co se nestalo, nebo žárlí, protože se nedokáže vyrovnat s nejistotou o věrnosti partnera, není jeho chování normální.

Chorobný žárlivec se potenciální nevěry partnerky obává vždy, když ji nemá pod dohledem, třeba když je žena v práci. Bludný žárlivec je zase naprosto přesvědčen o tom, že mu je s kolegou na pracovišti nevěrná, aniž by měl jakékoli reálné důkazy. Oba typy patologických žárlivců své obavy řeší snahou partnerčin život kontrolovat. Pro takové žárlivce totiž milovat znamená vlastnit.

Žít se žárlivcem se dá leda v pekle

PhDr. Tomáš Novák ve své knize Žárlivost – jak ji zvládat míní, že smysluplně dokáže s chorobným žárlivcem žít jen bezdětná žena s hysteroidními, nebo masochistickými rysy, nejlépe obojím.

Život se žárlivcem mnohdy končí opravdu špatně. Žárlivost bývá motivem domácího násilí a dokonce poloviny vražd mezi partnery. Zúčastněné dokáže dohnat i k sebevraždě. Neustálý stres, který oba partneři zažívají, u nich může zapříčinit vážné psychosomatické choroby. Pokud jsou v rodině děti, týká se toto vše i jich.

Nesmyslnost setrvávání ve vztahu právě kvůli dětem dokládá Tomáš Novák rozhovorem, který vyslechl ve své ordinaci: Matka: "Snášela jsem peklo, abych dětem nerozbila úplnou rodinu." Dcera: "Ty si myslíš, mami, že dětem je dobře v pekle?"

Zpracováno podle knihy Žárlivost - jak ji zvládat, Tomáš Novák (Grada).

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Vaření je oheň, a to jsem i já, říká Besky, vítězka Masterchefa Česko 2021

Rozstřel Vítězství v soutěži Masterchef Česko dokáže od základu změnit život, své o tom ví Kristína Nemčková i Roman Staša....

Titul Masterchefa získala za menu v duchu nejoblíbenější pohádky z dětství

Nejenže vařily v rondonech, vařily také před zraky loňských finalistů, rodin a přátel. Z balkonu je podporovali i...

Správnou technikou až k extázi. Prožijte všechny podoby dokonalého orgasmu

Svět erotiky nemá hranice, ty si určuje každý z nás sám. Obecně je ovšem pravdou, že ženy jsou v tomto ohledu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena ztratila práci a nechala se přeoperovat. Dnes vydělává díky tělu

Devětadvacetiletá Grace Taylorová z Velké Británie během pandemie koronaviru přišla o práci. Poté se rozhodla, že svůj...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Dvojčatům v Malých láskách se na svět nechtělo, pak to bylo rychlé

Jaký je porod dvojčat, která se nejprve málem narodila předčasně, a pak se jim na svět pro změnu nechtělo? Jak se rodí...

Byla opilá, šla sama parkem. Oběti znásilnění stále čelí devastujícím mýtům

Šla parkem v noci, měla na sobě sukni, byla opilá. Nebránila se, nekřičela, nenahlásila to. Může si za to sama....

Příběh Evy: S bratrem jsme zdědili chalupu, naše plány s ní se kříží

S bratrem jsme nikdy neměli vzájemné spory. Už od dětství jsme to táhli spolu, byli jsme sourozenci, ale i kamarádi. A...

Neskočte mu na špek! Takto poznáte, jestli se mu líbíte

Každé první rande s potenciálním novým partnerem se nese ve znamení značné nervozity. Během samotné romantické schůzky...

Jakub Vágner se oženil. S rybářkou Claudií si řekli ano na lodi

Populární rybář Jakub Vágner (39) se oženil. V sobotu po poledni si vzal svou německou přítelkyni Claudii, se kterou...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Vítěz Slavíka Ztracený zpíval o znásilnění. Píseň stáhnu, omluvil se

Vítěz letošního Českého slavíka Marek Ztracený čelí kritice kvůli textu jedné z jeho starších písní. Výkonná ředitelka...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

KOMENTÁŘ: Kterak raper Řezník přistřihl Českému slavíkovi křídla

Slavnostní ceremoniál Českého slavíka nejspíš na nějakou dobu rozvíří debaty o stavu české populární hudby – je-li...