Přehnaná péče
Žádný nápadník nemá na čele napsáno, co se z něj postupně „vyklube“, zda to bude partner ideální či problematický. Proto je důležité ani v počáteční euforii nevytěsňovat první strčení, facku či výmluvy typu „byl jsem přepracovaný,“ nebo „jsem chudák – zažil jsem něco podobného ve své rodině“.
Prvním signálem, nad nímž je vhodné se zamyslet, může být přehnaná „péče“ partnera, kterou si mnohé zamilované ženy často mylně pletou s láskou „jako trám“.
Co je to domácí násilí
|
„Zbystřete, pokud vám partner říká, co máte a nemáte mít na sobě, zda a jak se máte líčit, či vůbec ne, když vám pod zdánlivě romantickou záminkou vyčítá kontakty s kamarádkami, rodinou nebo vám dokonce kontroluje telefon a přehnaně se zajímá o to, s kým a co jste řešila,“ upozorňuje terapeutka. „Osobně by byl pro mě varovný signál jakýkoliv tlak,“ říká Zdena Prokopová.
Postoj k násilí
Předzvěstí agrese bývají i létající předměty, rozbíjení nádobí… přičemž násilník své chování bagatelizuje vysvětlením, že když ho naštvete, „je přece lepší rozbíjet věci, než aby mlátil vás…“
„Samozřejmě se jedná o násilí, které se nemůže tolerovat,“ konstatuje terapeutka, podle níž je smyslem takového jednání zastrašení a varování před tím, co všechno se může stát.
„Často přeroste taková agrese v násilí vůči druhé osobě,“ dodává odbornice a dodává, že leccos nám může napovědět také setkání s jeho rodinou, abychom viděly, jaké vztahy u nich panují a jak se k sobě navzájem chovají.
„Bohužel víme, že domácí násilí je také naučené chování, často tito muži pak opakují své chování, jako v rodině, kde k násilí docházelo.
Domácí násilí a útěk se sedmi dětmi. Nečekaná zpověď ekonomky Šichtařové |