Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. ledna 2022 Doubravka

Do postele jen s knížkou aneb manželství bez sexu

  1:00
Používáte svoji manželskou postel už jen na spaní a čtení knížek, přesto jste oba spokojení? Možná budete překvapeni, kolik párů je na tom stejně. Může existovat šťastné manželství bez sexu?

Některé dvojice spolu šťastně žijí i bez sexu | foto: Isifa

Jde to trochu proti nejrůznějším průzkumům a statistikám, kterými nás odborníci zahrnují. Odborníci nám neustále předkládají důkazy, jak moc je v našich životech sex důležitý, kolikrát za týden se máme milovat a jestli při tom raději ležet, nebo dělat stojku. Člověk se v tom pomalu začíná ztrácet.

Pro naše fyzické i psychické zdraví je prý sexuální aktivita nezbytná. Kdo nesouloží, není šťastný, za pár let ho skolí infarkt, v lepším případě začne polykat antidepresiva. Ale co když z našeho manželství sex zmizel? Začneme se pod vlivem abstinence měnit v neurotické šílence?

Když budeme věřit statistikám, byla by takových lidí v Česku celá pětina. "Jsem vdaná šest let, máme tříleté dítě a mám malou potřebu sexu. Manžel mi neustále předhazuje statistiku milování, že jsem mladá a že ‚to‘ prostě musím chtít," stěžuje si v internetové diskuzi šestadvacetiletá Blanka.

Polovina žen si svůj intimní život představuje jinak

"Skutečnost, že v Česku souložíme v průměru dvakrát týdně, nic nevypovídá o tom, jak se to komu z nás líbí nebo zda se do toho někdo z nás nenutí. Srovnávat statistický průměr s individuální situací konkrétní dvojice nejde," uklidňuje sexuoložka Hanka Fifková.

Hřebíčky do manželské rakve

1.V SEXU NEEXISTUJE ŽÁDNÁ NORMA

Navzdory tomu, co říkají všechny průzkumy o četnosti milování, tak je někdo spokojený, když má sex pětkrát za týden, dalšímu stačí milovat se jednou za měsíc a někdo ho nepotřebuje skoro vůbec. Nic z toho není nenormální, záleží na chuti každého.

2.PRAVIDLO STŘEDY

Nucení na sex, takzvané pravidlo středy, do svého vztahu nezavádějte. Sex sice proběhne, ale dlouhodobě má za následek další pokles sexuální touhy, vznik dysfunkcí (poruchy erekce, orgasmu, bolesti při styku) a vztah jen zkomplikuje. 

3.JAKO V HORÁCH

Milování by měla být záležitost spontánní touhy dvou svobodných lidí. Pokud chcete mít spokojený vztah, přizpůsobte frekvenci sexu tomu méně aktivnímu z partnerů, ne naopak. Je to stejné jako v horách, kde se silnější vždycky přizpůsobí tomu slabšímu.

4.POZNEJTE SE

Sex ve vašem životě rovná se jen několik monotónních pohybů, po kterých vám navíc neubudou kila ani nenarostou svaly? Nemusí to být jen vina partnera, jen se třeba neznáte a nevíte, co vám dělá dobře. Experimentujte ve svém sexuálním životě. Protějšek to určitě potěší víc než věčně znuděný výraz ve vaší tváři.

5.NEVĚRA JAKO LÉK? Nevěru jako univerzální lék vám nikdo nedoporučí, ale existuje mnoho dvojic, kdy jeden z partnerů (někdy dokonce oba) řeší sexuální frustraci mimomanželským paralelním vztahem se všemi jeho možnými přínosy i riziky.

V roce 1993 vyhovoval intimní život 82 procentům žen a 76 procentům mužů, o třináct let později v roce 2006 už jen 55 procentům žen a 62 procentům mužů. Potíž je v tom, že ženy a muži jsou ve svých sexuálních životech vlastně dvě nekompatibilní bytosti. Chuť na milování kopíruje délku jejich plodného období.

A to je kámen úrazu. U žen chuť na sex mizí mezi padesátým a šedesátým rokem, u mužů trvá prakticky celý život. Jistě, i tak mají partneři stále dost času na společné milování, málokdy se však ve vztahu sejdou dva lidé naprosto stejných sexuálních potřeb.

Doma v ložnici abstinuju

Podle Hany Fifkové se půst nebo jen občasné milování týká zhruba tří skupin partnerských dvojic.

"Jsou to ty, kterým společný sexuální život nefunguje od začátku, například když si žena vezme takzvaného dobrého kamaráda a fajn taťku, který pro ni není přitažlivý. Přibývá ale i mužů, kteří chuť na sex ztrácejí velice bezprostředně po seznámení s příliš dominantní partnerkou. U nich je nechuť jakýmsi podvědomým pasivním vzdorem," říká.

Pak jsou to lidé, kteří jsou spolu roky, mají spokojený partnerský i milostný život, ale časem se u nich vytratí na sex chuť. Z nejrůznějších důvodů. "U žen je to často období po porodu. U obou pohlaví pak příčinou nechuti bývají psychické potíže jako například stres, úzkost, deprese," říká sexuoložka.

Manželský celibát jde obvykle ruku v ruce s nemocí jednoho z partnerů a také při prožívání partnerské krize. Poslední skupinou manželů, z jejichž života zmizel sex, jsou starší lidé, kteří mají za sebou desítky hezkých let, ale milostný život u nich kvůli věku už není možný.

Když v manželství chybí chuť

V intimním životě pětačtyřicetileté Jany odstartovaly problémy porodem před pěti roky. Do té doby se s mužem milovala ráda, po porodu ji ale už jen představa milování způsobovala fyzickou bolest.

"Manžel stav přijímal půl roku, podporoval mě, ale pak začal mít narážky, že nejsem normální," vzpomíná Jana. Občas se do milování přinutila, když však začínala cítit, že se situace může překlopit do fyzického a psychického odporu, přišla na naše poměry s velkorysým návrhem. Svému muži nabídla, jestli občas nechce využít služeb prostitutky.

"Měla jsem strach z nevěry, při níž hrozí riziko přílišné citové angažovanosti, která může přerůst ve vztah. A já nechtěla přijít o to, co jsme spolu za ty roky prožili, a dětem vzít perfektního tátu. Pro oba je tohle přijatelný kompromis, který nám vyhovuje, ale nikde se s tím nechlubíme," říká Jana. Intimita, kterou normálně prožívají manželé právě díky sexu, z jejich vztahu tak úplně nezmizela, jen klasický pohlavní styk vyměnili za jiné sexuální praktiky.

Abstinencí ke spokojenosti

Můžou tedy existovat spokojené manželské páry, v jejichž společném intimním životě se postelové scény zjevují tak akorát v televizi?

"Fyzické milování představuje velice speciální a pro danou dvojici unikátní prostor pro sdílení těch nejniternějších prožitků. Společná intimita - to, co milování předchází a co následuje - bývá pro vztah posilující. A je vcelku jedno, zda ji dvojice prožívá obden nebo jednou za měsíc. Ztráta této platformy může být začátkem konce vztahu," poukazuje sexuoložka Hana Fifková.

"Pokud partneři mají s milováním problém už od začátku, tak to vztah nepřežije, a je to jen dobře. Oba si rozchodem dají šanci najít někoho jiného, s nímž si budou sexuálně více vyhovovat," říká Hana Fifková.

S vyšším počtem let prožitých ve spokojeném manželství ale už konec sexu tragédii ve vztahu znamenat nemusí. "Existuje mnoho partnerských dvojic, které desetiletí spokojeného společného života považují za ničím nenahraditelnou hodnotu a nechtějí se pokoušet psát novou historii s někým jiným od samého začátku," říká na druhou stranu Hana Fifková.

Že žádný takový pár neznáte? Třeba jsou to zrovna známí, s nimiž právě trávíte dovolenou u moře, anebo sousedé, kteří navenek působí jako reklama na ideální manželství. S přiznáním, že sex měli naposledy v minulém tisíciletí, se však nikdo z nich nejspíš nepochlubí.

Autor:
  • Nejčtenější

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Lenka zhubla 52 kilogramů. Člověka musí jeho životní styl bavit, říká dnes

Lenku Gasnárkovou kdysi považovali za matku jejího o dva roky mladšího bratra. Dnes by se to už ale nestalo. Přivítala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Manželka mi nechybí, jen mému tělu se v noci stýskalo, řekl manžel z Výměny

V nové Výměně se tentokrát sešly úplně odlišné osobnosti. Rázná Blanka je zvyklá být už od pěti od rána v pracovním...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Příběh Renaty: Matka mi hraje na city, abych pomohla bratrovi

Můj o osm let mladší bratr byl vždy favoritem rodičů, čehož už odmala uměl využívat. Já nikdy nedostala nic zadarmo, on...

Nejste jen na peníze a plnění úkolů. Buďte parťáci, radí mužům producentka

Svým dětem chce jít příkladem a je šťastná, jak rodina funguje. Před osmi lety porodila producentka Kamila Zlatušková...

Pár dělí sedmatřicet let, chtějí založit rodinu

Jednašedesátiletá Cheryl McGregorová plánuje se svým o sedmatřicet let mladším manželem Quranem založit rodinu. Sama už...

Vyjednává s Ruskem a říká: Jako žena si dovolím říkat i to, co vyzní tvrdě

„Nikdo normální nepošle sto tisíc ozbrojenců ke státní hranici za účelem vojenského cvičení,“ nechala se slyšet...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...