Děti, které málo spí, mají horší prospěch i paměť

  11:03
Spánek představuje v životě člověka jeden z nejdůležitějších faktorů. Kromě jiného regeneruje rozumové schopnosti a posiluje imunitu. Pro děti je tak jeho dostatek obzvlášť významný. Jenže ruku na srdce - který školák dnes poctivě spí doporučovaných 10 až 12 hodin?
Nedostatek kvalitního spánku může u dětí způsobit poruchy učení i chování, únavu, ospalost nebo snížení imunity. (Ilustrační snímek)

Nedostatek kvalitního spánku může u dětí způsobit poruchy učení i chování, únavu, ospalost nebo snížení imunity. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Kdybychom byli důslední, zaháněli bychom do postele školou povinné potomky, vstávající ráno o půl sedmé, ještě před večerníčkem. Nepředstavitelné, že? S přihlédnutím k tomu, že mnohé děti se v tuto dobu teprve vracejí domů z kroužků a čekají je úkoly, navíc takřka nemožné.

Málo spánku, špatný prospěch

"Se spaním máme problém," říká matka desetiletého Františka. "Neusne před desátou, ale ráno je takřka nevzbuditelný. Někdy ho musím v posteli soukat do trička a ze všech sil tahat ven. Vidím, jak je nevyspalý, ale večer se situace opakuje. Do deseti kouká do stropu, převaluje se, chodí pít a pak zase na záchod…"

Podobné je to v mnoha rodinách. Aktuální epidemiologické studie navíc ukazují, že v posledních desetiletích se průměrná doba spánku zkrátila o více než hodinu, což platí nejen pro dospělé, ale i pro děti.

"Ve spánku je vylučována řada důležitých hormonů včetně růstového, dochází k obnově imunitních schopností a dostatek spánku je nutný i pro schopnost učení a paměťové funkce," říká profesorka Soňa Nevšímalová z Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a VFN v Praze. "U dětí s deficitem spánku nebo nekvalitním spánkem se mohou objevit poruchy soustředění, únava až ospalost…"

Pediatři poukazují též na to, že nevyspalé děti jsou podrážděné, snadno zapomínají a mnohdy se paradoxně projevují výraznou hyperaktivitou. "To se týká zvlášť mladších dětí, u nichž mohou důsledky nedostatku spánku skutečně napodobit tzv. ADHD - syndrom nepozornosti s hyperaktivitou," tvrdí doktorka Nevšímalová "Nedostatečný spánek tedy může navodit poruchy chování, nálady, emocí a negativně ovlivnit i výkonnost dítěte a jeho školní prospěch."

Pozdní usínání jako diagnóza

Ač lékařské tabulky hovoří o tom, že školáci by měli spát deset až dvanáct hodin (starší teenagerové pak osm až deset hodin), skutečná potřeba spánku je poněkud individuálnější. "Musíme vycházet z toho, že každé dítě je jiné," konstatuje primářka Dětské psychiatrie Thomayerovy nemocnice v Praze Jana Šplíchalová. "Záleží na celkové zralosti centrálního nervového systému, odkud se pak odvíjí potřeba školáků spát průměrně osm až deset hodin."

Podle odborníků je každému z nás doba večerního usínání a ranního probuzení dána do značné míry geneticky. Platí to i pro děti. Velkou roli však hrají také získané návyky.

"Rodina se dnes sejde zpravidla až večer doma u večeře, děti dělají často úkoly až v pozdních hodinách, dívají se na televizi, zabavují se různými hrami, včetně počítačových, a podobně. Přitom pro navození spánku by bylo přirozené, aby se dítě naopak navečer zklidnilo," podotýká doktorka Nevšímalová.

Za všechno však výchova nemůže. Soňa Nevšímalová poukazuje i na to, že asi 7 % dětské a dospívající populace trpí takzvaným syndromem zpožděného usínání. Děti, které jím trpí, jsou schopny usnout opravdu až v pozdně večerních či nočních hodinách a ráno jsou k neprobuzení.

Přes den bývají samozřejmě unavené, ospalé, budí dojem flegmatiků se špatným prospěchem, ty starší potom mívají i zvýšený sklon například k nadužívání návykových látek. V takových případech je ale už namístě indikovat léčbu a rodiče by se měli obrátit o radu a pomoc do některého ze spánkových center.

Autoři:
  • Nejčtenější

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou povinné děti, postavili jsme dům, něco jsme zažili, něco získali, něco zase ztratili....

7. října 2024

Osmdesátníci jsou v super kondici, vděčí za to pravidelnému pohybu

Čtyřiaosmdesátiletý Phillip Mackenzie a jeho o čtyři roky mladší manželka mají energie na rozdávání a cítí se stejně fit jako před desítkami let. Podle nich za to vděčí pravidelnému pohybu a...

5. října 2024  11:12

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Měla by se prodávat jen v lékárně a na předpis, říká o Coca-Cole stomatolog

Premium

Které zuby mají praváci nejhůř vyčištěné? Čím jsou zrádná umělá sladidla a jak nám prospívá kousání a žvýkání? Zubní lékař Ladislav Korábek v rozhovoru popisuje, čím škodíme našim zubům. „Když si...

7. října 2024

Pravidelná strava pomohla Marcele zhubnout. Za půl roku shodila 25 kilo

Marcela byla vždy vyšší a širší než její vrstevnice. S tím ale krátce před třicítkou pěkně zatočila. Za půl roku se jí podařilo zhubnout 25 kilogramů.

8. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena zatočila s vytahanou kůží, její proměna bere dech

Sarah Kenyon-Holdenová z Velké Británie měla po porodu na břiše vytahanou kůži, která ztratila elasticitu a nevrátila se zpět. Kůže ženě vadila při pohybu a měla kvůli ní i úzkostné stavy, kdy se na...

9. října 2024  8:39

Od kontroverzních výroků po šílené činy. Návrháři, kteří šokovali nejen módou

K módním návrhářům vzhlíží celý svět. Mnozí z těch nejslavnějších však mají temné stránky, o kterých, na rozdíl od jejich úspěšných kolekcí, ví jen málokdo. Někteří z nich si udělali nepřátele kvůli...

13. října 2024

Šaty sluší i podzimu. Budete v nich smyslně ženská

Řada žen obléká šaty jen v létě, je to ale velká škoda. Podzimu totiž náramně sluší, a navíc skýtají spoustu variant kombinování. Pozvěte je do svého šatníku i na podzim!

13. října 2024

Jak zatočit s trémou? Začněte pozvolna a nechtějte hned zázraky

Nemusíte zrovna být herečka nebo stát za řečnickým pultem, aby vás trápila tréma. Pocity nervozity se mohou objevit třeba i tehdy, když máte jen promluvit mezi svými kolegy. Co s tím?

13. října 2024

OBRAZEM: Jak vypadaly slavné české herečky dřív a jak nyní

Podívejte se do galerie na legendární české herečky, jak vypadaly dřív a nyní. Mají za sebou hvězdnou kariéru a dodnes spoustu obdivovatelů. Některé se téměř nezměnily, jiné už si moc podobné nejsou....

13. října 2024

Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let

V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro které umělec tvořil....

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...

Zmapovali jsme, které spořicí a termínované účty teď vynášejí nejvíc

Česká národní banka dál snižuje základní úrokovou sazbu a má inflaci pod kontrolou. Banky na to reagují snižováním...

Kanye West požádal o rozvod s Biancou Censori, raper chce žít v Tokiu

Manželství Kanyeho Westa a Biancy Censori se po dvou letech rozpadlo. Pár, který uzavřel úřední sňatek v prosinci 2022,...

Karel Janeček žaluje exmanželku o bitcoiny. Chce je zpět, jde o víc než miliardu

Miliardář Karel Janeček se soudí s exmanželkou Mariem Mhadhbi o kryptoměny, které jí před lety daroval při rozvodovém...