Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. září 2021 Jaromír

Triky odborníků na jazyky: pexeso, on-line hry, zpívání i schovka

  1:00
Říká se sice, že kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem, mnozí rodiče by ale dali úspory za to, aby jejich potomek vládl aspoň jedním. Nejčastěji je to angličtina, kterou se s trochou snahy domluvíte na celém světě a která je příslibem lepších pracovních vyhlídek. Jenže co když mu neleze do hlavy?
Jazyky se mohou děti učit nenásilnou formou, třeba při výtvarných hrách. Ilustrační snímek

Jazyky se mohou děti učit nenásilnou formou, třeba při výtvarných hrách. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Většina rodičů chápe, že jazykové znalosti patří spolu s matematikou a českou gramatikou k základům vzdělání, bez kterých si dítě v dospělosti ani neškrtne.

Mnozí ale sami vyrůstali v době, kdy povinná ruština na základce v nikom touhu po studiu jazyků neprobouzela a v angličtině jsou na tom tak, že si dovedou objednat kafe či zmrzlinu a zamluvit lehátko na pláži, což o dovolené obvykle docela stačí.

Na svoje dítě nemám

"Manžel nemluví žádným jazykem a já se léta učila němčinu," stýská si třeba paní Marta, matka sedmiletého Kryštofa. "Syna jsme dali na angličtinu už ve školce, ale o kvalitě výuky raději pomlčím. Brzy ale bude mít jazyk ve škole povinný. Trochu se bojím, jak budeme zvládat domácí přípravu a jak ho budeme třeba zkoušet..."

Její obavy jsme tlumočili zástupcům jazykových a mezinárodních škol. Co oni na to?

"Pro to, aby dítě bez komplikací zvládlo výuku anglického jazyka na základní škole, není jazyková vybavenost rodičů nutná. To, že ovládají příslušný cizí jazyk, je výhodou, avšak pomoci dítěti s jazykem může i vhodný typ doučování," říká Paul Ingarfield, ředitel Park Lane International School.

Podle něj je individuální doučování nejlepší, protože se lektor může zaměřit na to, co dítě skutečně potřebuje, což při skupinovém kurzu není snadné. "Pokud byste se rozhodli začít se studiem cizího jazyka ve stejnou dobu jako váš potomek, nesnažte se tyto dvě aktivity spojit a navštěvujte výuku každý zvlášť," radí ředitel Ingarfield a zdůrazňuje, že dospělí potřebují pro osvojení jazyka jiný přístup než děti.

Jak na jazyk?

"Osobně bych jako rodič, který angličtinu neovládá, nepřidělávala vrásky ani sobě, ani svým dětem a svěřila jejich výuku odborníkům," doporučuje Barbora Tošenovská, lektorka jazykovky Helen Doron.

Odborníci radí

Jak vybírat jazykový kurz?

  • zkuste ukázkovou hodinu zdarma
  • ptejte se jiných rodičů a dětí na zkušenosti
  • zajímejte se o kvalifikaci lektorů
  • seznamte se s metodikou a pracovními pomůckami
  • vybírejte i podle počtu dětí ve třídě

"Nabídka jazykových kurzů a metod výuky pro děti je dnes poměrně široká. Já za ideální považuji pouze metodu, která při výuce stimuluje všechny smysly dítěte, je zábavná, dítě dostatečně motivuje a samozřejmě respektuje úroveň jeho znalostí," dodává.

Na příjemnou a nenásilnou formu výuky vsází i lektorka Kateřina Spizziri z Mortimer English Club: "U nás se děti naučí mluvit bez námahy a v malé skupince. Důraz přitom klademe na porozumění, pochopení a na svobodný projev, nikoliv na biflování slovíček."

Začít klidně od plenek

Podle odborníků je ale pozdě řešit cizí jazyk až na základní škole. "Nejlépe je začít s výukou od batolat a seznamovat je s jazykem zábavně a nenásilně," tvrdí Kateřina Spizziri, která vede kurzy pro děti již od dvou let.

"Je to právě ten věk, v němž je dětský mozek nejvnímavější pro učení se řeči. Pokud je dítě seznamováno s cizím jazykem pravidelně, naučí se gramatiku a přízvuk cizí řeči tak přirozeně, jako se učí svůj mateřský jazyk."

Anglický jazyk je dětem podáván prostřednictvím hry a zábavy. "Pomocí obrázkových karet, pomůcek a her se slovní zásoba dětí rozšiřuje pomalu, ale soustavně," říká lektorka. "Tak se i ty nejmenší děti naučí velmi brzo hovořit v krátkých a jednoduchých větách."

Také podle Barbory Tošenovské z Helen Doron je třeba začít s jazyky co nejdříve (záznam on-line rozhovoru s lektorkou na toto téma najdete ZDE). "Ideálním věkem pro osvojení si jazyka je věk od narození do zhruba sedmi let života," říká.

"V tomto období jsou všechny vjemy související s řečí a jazyky ukládány do stejné oblasti mozku. Po určité době se pro jednotlivé řeči utváří různé sítě neuronů. I tehdy se samozřejmě cizí jazyk naučit dá, je už ovšem daleko těžší dosáhnout úrovně rodilého mluvčího," dodává.

Hry, tanečky i zpěv

"U menších dětí by měly být hry základem výuky. Můžete se s nimi schovávat, dávat si hádanky, hrát si na zvířátka, fantazii se meze nekladou," radí Marek Kadlec, ředitel britské společnosti Wattsenglish. "Soustřeďte se na mimiku, gesta, výrazy i atmosféru projevu, aby si dítě všechno zasazovalo do kontextu," dodává.

Při výuce metodou Wattsenglish se děti hýbají, hrají si a aktivně komunikují s

Při výuce metodou Wattsenglish se děti hýbají, hrají si a aktivně komunikují s rodilým mluvčím. Na obrázku je zakladatel Steve Watts v akci.

"Pro malé děti není přirozené, aby příliš dlouho seděly, poslouchaly a psaly. Je důležité, aby součástí výuky byl pohyb, čím více, tím lépe," míní také Victoria Smithová, ředitelka mateřské školy, která je součástí Park Lane International School.

Slovní zásobu si v jazykové školce děti budují pomocí písniček, hraní her, používáním výukového softwaru a využíváním nejrůznějších vzdělávacích hraček. "Do výuky často zapojujeme moderní technologie – interaktivní tabule, laptopy, jednoduché roboty a nahrávací zařízení," prozrazuje ředitelka.

Motivace není legrace

Copak batolata a předškoláci, ti přijímají cizí jazyk většinou spontánně a bez ostychu. Horší už je to u školáků a adolescentů, tam může přijít i blok, kdy se dítě stydí cizím jazykem jen promluvit z obavy, že bude chybovat. Jak jej motivovat?

"Obava z komunikace v cizím jazyce je přirozená a projevuje se nejen u dětí, ale i u dospělých," přiznává Paul Ingarfield. "I starší děti si ovšem rády hrají, proto do výuky na naší škole vždy zapojujeme hry ve třídách, výukový software a různé on-line hry."

Aby dítě překonalo strach a případný stud, mělo by podle pedagoga začít aktivně používat jednoduché, krátké obraty, které mu dodají jistotu. Můžete si také doma zahrát cizojazyčné pexeso nebo jiné hry, které jsou nejen zábavné, ale také rozvíjejí schopnost vyjadřovat se. Výborný je také kontakt s dětmi z různých zemí, kde je angličtina jediným společným jazykem.

"Učení musí být nenásilné," radí i Kateřina Spizziri z Mortimer English Club. "My učíme malé a větší děti i dospělé a všechny se snažíme rozmluvit formou hry, zábavně a bez stresu." Děti bývají přirozeně soutěživé a mají rády kolektiv, kde si mohou se svými vrstevníky změřit síly.

Barbora Tošenovská z Helen Doron upozorňuje také na kouzelnou moc chvály a povzbuzení. "Pochvala za každý drobný úspěch a poskytnutí pozitivní zpětné vazby ze strany rodičů i lektorů by měly být základním pravidlem při výuce dětí. Pocit úspěchu přece motivuje každého z nás," uzavírá.

Hroši v ZOO Dvůr Králové

Sledujte online přenos z unikátní expozice hrochů v ZOO Dvůr Králové. V největší expozici ve střední Evropě žije 6 hrochů - samec, dvě samice a tři mládata.

Další zajímavé nekonečné přenosy najdete na Slow TV iDNES.

  • Nejčtenější

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Ani staří by neměli nosit košile s krátkým rukávem, říká Ladislav Špaček

Premium Etiketa. V představách mnohých něco škrobeného, nepřirozeného a strojeného. Smoking a ústřice. „Nejsou to jen bezduchá...

Doba se změnila, je třeba se adaptovat, říká Zdeněk Pohlreich

„Facebook jsem opustil, Instagram mám jen kvůli práci a nijak ho neprožívám,“ říká známý šéfkuchař Zdeněk Pohlreich. V...

Příběh Šárky: Kde může, tam mě manžel urazí a zesměšní

Mohla jsem dělat kariéru tak jako manžel, ale nakonec jsme se domluvili, že se budu starat o rodinu, děti, domácnost a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohlreichovy první krůčky před kamerou jsou spojené s recepty na dresinky

Šéfkuchaře Zdeňka Pohlreicha si nešlo na televizních obrazovkách nevšimnout, když odstartovala první série Ano, šéfe!...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Nemažte špatné fotky, vyjadřují emoci, poradila Tereza Maxová v Rozstřelu

Rozstřel Ačkoliv Tereza Maxová oslavila nedávno životní jubileum, věk je na ní pramálo znát. Ani jejímu odhodlání pomáhat...

Sedm nejčastějších důvodů, proč muži odchází ze vztahů i po letech

Dlouhé roky, tři děti, stabilní zázemí, každý den teplé večeře, ani to vám nezajistí, že s partnerem bude mít vaše...

Když si dva rozumějí, věk nehraje roli. A může to vyjít i s pohřebákem

Seznamovací reality show První večeře má za sebou už čtvrtý večer v restauraci Zdeňka Pohlreicha, kde se vždy čtyři...

Strašák jménem alzheimer. Objímejte a hlaďte, pacienti zaslouží péči jako děti

Premium Zapomínají všichni. Někdy jde o banality, jindy chybující paměť způsobí velké nepříjemnosti. Problémy se mohou...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Obří dluhy čínského developera straší celý svět, už klesly akcie v USA

Čínský realitní kolos Evergrande zápasí s bilionovými dluhy. Kvůli tomu v pondělí výrazně klesaly indexy amerických i...