Depresivní muži si spíše sáhnou na život než ženy.

Depresivní muži si spíše sáhnou na život než ženy. | foto: Profimedia.cz

Slavný kuchař si vzal život. Deprese mužů končí sebevraždou častěji

  • 44
V souvislosti s tragickou smrtí slavného kuchaře a dobrodruha Anthonyho Bourdaina se opět mluví o depresi. Nemoci, která postihuje muže a ženy napříč světadíly i společenskými vrstvami a někdy končí sebevraždou. Jen v USA si ročně sáhne na život 45 tisíc lidí, v sedmi případech z deseti jsou to muži.

Televizní kuchař Anthony Bourdain spáchal v 61 letech sebevraždu

Anthony Bourdain

Ne všechny sebevraždy souvisí s psychickými nemocemi, deprese je ovšem jednou ze závažných příčin. Neohlíží se totiž na nic. Můžete být sebeúspěšnější ve své profesi, obdivovanou celebritou nebo vědcem obdařeným vysokou inteligencí, zákeřná nemoc si však nevybírá.

Ačkoliv mnohé příznaky onemocnění jsou společné, prožívají podle odborníků muži a ženy depresi poměrně odlišně. A znalost těchto rozdílů je zcela zásadní pro pochopení této duševní nemoci.

„Ženy mnohem přirozeněji vnímají své emoce a pokud trpí depresí, dovedou je lépe popsat,“ vysvětluje na stránkách LiveScience doktorka Jill Goldsteinová z Centra pro ženské zdraví a genderovou biologii v Birminghamu.

Naopak muži podle potíže zpočátku nespojují s psychickou nemocí a mají tendenci negativní emoce odmítat nebo dokonce skrývat, což může vést ke zhoršení stavu. „Ačkoli ženy mají od přírody větší pravděpodobnost, že se u nich rozvine deprese, častěji tuto nemoc přehlédneme u mužů,“ dodává doktorka Goldsteinová. 

Rozjímat nebo přebít?

Když se ženy cítí špatně, mají tendenci o problémech přemítat a rozebírat je ze všech stran, obviňovat samy sebe nebo bezdůvodně plakat. Muži se snaží své pocity přebít, zabavit se a přijít na jiné myšlenky.

Podle doktorky Goldsteinové je „mužská“ varianta mnohem lepší, protože může pomoci zmírnit depresi, zatímco rozebírání a obviňování sebe sama psychický stav pravděpodobně jen zhorší.

Alkohol a drogy

Zatímco muži (zejména v teenagerské věku) řeší své splíny nebo nejistoty nejspíš alkoholem či nelegálními drogami už před nástupem deprese, ženy se podle doktorky Goldsteinové k těmto „berličkám“ upínají spíše později či až po tom, co u nich nemoc propukne.

Depresivní muži však také často skrývají svůj skutečný stav za přehnané pracovní nasazení, sportovní nebo adrenalinové aktivity či riskantní chování včetně hazardních her, nechráněného sexu a rychlé jízdy v autě. „Deprese se také u mužů a náctiletých chlapců může projevovat jako hněv nebo podrážděnost,“ upozorňuje Goldsteinová.

Ženy a rány osudu

Pokud v životě dojde na velmi stresující okamžiky, jako je smrt blízkého člověka, komplikovaný partnerský vztah nebo ztrátu zaměstnání, pociťuje žena stres obvykle výrazně déle než muž. A také se u ní pravděpodobněji rozvine deprese. „Může za tím být interakce stresových hormonů, ženských hormonů a neurotransmiterů, které ovlivňují náladu,“ říká doktorka Goldsteinová.

Mnohem častěji než muži také depresivní ženy trpí poruchami příjmu potravy jako anorexie nebo bulimie, úzkostnými či panickými stavy a obsedantně-kompulzivním chováním.

Na cestě, ze které není návratu

Statistiky dokazují, že depresivní muži si spíše sáhnou na život než ženy s tímto onemocněním. Zřejmě i proto, že muži příznaky deprese déle skrývají nebo přehlíží. Nemoc je tak dlouhodobě neléčená a dostane se do pokročilejšího stadia.

Někteří odborníci upozorňují na osamělost, která hrozí mužům příliš respektujícím pomyslný společenský diktát, že „chlapi přece nepláčou“, nebo že jít k psychiatrovi je ostuda. Muži, kteří se rozhodnou pro sebevraždu, bohužel bývají výrazně úspěšnější než ženy se sebevražednými sklony.