Pokud nemáte vážné zdravotní komplikace, je pro vás cvičení bezpečné.

Pokud nemáte vážné zdravotní komplikace, je pro vás cvičení bezpečné. | foto: Profimedia.cz

Co byste měla vědět o cvičení v těhotenství

Máte strach, že cvičením svému nenarozenému dítěti ublížíte? Přemýšlíte o tom, jestli a jak budete moci v těhotenství sportovat? Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky ohledně cvičení v těhotenství.

Je vůbec bezpečné v těhotenství cvičit?
V první řadě byste se na tuto otázku měla zeptat svého lékaře. I když se nastávající matky často obávají, že cvičení jejich těhotenství uškodí, neexistuje žádný věděcký důkaz, že by přiměřený pohyb měl nějaký negativní dopad na nenarozené dítě, uvádí magazín Family doctor. Je sice pravda, že se ani nepotvrdilo, že by cvičení v těhotenství mělo na plod nějaké pozitivní účinky, ale zcela určitě vám pomůže cítit se lépe a udržet si svou váhu pod kontrolou. Navíc budete ve formě, dodá vám energii a posílíte svaly, které se vám budou hodit u porodu. Pokud tedy nemáte vážné zdravotní problémy nebo komplikované těhotenství, je pro vás cvičení bezpečné.

Jak mám začít cvičit?
Systematické sportování v těhotenství byste měla konzultovat se svým lékařem. Možná máte zdravotní omezení, která se se sportováním v těhotenství neslučují a mohla byste dítěti ublížit. Pokud vám lékař cvičení povolí, je důležité cvičit tak, abyste se nezadýchávala, nevyčerpávala a necítila bolest. Když zjistíte, že vám cvičení vyhovuje a nezpůsobuje žádné problémy, můžete zátěž postupně pomalu zvyšovat. Jestliže však nemůžete popadnout dech, jste po cvičení velmi unavená, nebo vás dokonce něco bolí, musíte pohyb zredukovat. Pokud jste sportovala už předtím, než jste otěhotněla, bude pro vás pohyb samozřejmý a jednodušší. Nejste-li na systematický pohyb zvyklá, začínejte velmi pomalu.

Jaký typ cvičení je v těhotenství nejlepší?
Nejlepší je takový druh pohybu, při kterém nenosíte žádnou váhu navíc, neskáčete a nehrozí vám zranění. Vhodné je plavání nebo jízda na stacionárním kole. Velmi oblíbená je turistika nebo jóga.

Na co bych měla být opatrná?
Vyhýbejte se aktivitám, které zvyšují riziko pádu nebo zranění, jako jsou kontaktní nebo velmi energicky náročné sporty (například squash). I drobné zranění břicha nebo náraz do oblasti žaludku může být v těhotenství velmi nebezpečný. Po prvním trimestru byste se měla také vyhýbat cvičení, při kterém ležíte na zádech, protože váha dítěte může negativně ovlivňovat váš krevní oběh. Vhodné není ani dlouhodobé stání.

Pokud je horké počasí, cvičte raději časně ráno nebo pozdě večer, abyste se vyhnula přehřátí. Pokud sportujete uvnitř místnosti, ujistěte se, že je dobře větraná. Nezapomínejte na dostatečný příjem tekutin, a to i v případě, že se necítíte žíznivá. Soustřeďte se také na vyvážený jídelníček. Pokud necvičíte, měla byste v těhotenství přijmout denně o tři sta kalorií více.


O čem by měl vědět váš lékař?

Naslouchejte svému tělu a svému lékaři oznamte, pokud se u vás v souvislosti s cvičením objeví některý z následujících symptomů:

Krvácení nebo výtok z vaginy
Náhlá bolest v podbřišku nebo vagině
Křeče, které se objeví do třiceti minut po skončení cvičení
Bolest hrudníku
Dušnost
Intenzivní bolest hlavy
Intenzivní nevolnost
Matné nebo zakalené vidění