V těhotenství pomáhají bylinky jako máta, kopřiva nebo meduňka. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Těhotenství bez nevolnosti, nespavosti nebo zácpy? Pomůže příroda

  • 23
Těhotenství by mělo patřit k nejkrásnějším obdobím v životě ženy. Ale i tento kouzelný čas mohou provázet zdravotní problémy a nepříjemnosti. Příroda je však všemocná a nabízí nám nepřeberné množství bylinek, s kterými si můžeme velmi šetrně pomoci.

Nevolnost a zvracení

Nevolnosti, mdloby a zvracení se obvykle objevují do třetího měsíce, ale u některých žen přetrvávají až do porodu. Tyto problémy jsou obvykle spojeny s citlivostí na pachy. Tento jev může být příznakem nedostatku zinku.

Zinek doplníme nejlépe užíváním dýňového oleje. Doporučuji ho užívat ráno a odpoledne po jedné lžičce. Aby se zinek do organismu dobře vstřebal, potřebuje k tomu vitamin A. Ten v ideálním množství obsahuje rakytník řešetlákový, koupíme ho například ve formě šťávy. Doporučuji ho užívat v poledne a večer po jedné čajové lžičce. Doplníme tak i vitamin C, E a další stopové prvky.

Při nevolnostech a zvracení je vhodné rozdělit si jídlo do menších porcí a jíst vícekrát za den. Dále se snažíme omezit na minimum smažené a pečené pokrmy (především masové), protože zatěžují organismus a musí se dlouho trávit.

Máta zklidní podrážděný žaludek.

Pomůže i zázvor nebo máta. Při nevolnosti je dobré rozžvýkat kousek sušeného zázvoru nebo vypít pár doušků slabého zázvorového či mátového čaje.

Aromaterapie zklidní podrážděný žaludek. Osvědčeným prostředkem je například citronový éterický olej, který nakapeme do aromalampy (na 2 polévkové lžíce vody, 4 kapky éterického oleje a zapálíme svíčku) nebo si přímo přičichneme k lahvičce a zhluboka prodýcháváme.

Příčinou pálení žáhy jsou hormonální změny a rostoucí děloha. Žaludeční šťávy se dostávají do trávicí trubice a způsobují nepříjemné pálení. Žaludek je stlačován, a proto je vhodné jíst po malých dávkách několikrát denně.

Rovněž je vhodné omezit na minimum konzumaci bílého cukru, kakaa, kávy a kravského mléka. Bílý cukr můžeme nahradit medem, ovocným či hroznovým cukrem, koncentrovanou jablečnou šťávou. Ale ani s těmito přírodními sladidly to nepřeháníme. Kravské mléko silně zahleňuje a neobsahuje skoro žádný pro tělo využitelný vápník. Jestliže jsme milovníky mléčných výrobků, tak upřednostňujeme raději kysané. Zdravější variantou jsou určitě rostlinná mléka - rýžové, ovesné, jáhlové nebo kozí výrobky. 

Zácpa a střevní potíže

Těhotenství obvykle provází problémy s vyprazdňováním. Na tento problém je jednoduchá rada. Užíváme pravidelně 3x denně 1 lžičku nadrcených lněných semínek, které zapijeme 3 dl vlažné vody. Lněné semeno výborně ošetřuje střevní sliznici a chrání ji. Dobře působí i červená řepa nebo sušené nesířené švestky.

Přírodní projímadlo: Večer naložíme 7 – 10 bio sušených švestek do čisté vody a ráno je nalačno sníme a zapijeme vodou, v níž byly naložené.

Proti zácpě si můžeme pomoci i pravidelným ranním popíjením tohoto nápoje – 3 dl vlažné vody smícháme s 1 lžící čerstvé citronové šťávy a vše vypijeme. Úspěch je zaručen.

Křeče v lýtkách

Křeče jsou typickým příznakem nedostatku hořčíku. Jsou velmi nepříjemné a bolestivé. Nastávající maminky přepadávají hlavně v noci. Při přetrvávajících obtížích požádáme svého gynekologa o předepsání hořčíkového přípravku. Hořčík je jedním z nejdůležitějších prvků v těhotenství, proto se jeho přísun nesmí zanedbat.

Nezbytný je přísun hořčíku a vápníku, které najdeme například v mandlích, sezamu či klíčkách. Místo chroupání ořechů můžeme konzumovat i z nich vylisovaný olej, doporučuji toto množství 2x denně 1 lžičku mandlového oleje a 1 lžičku sezamového oleje.

Kopřivový čaj dodá organismu železo

V poradně se pravidelně kontroluje obsah železa v krvi. Jestliže lékaři zjistí anémii (nedostatek železa), předepíší preparáty na jeho zvýšení. Nežádoucí účinky těchto preparátů jsou však konzervační chemické látky, zácpa, žaludeční obtíže a nevolnosti. Proto je dobré nedostatku železa předcházet a jeho hladinu pravidelně doplňovat.

Můžete si pomoci například pravidelným užíváním dýňového oleje. Do pitného režimu zařadíme i kopřivový čaj, a to 3 šálky týdně a sušené nesířené bio meruňky (každý den sníme jeden kus).

Dýňová semínka jsou výborným a zdravým výživovým doplňkem. Lisuje se z nich velmi kvalitní olej, který je ceněn především pro obsah železa, zinku a vitaminů skupiny B.

Vaginální infekce

Vaginální infekce jsou velmi nepříjemné a mají tendence se neustále vracet. V přírodní medicíně samozřejmě existují léčivky, které nám pomohou tyto problémy vyléčit.

Sedací koupel z mořské soli: tato procedura je výborná při všech vaginálních potížích. Dezinfikuje sliznice, odstraňuje pálení a svědění. Přináší opravdovou úlevu.

Potřebujeme: 2 hrsti mořské soli, dětskou vaničku naplněnou teplou vodou (ne horkou)

Postup: Sůl rozpustíme ve vodě a do vzniklé lázně na 10 minut sedneme. Tento postup opakujeme 2x denně po dobu 5 dní.

Bílý jogurt: Při těchto obtížích se velmi osvědčuje bílý nejlépe bio jogurt s živými bakteriemi v kombinaci s čajovníkem. Smícháme 1 polévkovou lžíci jogurtu, 2 kapky éterického oleje z čajovníku a nejlépe na noc si tuto směs zavedeme do pochvy a necháme působit, ráno dobře vypláchneme. Abychom předešly recidivě, opakujeme tento postup po čtyři večery.

Hemoroidy

Tento problém trápí v těhotenství mnoho žen. Hemoroidy způsobuje především městnání krve v cévách. Jak postupovat při akutních potížích?

Osvědčená je sedací koupel v nálevu z dubové kůry, nejlépe vlažné. Připravíme ji tak, že 4 lžíce kůry přelijeme 2 litry vody, vše přivedeme k varu a pak ještě vaříme pod dobu 7 minut. Následně odstavíme a necháme 15 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do nádoby určené ke koupeli, přidáme vodu a je hotovo. Koupel by měla trvat 10 minut.

Blahodárně působí i sedací koupele s mořskou solí (nejlépe ze soli z mrtvého moře). Připravíme si ji tak, že 1 hrst soli přelijeme 3 litry teplé vody.

Při akutních problémech přinese úlevu ledová kostka obalená mořskou solí (nejlépe ze soli z mrtvého moře), zabalená do plátýnka. Přikládáme na bolavé místo.

Rovněž si můžeme pomoci mastí - do 2 lžic másla či bambuckého másla vmícháme 2 kapky éterického oleje z levandule, 2 kapky tea tree a neneseme na postižené místo.

Potíže s močovými cestami

Mnohé nastávající maminky trápí potíže s močovými cestami. Problémy jsou obvykle spojeny s přítomností nežádoucích bakterií v moči. V těhotenství se díky změněné hormonální hladině dostanou bakterie a nežádoucí zárodky do močového měchýře mnohem rychleji.

Důležitá je přísná hygiena - tedy častá výměna bavlněných kalhotek.

Při omývání rozhodně neužíváme parfémovaná mýdla a sprchové gely, jsou velmi dráždivá a plná chemie. Pro omývání genitálií upřednostňujeme bio kosmetiku nebo si připravíme směs 2 lžic rostlinného panenského oleje s 2 kapkami levandule a 1 kapkou éterického oleje tea tree.

Lichořeřišnice vyčistí močové cesty.

Potížím též můžeme předejít dostatečným pitným režimem a pravidelným močením. Příroda to zařídila velmi moudře - těhotné ženy chodí často močit, protože se tak chrání před množením zárodků.

Při zánětu močových cest se mi velmi osvědčila tinktura z lichořeřišnice. Užíváme ji 3x denně 15 kapek nakapaných do 3 dl vlažné vody po dobu 14 dní.

A nebo odvar z ječných krup: kroupy vaříme asi 1,5 hodiny, po uplynutí této doby je přecedíme a odvar z nich popíjíme po šálku každých 20 minut po dobu 4 hodin.

Vhodné jsou také brusinky, které obsahují proanthocyanidiny. Tato barviva zabraňují navázání bakterií escherichia coli na buňky močového systému. Nemohou se proto pevně uchytit v měchýři či ledvinách a vyplavují se močí. Hrozící infekce se tak zlikviduje hned v zárodku. Pro optimální účinnost po dobu 5 dní konzumujeme 3x denně 1 lžíci brusinek nebo užíváme 3x denně 1 lžičku brusinkové šťávy.

Nespavost

Spánek je pro tělo velmi důležitý, protože pomáhá regenerovat tělo i mysl. Důvodem potíží s usínáním a přerušovaným spánkem většinou bývají psychické problémy, tedy stres, starosti, přetížení, nervozita, trápení a celkové depresivní naladění.

Jestliže máme veliké problémy s usínáním, zklidnit mysl a uvolnit tělo nám může pomoci relaxační hudba. Doporučuji relaxační hudbu určenou speciálně pro malé děti, je velmi jemná a příjemná. Pak už stačí si dát do ložnice CD přehrávač (notebook rozhodně nedoporučuji) a potichu si zapnout hudbu. Položit se a začít se soustředit pouze na dech a příjemné tóny.

Čaj pro klidné spaní: 1 díl meduňky, 1 díl kořene kozlíku, 1 díl květů levandule; bylinky promícháme, čaj si připravíme tak, že jednu polévkovou lžíci směsi přelijeme 3 dl vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme a popíjíme během večera.

Obvyklou příčinou nervozity a přetrvávajícího vnitřního neklidu je zahlcení podněty a také fyzické nebo psychické přetížení. Například konflikty v partnerských vztazích, rodině, problémy v zaměstnání, finanční situace…

Bachovy esence: Těhotné ženy vlivem hormonálních změn trpí náladovostí, jsou nervózní, úzkostlivé, plačtivé, plné obav, na všechny tyto problémy existuje vhodná esence. Můžeme je podle chuti libovolně střídat. Esence můžeme kombinovat, nedoporučuje se však míchat více než sedm květů dohromady. Moje zkušenosti mi potvrdily, že nejlépe působí jeden, maximálně tři květy současně.

Jen málo z toho, co se děje v lidském životě, se zdá být tak zázračné a překrásné jako právě těhotenství. Tak si ho užívejme od prvního dne…