hlášky typu „Neměla bys trochu zhubnout?“ | foto: Getty Images

Šikana má nové jméno: body shaming. Řekněte stop a naučte se mít ráda

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Často se o tomto problému veřejně mluví a ještě častěji se bagatelizuje. Hlášky typu „Neměla bys trochu zhubnout? Nevadí ti ten křivý nos po dědovi?“ Ale nejsou nevinné. Jakmile totiž kdokoliv komentuje nedokonalost vašeho těla, není to z lásky, jak je přesvědčený a chce o tom ujistit i vás, ale protože vám chce ublížit. Necháte si to líbit?

Jednou pro vždy si definujme, že body shaming (doslovný překlad z angličtiny zní zostuzení těla) je opravdu formou šikany a jako takový by neměl být přehlížen. Podle statistik se ženy nejčastěji stávají obětí této formy šikany kvůli nadváze, ovšem existují i jiné příběhy. Začněme tím nejrozšířenějším. Poznáte se v něm? „Lásko, co s těmi špíčky uděláš? Víš, že tě miluju takovou, jaká jsi, ale opravdu se chceš v létě svléknout do plavek?“ Přesně to slýchala Linda (27) tak dlouho, až začala trpět poruchou příjmu potravy. Skončila na psychiatrii a teprve tam si uvědomila, že její „milující“ přítel ji chtěl ovládat. Mít převahu a přesvědčit ji o tom, že by měla být vděčná, že s ní chodí alespoň on. Taková pojistka. 

I drobná poznámka v dětství může v budoucnu nadělat neplechu, která v extrémním případě vede až k poruchám příjmu potravy.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se