Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 19. října 2021 Michaela

Z vědkyně v kristuskách kancléřkou. Loučí se žena, která ovlivnila svět

Přezdívku Mutti si vysloužila navzdory faktu, že nemá děti. Přesto o ní celý národ přemýšlel jako o matce, která vede svou zemi, tak jako italská mamma řídí celou svou rozsáhlou rodinu. Nyní Angela Merkelová, první žena na postu kancléřky, po 16 letech ze své vlastní vůle ve funkci končí.

Po 16 letech se Angela Merkelová loučí s postem německé kancléřky. | foto: Reuters

Angela Merkelová si vysloužila celosvětový respekt a uznání nejen tím, že s klidem překonala několik krizí. Finanční, dluhovou i koronavirovou. Ta nejvýbušnější z nich, uprchlická, přišla v jejím třetím volebním období v roce 2015. Tehdy učinila jakožto kancléřka své první a dosud jediné emocionální rozhodnutí.

Při pohledu do očí malé syrské dívky se rozhodla otevřít uprchlíkům německé hranice, aniž by se obtěžovala konzultovat tento zásadní krok se svými evropskými partnery. „Zvládneme to,“ vzkázala tehdy Němcům.

Pro některé tak zůstala „posledním skutečným lídrem svobodného světa,“ od jiných (zejména populistů ze zemí východní Evropy, ale i ze samotného Německa) se dočkala tvrdé kritiky. „Nejhorší rozhodnutí, jaké kdy evropský lídr v moderních dějinách udělal. Jako politička je vyřízená,“ prorokoval tedy brexitář Nigel Farage. A tak jako již mnohokrát, i tentokrát se mýlil.

Obrana věcí lidských

Merkelová a spolu s ní celé Německo se v očích světa stalo skutečnou ukázkou křesťanství, zatímco v ulicích německých měst někteří občané skandovali Merkel muss weg (Merkel musí odejít). O azyl v zemi požádalo mezi lety 2015 a 2019 téměř dva miliony lidí.

S odstupem času se i přes problémy s ní spojené dá říci, že integrace většiny z nich byla úspěšná. Více než 10 tisíc imigrantů studuje na německých vysokých školách, polovina ze všech nově příchozích pracuje a platí daně. Více než 80 procent nezletilých uprchlíků cítí silnou příslušnost k německému národu a rádo tráví čas a německými spolužáky. Kriminalita v Německu od roku 2016 setrvale klesá.

Lidský, ale přesto riskantní postoj Mutti Merkel zafungoval. Když v červenci letošního roku opouštěla vedení své strany, osmdesátimilionový národ odměnil nejen její skálopevnou obranu humanity šestiminutovým potleskem. Na ulicích, náměstích i balkonech po celé zemi.

Pastorova dcera a kvantová chemička

Narodila se 17. července 1954 v Hamburku v Západním Německu jako Angela Dorothea Kasnerová do rodiny s polsko-židovskými kořeny. Její otec, rodilý Berlíňan a luteránský pastor, obdržel farnost ve Braniborsku, když byly Angele pouhé tři měsíce, a tak se celá rodina stěhovala v opačném směru než zbytek migrantů těch dnů: do Východního Německa do městečka Templin.

Tam se Angele narodili dva sourozenci, Marcus a Irene. Právě vliv otce, pastora Horsta Kasnera, nejspíš způsobil, že nedílnou součástí Angeliny osobnosti je pevný morální kompas. V místním kostele přistihla o čtyři roky později svou matku, jak oplakává stavbu Berlínské zdi.

Angela Merkelová

Ve škole vynikala v ruštině a matematice, po maturitě v roce 1973 se ale rozhodla v Lipsku na Univerzitě Karla Marxe studovat fyziku, jediný předmět, který ji ve škole skutečně zajímal.

V roce 1977 se vdala za spolužáka Ulricha Merkela a před koncem studia se ucházela o místo asistující profesorky. Odmítla ale podmínku, spolupráci s východoněmeckou tajnou službou známou jako Stasi, a nastoupila v Berlíně na Akademii věd do Centrálního institutu pro fyzikální chemii, kde v roce 1986 dokončila doktorát z kvantové chemie.

V té době, už čtyři roky rozvedená, potkala svého budoucího druhého manžela kvantového chemika a profesora Joachima Sauera. Ten jí ostatně začátkem osmdesátých let domluvil půlroční stáž na pražském Ústavu organické chemie a biochemie.

Zde se Angela Merkelová spřátelila se svým školitelem Zdeňkem Havlasem i bývalým šéfem Akademie věd Rudolfem Zahradníkem a jejich přátelství trvá dodnes. Kromě toho se v Česku naučila, díky znalosti ruštiny, obstojně česky a také vařit knedlíky. Mezi její další oblíbená jídla patří klobása se zelím, bramboračka nebo švestkový koláč.

Děvčátko v kristuskách

A pak v roce 1989 Berlínská zeď padla a každý, kdo mohl, se na místo, kde se začínala psát nová kapitola evropské historie, běžel podívat. Angela Merkelová trávila ten večer, jako každý čtvrtek, v sauně. Netrvalo ale dlouho a vstoupila do Křesťansko-demokratické unie (CDU) s cílem podílet se na transformaci země plné frustrací a deziluzí.

Bylo jí 35 let a v tradiční patriarchální straně dost vyčnívala z davu. „Vypadala jako typická východoněmecká vědkyně, která se vůbec nezajímá o svůj vzhled. Nosila účes podle hrnce, neforemné sukně a k nim kristusky,“ vzpomíná Lother de Maiziere, poslední ministerský předseda Východního Německa. Právě ten doporučil Merkelovou Helmutu Kohlovi, když sestavoval první kabinet znovuspojeného Německa.

Ten jí poté, co byla zvolena do Spolkového sněmu, jmenoval ministryní pro ženy a mládež, nejmladší v kabinetu. I když na to nevypadala, už tehdy mířila na vrchol. Brzy se stala Kohlovou chráněnkou a oblíbenkyní, které důvěrně přezdíval Děvčátko. V roce 1994 ji pak povýšil na ministryni životního prostředí, ochrany přírody a bezpečnosti reaktorů.

Nejsem žádná modelka

Svůj osobitý styl oblékání postupem času Angela Merkelová vypilovala k dokonalosti sobě vlastní. Kolem roku 2015 se jejím poznávacím znamením staly kalhotové kostýmky s blejzry v pastelových barvách. Nicméně módou nikdy nehodlala ztrácet moc času.

„Jsem zaměstnankyně vlády, ne modelka,“ odpověděla na novinářskou otázku, proč na sobě má již poněkolikáté ty samé šaty. Čemu naopak vždy vášnivě fandila, je fotbal. Zápasy německého národního týmu navštěvuje pravidelně.

Německá kancléřka Angela Merkelová při sledování čtvrtfinálového zápasu...

Německá kancléřka Angela Merkelová při sledování čtvrtfinálového zápasu fotbalového mistrovství Evropy 2012 Německo vs. Řecko (22. června 2012)

Jejím nejoblíbenějším filmem je Legenda o Paulovi a Paule, východoněmecký snímek z roku 1973. S manželem chodí ráda do opery a na túry.

Poté, co ji v roce 1995 napadl pes, z nich má hrůzu. Když si na jejich společnou tiskovou konferenci přivedl Vladimír Putin svého labradora, prohlásila: „Chápu, proč to musel udělat. Dokázat, že je muž… Bojí se svých vlastních slabostí.“

Po letech vyhýbavých odpovědí v roce 2021 konečně vyslovila nahlas, že se považuje za feministku.

Co bude dál?

V roce 1999 Děvčátko vyrazilo dech všem, nejen Helmutu Kohlovi, na kterého po prohraných volbách praskl skandál okolo ilegálního financování strany. Jakožto generální tajemnice CDU se od něj nejen hlasitě distancovala, ale vyzvala ho otevřeně k rezignaci. A tato dechberoucí politická „otcovražda“ ji vystřelila ke hvězdám.

V roce 2000 byla zvolena předsedkyní CDU, jakožto první žena a první nekatolička, a o pět let později první německou kancléřkou. Nejmocnější žena Evropy odchází (ve volbách 26. září už nekandiduje) a zůstává po ní nejsilnější evropská ekonomika, ale i obavy z toho, co bude dál. 

Odchází do téhož bytu, který jí byl domovem předtím, než se stala „královnou Evropy“. Vždy věcnou, neokázalou, autentickou a lidskou. 

Autoři:
  • Nejčtenější

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Příběh Davida: Žiju sám a jsem spokojený, okolí to ale nechápe

Ženil jsem se hodně mladý a o manželství měl dost zkreslené představy. Podvolil jsem se přáním své bývalé ženy,...

Nebudu za ní běhat jako ocásek, dušoval se novomanžel. A nakonec běžel

Čtyři z šesti párů už mají fiktivní svatbu za sebou. V dalším dílu televizní reality show Svatba na první pohled našli...

Prsty prozradí, která nemoc vám hrozí. Na co si dát pozor?

Vysoký tlak, nespavost, oslabený žlučník nebo sklony k depresím. To vše a ještě mnohem víc je možné vyčíst z tvaru,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena změnila vizáž, kvůli neobvyklému vzhledu ji obtěžují muži

Sedmadvacetiletá Tanith Pynerová z Velké Británie změnila svůj vzhled už v pubertě. Zamilovala se do růžové barvy a...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Dlouhotrvající slavné svazky, které jdou příkladem

Není jednoduché udržet si manželství, když jste hollywoodská hvězda, okolo které se neustále točí nápadníci a...

TEST: Co mě činí skutečně šťastnou?

Známou báseň o štěstí napsal roku 1879 Adolf Heyduk. My dnes spíš říkáme: „Každý svého štěstí strůjcem.“ Štěstí je...

Je nebezpečné spojovat transgender s neurózou, říká terapeutka. Sama byla mužem

Premium Aby se Andrea Porschová stala „skutečným mužem“, dvakrát se „oženila“ a vstoupila do armády, v níž zastávala vysoké...

Nejhorší zvuk, s nímž nejsou naše instinkty v souladu, je dětský pláč, říká mentorka

Premium Léčba traumatu potřebuje hlavně čas, který vždy nemáme. Rodinná mentorka Šárka Weberová popisuje, co všechno může...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

Mohlo by vás zajímat