Alkoholičkou na mateřské. Proč pětina žen propadne na rodičovské pití?

  5:01
Zdánlivě mají všechno. Dítě, muže, pravidelný příjem a žádné stresy v práci. Jsou totiž na mateřské. Přesto právě v tomto období, kdy by měly být teoreticky nejšťastnější, začíná pít pětina z žen, které pak skončí v léčebnách.
Čisté alkoholičky, které pitím neřeší žádný problém, prakticky neexistují.

Čisté alkoholičky, které pitím neřeší žádný problém, prakticky neexistují.

Dveře za manželem zaklaply v půl osmé ráno. A do večera, do jeho návratu, zbývá čtrnáct hodin. Dlouhých osamělých hodin, protože dvouměsíční vzteklounek v kolébce se nepočítá. S tím se komunikovat nedá, ten chce jen jíst, spát a přebalit.

Pro ženu, která byla až do posledního dne před porodem zvyklá na rušný společenský život, na to, že její slovo v práci platilo, rozhodovala o důležitých věcech, a když řekla, že si zaletí na tři dny odpočinout do Paříže, tak to udělala, je narození dítěte, byť chtěného a s láskou očekávaného, náročný přelom.

Dítě ji uvrhne do izolace. Celý den není s kým si povídat. Denně se opakují stejné činnosti, nad kterými si inteligentní středo nebo vysokoškolačka říká: "Proboha, tak na tohle jsem pět let studovala? A kde je můj život, má práce? Život žijí lidé tam venku a mě kamsi mizí nad špinavými plenkami..."

Z kolotoče nevyspání a neuspokojujících primitivních domácích prací navíc není úniku. Manžel se vrací vyčerpaný z práce, ten s nočním přebalováním a krmením nepomůže. V noci matku ani babička nebo chůva nezastoupí. Příjemných večerních hovorů s mužem, které končily sexem, ubývá.

Otec miminka dál žije svůj život, vrací se večer domů do nory, kde se mu nechce referovat, jaké mamuty přes den potkal. Je rád, že má práci za sebou, a chce klid. Ve stejném rytmu ubíhá týden za týdnem. Jedinou trochu kreativní činností doma s několikaměsíčním dítětem je vaření.

Den mezi alkoholičkami

Apolinář je náboženství pro přerod opilých dětí

Jistě, matka může zajít do mateřského centra popovídat si s ostatními ženami. Jenže na jak dlouho uspokojí ženu, zvyklou řešit složité právnické kauzy nebo rozhodovat o personálních otázkách firmy s několika sty zaměstnanci, hovory o tom, kolikrát za den se synek či dcerka pokaká?

Martina, léčebna Bohnice: "Je mi 27 let a mám dvě děti. Čtyřletou holku a dvouletého kluka. Nechali mě sem odvézt naši. Děti jsou teď u nich a mně se po nich strašně stýská. Říkají mi, že nemám své děti ráda, jinak bych prý takhle nepila. To vůbec není pravda. Já si jen dala přes den několik skleniček, abych se necítila tak sama. I když mám děti, bývá mi smutno. Jsem s nimi celý den a manžel chodí domů pozdě večer, nebo nepřijde vůbec. Naši mi říkají, že mi nic nechybí, mám dvě krásné děti a manžela, který vydělává. My se ale vůbec nevidíme, nepovídáme si, nemá čas, a když, tak se pořád strašně hádáme."

Žen na mateřské pije čím dál víc

Příběhy žen, které začaly pít po narození dítěte, se podobají. Podle primáře psychiatrické léčebny v Bohnicích Karla Nešpora není divu - osamělost na mateřské je těžká.

"Vyvolávacích faktorů je však víc. Svou roli hraje únava a nevyspání, které pomůže sklenička snáz překonat. A v poslední době se přidávají i ekonomické starosti, protože je krize a ke starostem o dítě tak přibyla další: jak se uživit," popisuje Nešpor.

Nehledě na to, že do porodu normálně vydělávající žena, zvyklá o svých penězích rozhodovat sama, musí na mateřské šetřit. Bez manžela a bez jeho kreditky nemá ani na kadeřníka. A to je u žen, které dnes rodí čím dál později, až si udělají kariéru, a jsou zvyklé mít všechno (práci, cestování, přátele i koníčky), tvrdá rána.

Ilustrační foto

Není divu, že alkoholiček na mateřské přibývá. Podle studie Ladislava Csémyho z Laboratoře pro výzkum závislostí Psychiatrického centra v Praze je u nás závislých žen 200 tisíc. Jen zlomek z nich se však léčí, protože v léčebnách je místo jen pro několik tisíc lidí ročně.

"Žen, které začaly pít na mateřské, je v léčebnách pětina," říká psychoterapeutka Monika Plocová, která se starala v léčebně v Bohnicích o závislé ženy a dnes pro jejich doléčování buduje dům Emblema. I ona si prošla léčbou a napsala o tom knihu, z níž je i tento příběh:

Sabina, léčebna Bohnice: "Nejhorším zážitkem pro mě bylo, když jsem se jednoho dne probudila pozdě odpoledne a u mě stáli mí dva kluci. "Mami, co je s tebou?" křičeli na mě. Místo abych se věnovala dětem, vstala jsem a začala shánět nějaký alkohol, abych si vyrovnala hladinu v krvi. Nenašla jsem žádnou láhev, žádný nedopitý zbytek. Napadlo mě, že ve skříni na nářadí máme iron na okna. Neváhala jsem a obrátila do sebe několik mocných loků této tyrkysové tekutiny."

Navštivte Kavárničku u Oněnky

Pojďte se svěřit, poradit nebo si jen tak popovídat s ostatními čtenářkami.

Oněnka

Proč pijí, když mají všechno?

Otázky, proč to proboha matky dělají, jsou zbytečné. Neexistuje na ně odpověď. Přesněji: není na ně jedna jasná odpověď.

Podle Moniky Plocové záleží hodně na postoji muže, nakolik svou ženu na mateřské oceňuje. "Nezáleží na inteligenci, k pití často sklouznou ty nejchytřejší, v práci úspěšné a až do mateřské dobře vydělávající ženy. Záleží spíš na postoji muže. Chtít z takové ženy najednou mít doma tu hospodyňku, která se stará jen o dítě, o domácnost a o něj, to dnes už neuspokojuje ani ženy se základním vzděláním," říká.

U matek na mateřské navíc nikdo nevidí, co celé dny dělají. Je snadné zůstat od rána v pyžamu a ještě nalačno sáhnout do lednice a nalít si skleničku čehokoliv. Alkohol tak rychleji stoupá do hlavy. Sklenička pomůže přežít další poblinkané tričko dítěte, stereotyp práce, která není nikde vidět a žádný šéf ji na výplatní pásce neocení.

Vodka

Monika, 33 let, léčebna Bohnice: "Milovala jsem šampaňské. Bylo výborné a k tomu ještě bublinky stoupaly rychle do hlavy. Po první skleničce ze mě spadly zábrany a život dostal své kouzlo. Jak přibývalo vypitých skleniček, zatoužila jsem po společnosti. Vzala jsem telefon a volala někomu, aby si se mnou povídal. Povídala jsem si... a přitom pila a pila. A potom už nic než prázdno."

Alkohol však umí pomoci i ve chvíli, kdy muž zátěž narození dítěte neunesl a odešel.

Anna, 38 let, léčebna Bohnice: "Mám pětiletou holčičku Terezku. Tu mi vzali a odvezli ji do dětského domova. Do školky jsem přišla asi třikrát opilá. Bydlím s Terezkou sama. Teď naposledy jsem pro ni nepřišla vůbec, protože jsem pila tolik, že jsem upadla v předsíni. Okolo šesté mi ji učitelka přivedla domů. Uviděla mě a poznala, že jsem opilá. Terezku mi nedala. Už předtím mě varovala, že jestli si pro ni ještě jednou přijdu napitá, ohlásí všechno sociálce. Asi už s nimi byla předem domluvená, tak bylo všechno rychlé. Manžel si našel mladou holku a odešel ode mě, když byly Terezce dva roky. O půl roku později, když se nevracel, jsem si dala první skleničku."

Čisté alkoholičky, které pijí jen proto, že pijí, a neřeší tím žádný svůj vnitřní problém, ty podle Moniky Plocové prakticky neexistují. Pokud tedy žena na mateřské přišla na to, že s plnou skleničkou se žije líp, není slaboch. Je jen nemocná. Skoro se dá říct, že je to choroba z povolání. Mateřská totiž patří co do zátěže do čela žebříčku nejvíc stresujících prací. Hned vedle leteckých dispečerů.

"Závislost je nemoc a to, že je člověk alkoholik, neznamená, že je špatný člověk. Naopak, lidé závislí bývají velice nadaní a chytří. Důležité ale je, jak člověk se svou nemocí naloží, kam až ji nechá zajít," říká Monika Plocová. A prvním krokem k uzdravení je přiznat si svou závislost. (Čtěte také rozhovor s Monikou Plocovou)

ČTYŘI KROKY DO PEKLA

Hranice mezi pitím na zdraví a tím, že má člověk problém s alkoholem, je tenká... Zkuste si pravdivě odpovědět na pár otázek:

1. Když nakupujete, myslíte vždy na to, aby doma bylo nějaké pivo či víno do zásoby?
2. Stává se vám, že se už od rána těšíte na večer, až dítě usne a vy si v klidu nalejete sklenku?
3. Dítě jste sice moc chtěla, ale vaše práce byla zajímavá a vy jste byla úspěšná? Říkáte si, jak zajímavý život teď žijí ostatní, na rozdíl od vás?
4. Nemáte čas sama pro sebe a chybí vám povídání s partnerem, který tráví dny i noci v práci?

Jestli jste na všechny otázky odpověděla ano, buď už problém máte, nebo ho brzy mít budete. Dítě není a nesmí být jediným smyslem vašeho života, ať jste po něm toužila sebevíc. Máte právo na vlastní čas, který vám pomůže zůstat v kontaktu se světem venku a s přáteli. Jen šťastná matka má šťastné dítě.

Závislost na alkoholu je nemoc. Jako zánět slepého střeva. Ignorujte proto hloupé rady okolí "Musíš mít pevnou vůli!" a jděte za lékařem.

Máte právo okolí neodpovídat na otázky: "Proč to děláš?!" Kdyby k tomu nebyl vážný důvod, nepila byste. Ostatně, závislost je nemoc celé rodiny.

A jestli vám pomáhají hesla, tady jedno je: Slabost není upadnout, to může každý, slabost je nezvednout se.

Nejčtenější

V naději už nevěřím, moje onemocnění je smrtelné, říkal Cyril Höschl o diagnóze

Premium

Celý život tlumočil složitou řeč vědy do srozumitelného jazyka. Před více než rokem však psychiatrovi Cyrilu Höschlovi zasáhlo do života kruté neurologické onemocnění. Vzácný typ multisystémové...

Dívka doplatila na vapování, její plíce vypadají jako popcorn

Brianne Culenová se podělila o svůj příběh, aby ostatní varovala před možnými popcornovými plícemi, se kterými se potýká ona sama. Roky tajného vapování si vybraly svou daň. „Elektronické cigarety...

Žena si pořídila speciální auto, aby mohla za jízdy uspokojovat partnera

Devětadvacetiletá influencerka Kaylee Killionová ze San Franciska si pořídila vůz značky Tesla, aby mohla s partnerem za jízdy provozovat sex, zatímco se auto bude pohybovat po silnici bez řízení....

Šokující Extrémní proměna. Lukáš zhubl nejvíce ze všech, vážil 228 kilo

Lukášovi je čtyřicet let a váží 228 kilogramů. Těžká obezita mu dlouhodobě bere chuť do života, nyní se ovšem obává o to nejcennější: vztah se svou milovanou přítelkyní Hankou. Strach ho dohnal až do...

Pár měsíců posilování, žádný kebab a z ženy je jiný člověk

Pětačtyřicetiletá Lyndsey Kelly z Velké Británie bývala milovnicí rychlého občerstvení a především nemohla odolat kebabu. Roky přejídání se podepsaly na její postavě a až po čtyřicítce si řekla, že...

Jaro láká ke sportu. Na tepláky ale zapomeňte a pořiďte si šik kousky

S příchodem jara nastává čas na delší procházky i nejrůznější sportovní aktivity. A i při takovéto činnosti stojí za to vypadat šik. Zapomeňte na vytahané tepláky! Poradíme vám, v jakém oblečení vám...

24. dubna 2025

I šediny mohou být krásné. Noste je s hrdostí, mějte k nim úctu

Když objevíte ve svých kadeřích první šedivý vlas, většinou radostí neskáčete. Připomene vám stárnutí, a to i když někteří začínají šedivět už před třicítkou. Čím to je?

24. dubna 2025

Hubnutí zkomplikoval Kláře milenec. V Extrémních proměnách shodila 44 kilo

Klára Dušková s kily navíc bojovala už odmala. Teď, když jí je třicet, došla k názoru, že je čas na změnu. Obezita jí totiž komplikuje péči o milovanou dceru. Silnou motivací je také svatba: Klára by...

24. dubna 2025

Videa točím, aby rodiče nestrkali děti do lednic, směje se Cyril Děckař

Když už poněkolikáté marně vysvětloval rodičům, jak si mají u dítěte poradit s obyčejnou rýmou, napadlo ho natočit „smrkací video“. Teď jablonecký pediatr a neonatolog Cyril Matějka boří čísla na...

24. dubna 2025

Tvarohové mini bábovky s krémem

Tvarohové mini bábovky s krémem
Recept

Střední

40 min

Upečte si ke kávě nádherný moučník plný chutí.

Mistr a žákyně. Proč nás stále tak fascinuje charisma mužské autority

Premium

Sedíte ve škole, v tělocvičně či v ordinaci… a nasloucháte jeho melodickému hlasu. Je tak charismatický! A jak vám rozumí! Dívá se na vás a vy víte, že je to muž, s nímž chcete mít něco víc, sdílet...

23. dubna 2025

Záda plná bolesti. Které návyky škodí a jak pomůže alkohol rozpoznat problém

Premium

Zablokovaný krk, bolest v bederní páteři, mezi lopatkami, ploténky, hexenšus… Jestliže dříve bolela záda lidi od šedesátky výše, teď už má degenerativní změny na obratlích po čtyřicítce prakticky...

23. dubna 2025

Kvůli stresu přicházela o vlasy, dnes zahání úzkosti sportem

Jednadvacetiletá Sophia Moulsonová trpěla extrémními úzkostnými stavy a panickými atakami, kvůli kterým téměř přišla o vlasy. Na hlavě měla holá místa a bála se, že bude plešatá. Z posledních sil se...

23. dubna 2025  8:14

Pozor na pusu. Pomluvy jsou jako jed, dokonce za ně můžete k soudu

Je to šok, když se o sobě dozvíte něco, co není pravda, anebo to, co vás může vážně poškodit. Kdo o vás takhle mluví? A dá se s tím něco dělat?

23. dubna 2025

Něžně a romanticky. Jaru vládnou pastely a jemné vzory

Už i ve vašem šatníku určitě zavládlo jaro a teď mu vévodí hebké pastely a vzory.

23. dubna 2025

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

Domácích agresorů neubývá a násilí je čím dál závažnější, líčí socioterapeutka

Premium

Spolu studovaly, pracovaly na chirurgii i v rodinné poradně, kde viděly, že se za zdmi domovů skrývá spousta násilí. Rozhodly se obětem cíleně pomáhat, a tak v roce 1993 založila Marie Vavroňová se...

23. dubna 2025

Jak si prodloužit život o více než 10 let? Stačí dodržovat tato pravidla

Kdo by nechtěl být na světě déle? Samozřejmě v plné síle a zdravý. Podle vědců to lze celkem snadno zařídit. Stačí jen dodržovat několik jednoduchých pravidel. Která to jsou?

23. dubna 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.