V mužské energii je tělo v bojovném režimu. Ženám to dlouhodobě škodí

  0:15aktualizováno  0:15
„Ženy jsou přirozeně tím křehčím pohlavím, ale kvůli tomu se nemusíme cítit jako ty slabé,“ říká osobní koučka a mentorka Lenka Černá. Jak vybalancovat ženskou a mužskou energii v partnerském vztahu a při výchově dětí?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Proč v ženách často dominuje mužská energie?
Je přirozené, že ženy mají i mužskou energii a cítí se s ní tak silnější. Jenže dlouhodobě to je velmi vyčerpávající a pro ženu vlastně škodlivé. 

Třeba svou ženskou energii vyjádřit ani nechtějí.
Spíš jsou zvyklé, že všechno zvládnou samy, a bojí se, že by tím projevily slabost a strach. 

Jenomže jsme tak často vedené. Měly bychom se o sebe umět postarat, být silné a soběstačné...
Na jednu stranu ano, ale žena je prostě fyziologicky slabší a jinak založená než muž. To je holý fakt. Měla by to přijmout a za svou ženskost se nestydět a neskrývat ji. 

Lenka Černá

Osobní koučka, poradkyně a mentorka. Více než patnáct let pomáhá svým klientům v osobním růstu a na cestě ke zdravému životnímu stylu. Specializuje se na pomoc těm, které trápí nepříjemné myšlenky, mají nízké sebevědomí a pocity celkového vyčerpání. Poskytuje online kurzy, individuální konzultace, firemní školení i přednášky pro veřejnost.

Koučka Lenka Černá

Proč se to děje?
Většinou za to mohou naučené vzorce v rodině. Problematický bývá pro ženu zejména vztah s otcem. Pokud jí nedával podporu a lásku, například upřednostňoval syny, necítí se být dostatečně doceněná. I v dospělosti má poté pocit, že musí stále někomu něco dokazovat. 

Co z toho pramení?
Problémy se vztahem sama k sobě, ale i k muži. Ve své praxi se často setkávám s takzvaným syndromem ledových královen. Jsou to ženy, které jsou schopné, krásné a úspěšné, ale nemohou si najít partnera. 

A měl by muž vůbec v jejich světě prostor?
To je právě to. Tyto ženy mají mnoho mužské energie a je jim v ní vlastně dobře. Cítí se tak silné, ale samy. Kromě toho, že se jim nedaří navázat partnerský vztah, z toho mohou mít řadu zdravotních problémů. V mužské energii je tělo v bojovném režimu, vyplavují se jiné hormony. U žen to může mít za následek hormonální nerovnováhu, nemohou otěhotnět, mají psychické problémy…

Jak s nimi pracujete?
Na terapii se snažíme dopracovat se k tomu, proč jejich mužská energie převládá. Děláme takovou vnitřní čistku, prověrku dětství. Zjišťujeme, jaké modely chování žena získala ve své rodině, jestli v ní byla láska a pochopení. Jak se choval otec k matce a obráceně. 

Jsou vašimi klienty i muži?
Ano. Chodí častěji než dříve. Naštěstí většinou ještě před tím, než se jim vztah s partnerkou úplně rozpadne. Řeší problémy v partnerském vztahu, ale i sami sebe. Jsou zmatení, nevědí, kde je jejich místo. Vyrůstali například s dominantní matkou a neznají model tradičních rolí. 

Jak tedy ve vztahu vybalancovat obě energie?
Každý musí začít nejdřív u sebe. Nebude fungovat, pokud žena oznámí partnerovi: „Odteď se musíš začít chovat jako chlap a já jako ženská.“ To se každý muž lekne. Nejdůležitější je komunikace mezi partnery v přátelském duchu bez výčitek. Místo: „Nikdy mi s ničím nepomůžeš!“ bude lepší říct: „Pomohlo by mi, kdybys mi vzal ty těžké tašky.“ Nebát se říct si o pomoc a muži dát šanci zastávat jeho tradiční roli ochránce. 

Dnes se ale tyto tradiční role přece naopak ruší. Volá se po genderové korektnosti, dokonce i lingvisté poukazují na to, že k znevýhodňování žen dochází i v jazyce, češtinu nevyjímaje.
Rovné šance pro ženy a muže jsou něco jiného než přehnaná genderová korektnost. To první samozřejmě podporuji, to druhé nechápu. Ženy a muži jsou přirozeně rozdílní. Odlišnosti mezi oběma pohlavími bychom neměli popírat a potlačovat. 

Je tedy správné, když děti slýchávají, že kluci nebrečí a holčičky si nehrají s autíčky?
To je zase škatulkování. Hlavní je, aby se rodiče k dětem chovali spravedlivě. Pak se holka ani kluk nebudou cítit znevýhodněně. Vždy záleží na výchově a primárně na rodiči, jakým je pro dítě vzorem. Pokud se bude maminka chovat žensky, dcera to po ní bude napodobovat. Podobně kluci potřebují mužský vzor. 

Ten ale v rodinách často chybí.
Znám i ženy samoživitelky, které se nutně netlačí do mužské role. Syn může mít mužský vzor třeba ve svém trenérovi, matčinu kamarádovi, příbuzném, učiteli… I ženy samy mohou ve svém synovi podporovat mužství. Nechají ho, aby jim pomohl s nákupem, učí ho být galantní a starat se o své sestry, dávají mu v rodině prostor.

Jak žena může posílit svou ženskou energii?
Nemusí zrovna tancovat v dlouhé sukni v ženském kruhu, ale může si najít ženskou aktivitu, která jí bude příjemná. Bude se více hýčkat, pečovat o své ženské tělo, začne třeba více chodit pomalu a houpat se v bocích. Nebo začne vařit, pěstovat bylinky, něco vyrábět. Ženská energie je hodně kreativní a tvořivá. 

Měla by tedy nechat všech mužských činností?
Nejde o to, odmítat svou mužskou složku, ta je přirozená. Ale podpořit více svou ženskou energii. Žena se tak nemusí mermomocí učit pracovat s vrtačkou, může si zavolat hodinového manžela. 

Jste spoluzakladatelkou metody Emočních rovnic. Jak to funguje? Dá se metoda použít i při posilování ženské energie?
Ano, dokonce velice účinně. S klientkami probíráme, jaká emoční schémata si odnesly z dětství a jakým způsobem je aplikují v běžném životě. Tyto vzorce chování si většinou ani neuvědomujeme. Přitom to, co jsme se naučili v rodině, má na nás ohromný vliv. Jestliže pochopíme, jaké naučené myšlenkové schéma a způsob chování jsou pro nás škodlivé, můžeme s tím lépe pracovat a nezdravé vzorce odblokovat.

Autor:

Vánoce

Advent se pomalu blíží a spolu s ním nákupy vánočních dárků i pečení vánočního cukroví. Za vánoční atmosférou můžete vyrazit na vánoční trhy ve vašem okolí i do zahraničí.

  • Nejčtenější
Premium

Patříte mezi ty šťastné? Sedm znaků, že máte opravdu kvalitní vztah

Být šťastná po boku toho druhého, nic neřešit, nehádat se. Ideální, co říkáte? Harmonické soužití, kdy si partneři...

Když má máma křeče, není co jíst, říkají děti. Budou mít nový domov

Když se maminka klepe v křeči, bojím se, že umře, přiznal osmiletý Honzík. Jeho sestra Ivanka dodává, že jejím...

Jsme promiskuitní, nebo jen hledáme lásku? Kolik partnerů je už moc

Když je vám přes třicet a jste nezadaná, pravděpodobně už se ve vaší posteli vystřídalo větší než malé množství mužů....

Kdepak brýle. Hnědé oči, velká prsa a husté ochlupení značí inteligenci

Kdysi se věřilo, že ten, kdo má vysoké čelo a brýle na nose, je chytrý. Dnes vědci přisuzují tuto roli jiným „důkazům...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Původně měla ženy osvobodit, teď se mnohé cítí lépe bez podprsenky

Některé ženy se rozhodly, že už nebudou nosit podprsenku. Jejich volba následovat hnutí „no bra“ vychází z potřeby...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky
Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Aňa Geislerová: Kdyby nepřišel listopad 1989, asi bych lepila pytlíky

Má doma pět Českých lvů, čímž se nemůže pyšnit žádná jiná česká herečka. Aňa Geislerová ale zůstává pokorná a každou...

Nikomu nevadí vynést koš. Tak proč se kvůli tomu pořád hádáme?

Domácí práce mezi partnery často bývají rozbuškou konfliktu, přitom hádky s mytím nádobí nebo vysáváním téměř...

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 18. do 24. listopadu

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoct k tomu, abyste následující dny nejen zvládla, ale také si je užila....

Poděbrady - pronájem bytu 1+kk
Poděbrady - pronájem bytu 1+kk

Čechova, Poděbrady - Poděbrady V, okres Nymburk
9 500 Kč/měsíc

Najdete na iDNES.cz