Středa 29. ledna 2020, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. ledna 2020 Zdislava

Žena na mateřské a zároveň podnikatelka? Nebojte se toho

  1:00aktualizováno  1:00
Je možné se stát matkou a současně podnikatelkou? Možná se budete divit, ale někdy to jde skloubit. V Česku přibývá maminek, které na mateřské rozjely vlastní byznys.
Matky vpřed. Ilustrační foto

Matky vpřed. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Pro tyto činorodé ženy našli za hranicemi anglický termín "mompreneurs", což bychom mohli volně přeložit jako maminkatelka. I my už pomalu začínáme se světem držet krok.

Některé ženy si mateřskou užívají a pobyt mezi plotnou a plenkami vrchovatě naplňuje jejich představu o domácím štěstí. Pro jiné je to však řehole. Deptané stereotypem mezi čtyřmi stěnami propadají panice, že jim úplně zakrní mozek. Jindy je dotlačí k akci poloprázdná peněženka anebo fakt, že nemůžou sehnat pro svého potomka úplně banální věc. Ať tak či tak, i v Česku přibývá maminek-podnikatelek.

CO POTŘEBUJETE VĚDĚT

* V našem textu mluvíme o ženách na rodičovské dovolené, což je třeba odlišit od mateřské.

* Pokud matka podniká na mateřské dovolené (28 týdnů při jednom dítěti, 37 týdnů u dvou a více), nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství.

* Souběh rodičovské dovolené (až do čtyř let dítěte) a podnikání možný je, aniž rodič ztratí právo na pobírání rodičovského příspěvku. Jde o samostatnou výdělečnou činnost vedlejší.

E-shop s plenkami

Matky, které se věnují byznysu nějak spojenému s potomky, mohou jedinečně těžit z vlastních zkušeností.

Třicetiletá dopravní inženýrka Kateřina Hájková pracovala dřív v kanceláři. Na rodičovské dovolené si zřídila e-shop, kde nyní úspěšně prodává látkové pleny, nosítka, šátky a různé prací prostředky. Jsou to přesně ty výrobky, po kterých se v obchodě - jako vyznavačka šetrné péče o dítě a ekologického přístupu k prostředí - marně rozhlížela.

"Látkové pleny teď po právu zažívají boom a ve srovnání s těmi neprodyšnými na jedno použití mají řadu výhod. Pro dětskou pokožku jsou zdravější a příjemnější. Taky přijdou levněji a nezatíží přírodu tunou odpadu tak jako dítě odchované na jednorázových plenách," argumentuje žena.

Zpočátku si Kateřina Hájková nevěřila. Musela přečíst stohy materiálu o produktech, se kterými chtěla obchodovat. Také vyřídit živnostenský list, získat software, zaregistrovat doménu a zařídit si místo na serveru. "S tím vším mi naštěstí hodně pomohl manžel," ohlíží se o rok zpátky matka dvouleté holčičky.

Svůj e-shop rozjela loni. Banka jí vyšla vstříc, domluvila se s ní na splátkách. Teď už má vstupní asi třicetitisícový vklad dávno zpět. Webové stránky vyšperkovala navíc různými "babskými" radami, jak co používat.

"Teď už můj internetový obchůdek běží jedna radost, u počítače strávím jen asi čtyři hodiny týdně. Čekám druhé dítě, a tak se zatím držím při zemi. V budoucnu bych ale ráda sortiment ještě rozšířila," těší se z nové práce.

Často se zázračně uchytí jednoduchý nápad, který zareaguje na poptávku. O tom, že jsou i české ženy na mateřské dychtivé zkoušet nové věci, se přesvědčila Barbara Venter z Prahy, která je odbornicí na vytváření školicích programů. Před dvěma lety uspořádala kurz o designu bydlení, dala si inzerát do časopisu. "Čekala jsem, že se mi ozve pár mamin na mateřské, které si chtějí zpestřit život. Přihlásilo se mi jich na šest tisíc. Dnes má naše škola designu (www.designskola.cz) skoro stovku absolventek a bezmála třetina z nich už má vlastní živnost," říká pětatřicetiletá žena.

Úvěr je strašák

Radka Můčková vystudovala sklářskou uměleckou průmyslovku v Kamenickém Šenově. Absolvovala i kurz vitráže, ale doma v Břeclavi se ke sklu nedostala. Matka dvou synů (8 a 3 roky) pracovala v reklamní agentuře a nějaký čas v tiskárně. Na své druhé mateřské dovolené ale oprášila své hobby.

Když v rodném domku maminka osaměla a v přízemí se uvolnil po podnájemníkovi malý byt, dostala nápad přebudovat prostory na obchůdek s dárkovým zbožím. Vyrábět a prodávat vitráže a nabízet v něm i výrobky svých známých.

"Manžel nebyl proti, a tak jsme si vzali úvěr ve výši 400 tisíc. Byla jsem celá natěšená. Rekonstrukce a všechno to papírování kolem bylo velké martyrium, ale loni v listopadu jsme se slávou otevírali," popisuje čtyřiatřicetiletá žena.

V prodejně se střídá s maminkou, sama vyrábí vitráže a sortiment zboží rozšířila. Kamarádka ji zásobuje keramikou, přibyly kovářské a drátenické výrobky, voňavé svíčky... Zatím její byznys ale dvakrát nekvete. "Jen kolem Vánoc se odbyt trošku zvedl, nejsme na hlavní ulici, ale třeba si k nám lidé časem najdou cestu. Baví mě to, i když zatím nevyděláváme, jak bych si představovala," přiznává Radka Můčková.

Každé podnikání má svá úskalí a podle odborníků není radno vrhnout se do něj po hlavě. Důležité je správně zvolit podnikatelskou činnost, udělat dobrý byznysplán, promyslet reklamní kampaň a zvážit všechna případná rizika podnikání. Raději vybrat obor, který nevyžaduje vysoký vstupní kapitál. A nestydět se nechat si poradit.

Tohle radí experti z Moravské asociace podnikatelek a manažerek v Brně. "Ženy mají spoustu nápadů, ale někdy potřebují korekci. Do našeho asistenčního centra přišla například celá natěšená maminka na mateřské s nápadem zřídit na zahradě svého domu hotel pro králíky, jejichž majitelé odjedou na dovolenou. Když jsme to spolu probraly, zjistila, že to až tak úžasná myšlenka není. Jiná žena si chtěla přivydělávat prodejem kosmetiky, ale vůbec nezvládala komunikaci s lidmi," popisuje předsedkyně brněnského klubu asociace Pavlína Langerová.

Podle ní se u nich velice osvědčil projekt takzvaného mentoringu. Zkušená podnikatelka vytvořila dvojici se začátečnicí a té po tři měsíce radila a v jejích začátcích jí byla k dispozici se svými zkušenostmi. Maminkám na mateřské se pod takovým vedením už podařilo úspěšně rozjet různé služby. Například půjčovnu kostýmů, s nimiž si děti mohou hrát na dospělé, nebo salon na stříhání psů.

V současnosti existuje 124 volných živností, v nichž lze podnikat pouze na základě ohlášení a bez prokazování odborné způsobilosti. "Učíme ženy vystihnout mezeru na trhu. V našich kurzech se dozvědí, jak na začátku podnikání postupovat a co zvážit. I to, jak se prezentovat a dodat si sebevědomí," dodává Pavlína Langerová.

Děti s nemocnicí nejdou dohromady

Když nastoupila Monika Hlaváčková, dvaatřicetiletá zdravotní sestra z Prahy, na svou první mateřskou dovolenou, bylo jí jasné, že práci na urologické jipce odzvonilo. Přinejmenším na řadu let. Dvanáctihodinové směny podle jejích zkušeností nejdou s dětmi dohromady.

"Když měl syn Ondřej rok a půl, začala jsem vymýšlet, co by se dalo dělat. Napadla mě malá agentura na hlídání dětí. Chtěla jsem to zkusit hned, aby můj mozek nevyšel ze cviku. Nabrala jsem tři čtyři zdravotní sestřičky, v pokoji si vymezila pracovní kout a manžel mi pomohl udělat webové stránky a vyřídit všechny náležitosti k podnikání," ohlíží se sedm let zpátky majitelka agentury s trefným názvem Baby.

Když zazvonil první zákazník, šla tenkrát nadšeně hlídat sama, aby si vyzkoušela, jaké to je s cizím dítětem, a mohla práci co nejlépe zorganizovat. Dnes má její agentura přes 60 aktivních pečovatelek, ponejvíce jde o zdravotní sestry, absolventky rodinných škol nebo medičky. Kromě Prahy se rozjíždějí pobočky i v dalších městech v republice.

Paní Hlaváčková úřaduje doma a denně věnuje agentuře tak pět šest hodin času. Když se jí před pěti lety narodilo druhé dítě, dcera Monika, už nebylo co řešit. Rozhodla se, že se do zdravotnictví zpátky nevrátí. "Ne že bych na nemocnici zanevřela, ale moje nová práce mě baví víc. Taky víc vynáší a vyhovuje mi i kvůli dětem, na které mám mnohem víc času. Všechno si můžu zorganizovat podle potřeby. Teď přes léto je sice trošku útlum, ale sezonní výkyvy mi nevadí," pochvaluje si majitelka agentury.

Zasvěcení tvrdí, že prvním krokem k úspěšnému podnikání je překonat vlastní nízkou sebedůvěru.

S tou se u žen na mateřské často setkává Lenka Polívková, manažerka libereckého občanského sdružení Ianus, které pomáhá matkám na mateřské dovolené a dalším znevýhodněným skupinám na trhu práce.

"Vypadnou z pracovního rytmu, většina jejich činností se točí kolem dětí, méně komunikují s okolím. Postupně si přestávají věřit, což podle mých zkušeností postihne všechny, bez rozdílu vzdělání a počtu dětí. Naštěstí jde o jev dočasný a bez trvalých následků," ubezpečuje Lenka Polívková.

Podle ní dokážou ženy s malými dětmi například velmi dobře hospodařit s časem. Umí využít každou volnou chvilku, což je cenná deviza i pro vlastní podnikání. Jde jen o to, umět svoje schopnosti prodat nebo nějaké nové objevit. A udělat z nedostatku přednost.

Je správné kombinovat podnikání s pečí o malé dítě?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 3. srpna 2008. Anketa je uzavřena.

ANO 573

NE 183


Jak na to

Rozjet vlastní kariéru a založit si svůj podnik můžete i na mateřské, respektive rodičovské dovolené. Poradíme vám, jak na to.

1. SPRÁVNĚ ZVOLTE PODNIKATELSKOU ČINNOST

Ujasněte si, co vás baví a je vám blízké, zjistěte, jaké služby či výrobky na trhu schází...

2. ZÍSKEJTE PRO SVŮJ ZÁMĚR MANŽELA NEBO PARTNERA
Vyhnete se tak zbytečným rozepřím, určitě ho zasvěťte a nebojte se ho požádat o pomoc.

3. NECHOĎTE DO PŘÍLIŠNÉHO RIZIKA A ZKUSTE VYJÍT S FINANCEMI, KTERÉ MÁTE K DISPOZICI
Strach ze splácení půjčky vás neomezí v rozletu.

4. MŮŽETE SI PŮJČIT V BANCE
Doklad o příjmu nahrazuje výměr mateřské. Pokud není kam sáhnout, dobrý úvěr nemusí být strašákem vašeho podnikání.

5. VYMYSLETE NÁPADITOU A ORIGINÁLNÍ REKLAMNÍ KAMPAŇ
Vyrobte si samy na tiskárně barevný plakát a ten rozvěste v okolí. Nevynechejte čekárny a školky.

6. ZAŘIĎTE SI KANCELÁŘ NEBO PRACOVNÍ KOUT

Nemusíte mít hned centrálu se sekretářkou, postačí počítač a připojení k internetu.

7. MYSLETE NA DOBROU DOSTUPNOST VÝROBKU ČI SLUŽBY
Zařiďte si co nejdříve doménu s možností přijímat objednávky, pozdní start se v obchodě neodpouští.

8. KAMARÁDKY A ŠEPTANDA
Do svých podnikatelských aktivit zasvěťte kamarádky a přátele. Je dokázáno, že šeptanda funguje podobně jako TV reklama.

9. NEMUSÍTE ZAČÍNAT SAMA
Pokud se necítíte dostatečně silná začít sama, zkuste pro svůj nápad získat další matky. Minimálně ve dvou se to vždycky lépe táhne.

10. KDYŽ STAROSTI PŘEVAŽUJÍ NAD RADOSTMI, NECHTE TO PLAVAT
Z neúspěchu se nestřílí. Určitě vás brzy napadne jiný způsob, jak se realizovat.

  • Nejčtenější

Už žádná polyamorie. Chceme svatbu a dítě, svěřila se Janečkova múza

Vypadá to, že se bude miliardář Karel Janeček znovu ženit. „Ano, máme vybrané magické datum svatby,“ potvrdila jeho...

Nebylo příjemné vidět to, co máš mezi nohama, křičela vyměněná manželka

Lenka (37) svou rodinu z Lokte přihlásila do Výměny manželek z rozmaru, Petra (30) z Kladna si chtěla dokázat, jestli...

Mé paměti by se podobaly spíš pornofilmu než pohádce, říkala Mandlová

Kráska Adina Mandlová by oslavila sto desáté narozeniny. Hvězda stříbrného plátna první republiky neměla lehký život,...

Manikúra v roce 2020? Prohlédněte si 10 hlavních trendů

Rok 2020 nám ukazuje, jak moc může být trendy manikúra rozmanitá. Do obliby se vrací již starší trendy, v centru zájmu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Šárky: Manžel vyžaduje přesné vyúčtování všech výdajů

Manžel mi imponoval svou vážností, solidností, sečtělostí a velkým přehledem. Já byla vždycky roztržitá bordelářka,...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

  • Další z rubriky

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 27. ledna do 2. února

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoct k tomu, abyste následující dny nejen zvládla, ale užila si je,...

Takhle ne. Zažeňte myšlenky, které vám brání užívat si život naplno

Ať už toužíte po čemkoli, běžte si za tím. Nebojte se udělat onen obávaný krok do neznáma. Neberte v potaz negativní...

Už žádná polyamorie. Chceme svatbu a dítě, svěřila se Janečkova múza

Vypadá to, že se bude miliardář Karel Janeček znovu ženit. „Ano, máme vybrané magické datum svatby,“ potvrdila jeho...

Premium

V mládí přišel o rodiče. I to je v knížce Moje momenty, říká zpěvák Callta

Pracovně se mu teď daří. Před koncem roku absolvoval muzikant Pavel Callta svůj životní koncert, vydal nové album a...

Jak přežít období růstu zubů u dětí? S těmito tipy to zvládnete levou zadní
Jak přežít období růstu zubů u dětí? S těmito tipy to zvládnete levou zadní

Když miminku začnou růst zoubky, jste na začátku těžkého období, kdy se z něj stává nešťastný slintající uzlíček. Máme tipy, jak mu můžete co nejvíce ulevit.

Najdete na iDNES.cz