Za zdraví svého „zdravého“ dítěte zaplatíte až 23 tisíc korun

aktualizováno 
Pokud chcete svému dítěti dopřát to nejlepší a nehodláte na něm šetřit, budete muset sáhnout hluboko do peněženky. Zdraví vašeho drobečka vás v prvních několika letech může vyjít až na 23 tisíc korun, zjistila kalkulačka iDNES.cz. Odpovídá to současnému průměrnému hrubému platu.
Někteří lékaři si nechávají platit i za aplikaci injekce. (ilustrační fotografie)

Někteří lékaři si nechávají platit i za aplikaci injekce. (ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Petra Konečná, mladá maminka osmiměsíčního Kuby není jediná, kterou překvapilo, kolik peněz stojí naprosto běžná zdravotní péče o zdravé dítě.

"Když jsem otěhotněla, samozřejmě jsem předpokládala, že s dítětem budou spojeny značné náklady. Nějak jsem ale počítala jen s plenkami, oblečením, kočárkem a podobnými věcmi. Poněkud nepříjemným překvapením byla cena věcí, které musí obsahovat dětská lékárnička, léky a očkování," svěřila se Konečná.

"Pobírám malou mateřskou a firma, ve které pracuje manžel, se právě chystá na druhou vlnu propouštění. A tak musíme počítat každou korunu," dodává maminka.

Dětské zdraví, respektive věci, léky a úkony s ním spojené, představují skutečně nezanedbatelnou položku v nákladech rodičů. Spočítali jsme, kolik přibližně budete muset v prvních několika letech průměrně investovat do zdraví dítěte, které netrpí žádným vážným ani chronickým onemocněním (všechny uvedené ceny jsou zaokrouhlené).

Ještě před narozením

Alespoň základní vybavení dětské lékárničky budete muset pořídit ještě před narozením dítěte a už tyto náklady vaše peněženka pocítí.

Do porodnice budete potřebovat digitální teploměr. Ten pořídíte v závislosti na kvalitě, značce a provedení od 90 do 1 100 Kč. Nejlevnější je samozřejmě obyčejný digitální teploměr, kterým měříte dítě v zadečku. Nevýhodou je však delší doba měření a některým rodičům dělá tento způsob měření problémy.

Za rychloběžku, která dobu zkrátí, zaplatíte už od 150 do 300 Kč a pokud chcete například ušní nebo bezkontaktní teploměr, připravte si od 700 do 1 100 Kč.

Za šedesátiprocentní líh na čištění pupíku a sterilní gázové čtverečky dáte přibližně 100 Kč. Hned od narození budete potřebovat Ophthalmo Septonex nebo borovou vodu, takže dalších 40 Kč.

V krémech proti opruzeninám máte na výběr z mnoha značek, ale počítejte s tím, že průměrně vydáte 100 Kč. Pokud nebudete chtít pokožku dítěte ošetřovat olivovým olejem, který máte doma v lednici, připravte si průměrně dalších 150 Kč.

Běžné zdravotní problémy

Trápí vaše dítě bříško? Za fenyklový čaj dáte 30 Kč. Klasickou volbou maminek jsou buď kapky Sab Simplex (90 Kč), nebo Baby Calm (130 Kč). Ty se obvykle užívají v kombinaci s probiotickými kapkami (600 Kč).

Polštářek s třešňovými peckami, který dítěti přinese okamžitou úlevu, stojí 80 Kč, gelový obklad bříška (lze využít i na čelo při horečce) vyjde na 200 Kč. Pokud chcete masírovat dítěti bříško, zaplatíte 50 až 200 Kč za masážní emulzi.

Je naprosto jisté, že dřív nebo později dostane vaše dítě rýmu, případně bude nachlazené. Odsávačka hlenů připojitelná na vysavač vás vyjde na 300 Kč. Kojenecký nosní sprej stojí přibližně stovku.

Prsní mast na lepší odkašlávání se dá pořídit od 50 Kč. Oceníte dávkovačku léků, která je k mání od 100 do 150 Kč. Průměrná cena dětských čípků proti horečce je 30, dětský sirup proti kašli vyjde průměrně na 50 Kč.

Jakmile se dítěti začnou prořezávat zuby, připravte si dalších 100 až 300 korun v závislosti na typu gelu, kterým mu budete chtít ulevit od bolesti. Sto korun budete potřebovat ještě na gumový návlek na prst, kterým se podrážděné dětské dásně masírují.

Náklady na očkování

Pokud jste příznivcem očkování a chcete dítěti dopřát i ta nepovinná, která stát nehradí, připravte se na další značné náklady. Společně s hexavakcínou můžete dát dítě očkovat proti pneumokokovi. V závislosti na typu vakcíny zaplatíte za jednu dávku 1 500 až 2 000 Kč a dítě potřebuje čtyři, takže si připravte 6 000 až 8000 korun.

Jedna dávka očkování proti meningokokovi stojí přibližně sedm stovek (závisí však na výrobci a typu vakcíny). Jenže jedna dávka bude stačit jen v případě, že chcete naočkovat dítě starší jednoho roku. Dvouměsíční dítě potřebuje dávky čtyři, takže si dejte stranou přibližně tři tisícovky.

Jestliže se bojíte klíšťat a chcete uchránit dítě před encefalitidou, bude vás to stát přibližně 500 Kč za jednu dávku, přičemž jsou nutná dvě přeočkování (obvykle ve třech a pěti letech), takže úhrnem vás ochrana proti encefalitidě vyjde na 1 500 Kč.

A pokud se chcete vyhnout planým neštovicím, bude vás to stát 1 500 až 2 000 Kč v závislosti na typu vakcíny.

Dítě starší jednoho roku potom můžete nechat naočkovat proti žloutence typu A, jedna vakcína stojí 900 až 1 200 Kč (v závislosti na výrobci) a pro celoživotní imunitu je potřeba aplikovat dvě dávky.

V cenách nepovinného očkování však není zahrnuta aplikace injekce, kterou si někteří lékaři a centra účtují. Průměrně jde o 150 Kč za jednu aplikaci. Pokud byste tedy měli platit aplikaci všech nepovinných injekcí, připravte si navíc 2 100.

Autoři:
  • Nejčtenější

Lékařům podstrčila dceřin vzorek moči místo svého, stálo ji to život

Taťána Proninovová nemohla podstoupit vysněnou plastickou operaci prsou kvůli chronickému onemocnění ledvin. Po...

Příběh Markéty: Milenec se mě odmítá vzdát

Krizi v manželství jsem řešila zpočátku sexem na jednu noc s kolegou z práce. Jenže náš vztah se vymkl kontrole a...

Premium

Potraviny: Co škodí a jak. Žijeme v době jedové, říká autorka bestsellerů

Svými názory provokuje mnohé odborníky. Často jde proti letitým pravdám lékařů, expertů z potravinářského průmyslu i...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Proč mají ženy prsa a děsí nás hadi? 11 otázek a odpovědí kolem evoluce

I když občas evoluci fušujeme do řemesla a snažíme se ji vlastními civilizačními pravidly vzdorovat, kdesi hluboko v...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Nechci zůstat na něčem přišpendlená, říká herečka Andrea Růžičková

Ve svém prvním filmu Rafťáci se odmítla svléknout, aby nezklamala svou katolickou rodinu z východního Slovenska. Dnes...

Gender v pohádkách, divné diety i brčka z papíru. Kde je zdravý rozum?

Nejen v módě existují prapodivné trendy jako ponožky v sandálech. Některé odezní rychle, jiné mají dopad na naše...

Proč mají ženy prsa a děsí nás hadi? 11 otázek a odpovědí kolem evoluce

I když občas evoluci fušujeme do řemesla a snažíme se ji vlastními civilizačními pravidly vzdorovat, kdesi hluboko v...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz