Nejčastěji se těhotné ženy bojí, že ublíží svému nenarozenému dítěti.

Nejčastěji se těhotné ženy bojí, že ublíží svému nenarozenému dítěti. | foto: Profimedia.cz

Z čeho mají strach těhotné ženy

  • 10
Vzrušení, radost, očekávání. Tyto emoce cítí každá žena, která zjistí, že je těhotná. Ale těhotenství s sebou nese i starosti. Čeho se nejvíc bojí těhotné ženy?

Je jasné a samozřejmé, že pociťujete větší úzkost a jste v jistém smyslu přecitlivělá, protože teď už nemáte zodpovědnost jen za sebe sama, ale také za nový život, který ve vás roste. Navíc k tomu samozřejmě přistupují obavy, jak dítě změní váš život i partnerské vztahy. Víte, jaké jsou nejčastější obavy, starosti a strachy těhotných žen? Magazín Babycenter udělal mezi svými čtenářkami rozsáhlý výzkum a zmapoval, čeho se nastávající matky nejvíc bojí:

Neublížím dítěti?
Ačkoli před otěhotněním jste mohla skály lámat, všechno lehčí než ledvinová kolika jste přecházela a platila jste za železnou ženu, v těhotenství je náhle všechno jinak. Každé píchnutí nebo zabolení ve vás probouzí myšlenky na nejčernější scénáře a neustále se strachujete, jestli to náhodou neohrozí vaše dítě. Nemusíte se bát, že jde o náhlé propuknutí hysterie. Takové starosti a strachování jsou u nastávajících matek zcela běžné a normální. Divné by naopak bylo, kdybyste se o život, který v sobě nosíte, nestrachovala.

Jak to zvládne sourozenec?
Druhé místo žebříčku obav obsadila mezi těhotnými ženami sourozenecká rivalita. Nastávající matky, které už doma jedno nebo dvě děti mají, se obávají, jak sourozenci přijmou nové dítě. Kromě toho pociťují často výčitky svědomí, že svou pozornost a lásku budou muset "rozdělit" mezi víc děti, a mají strach, že se starším dětem nebudou věnovat dostatečně. Psychologové radí zapojit starší dítě do péče o nového sourozence už v době, kdy je ještě u matky v bříšku. Snažte se povídat si s dítětem, přidělte mu nějaké jednoduché úkoly a v době po narození nového potomka zintenzivněte alespoň zpočátku tělesný kontakt se starším dítětem (hodně ho objímejte, hlaďte, aby vědělo, že jeho místo nenahradil nový sourozenec).

Zvládnu porod?
U prvorodiček je strach z porodu naprosto pochopitelnou záležitostí, možná vás ale překvapí, že strachem z porodu velmi často trpí i ženy, které už rodily. Mají totiž pocit, že pokud šlo v prvním případě všechno bez problémů, druhý (nebo jakýkoli další porod) bude určitě mnohem komplikovanější a náročnější. Velmi častou obavou je také přesvědčení, že bolest z porodu se negativně odrazí na vztahu matky a dítěte. Můžete být však zcela klidná, hormony, které tělo v obrovském množství po porodu vyplavuje, vám dovolí na prožitou bolest rychle zapomenout.

Můžeme si dítě dovolit?
Čtvrtá příčka hitparády obav patří materiálnímu zajištění nové rodiny. Touto obavou trpí především ženy, které vydělávaly před otěhotněním víc než partner, a mají strach, že bez jejich příjmu nedokáže rodina vyžít. Dítě je rozhodně velká finanční zátěž, nicméně kromě počáteční výbavy (část z ní určitě dostanete a část si můžete vypůjčit) kojené dítě v prvním roce příliš nových věcí nepotřebuje. Pro inspiraci se podívejte na: KOLIK STOJÍ DÍTĚ.

Budeme dobrými rodiči?
První pětku obav uzavírají starosti z toho, že nebudete schopní dítě zvládnout a dobře vychovat. Důležitou součástí partnerské výchovy je podle psychologů vyjasňovací rozhovor. Sedněte si se svým partnerem a popovídejte si o tom, jaké názory vlastně máte na výchovu dětí. Důležité je určení hranic, kdy si vyjasníte, co už je pro vás ve výchově neúnosné a jaký máte postoj k některým kontroverzním tématům, jako jsou například tělesné tresty a podobně.