Člověk jako exponát bez intimity, to je podle sexuologů nahá výstava

  0:11aktualizováno  0:11
Místo drahých obrazů či zajímavých soch si návštěvníci prohlédnou svlečená lidská těla. Těm odvážnějším je dovoleno si na ně sáhnout. V centru Prahy otevřela Voayer Gallery, první galerie na světě se stálou expozicí skutečných nahých lidí. Co si o tom myslí experti na sex Laura Janáčková a Pavel Turčan?

„Výstava jistě bude vzbuzovat rozličné emoce a to v celé šířce spektra od odporu až po nadchnutí. Domnívám se však, že akce většinu „normálních“ návštěvníků výrazně neobohatí a věřím, že ani psychicky nepoškodí,“ myslí si sexuoložka Laura Janáčková s tím, že přiláká spíše mladší ročníky, které hledají netradiční zážitky. Do jaké míry se jedná o umění, si netroufá hodnotit. 

Podle sexuologa Pavla Turčana může výstava spíš než voyery přitahovat zvědavce toužící po nových zážitcích a někdy i lidi, kteří by možná sami něco takového někdy chtěli udělat, ale nenajdou k tomu odvahu. Zajímavá může být i pro samotné „exponáty“. „Na stránkách galerie se lidé mohou jako sexponáty dále hlásit. Člověk, který se přihlásí, musí mít v sobě určitou dávku exhibicionizmu v tom smyslu, že se rád předvede nebo pochlubí tím, jak vypadá.“

Nazí lidé

Po několika samostatných výstavách nahých žen a jedné, při které se vystavovali obnažení muži, si slovenský obdivovatel přirozené lidské krásy Mário Petreje splnil sen a ve čtvrtém patře pražského Domu módy otevřel stálou expozici. Veřejnosti nabízí pohled na naháče od úterý do neděle v jednotlivých vstupech, které trvají 90 minut. Živé exponáty se zde budou střídat, každý den dostane prostor sedm nových lidí. Zároveň organizátor výstavy s podtitulem Lidé jako umění nabádá příchozí, aby se sami vystavili.

Laura Janáčková si myslí, že pro skupinu lidí zastávajících názor, že největším uměleckým dílem je tělo člověka, je pak tělo jako exponát bez intimity, neboť je na něj pohlíženo jako na zdánlivé perpetuum mobile. „Návštěvníkům, kteří hledají duši, bude nabídnuta myšlenka moderní doby: Nezatěžujte se hlavou, soustřeďte se na tělo,“ přemýšlí sexuoložka o tom, že záměrem organizátorů nemusí být nutně sexuální vzrušení, ale spíše “vzrušení z povznesení ducha novým moderním realistickým ztvárněním lidského těla“.

S tím souhlasí i Turčan. „Jako lékaři v oboru sexuologie, andrologie a gynekologie mi prošlo ´rukama i očima´ v ordinaci mnoho pacientů, mužů i žen. Každé lidské tělo je unikátní a je v podstatě uměleckým dílem.“

Oba odborníci se shodují, že ač má akce v názvu slovo voayer, se skutečnými voyery nemá nic společného. „Ty vzrušuje pohled na nic netušící lidi, kteří jsou nazí nebo provozují sexuální aktivity. Nicméně troufám si tvrdit, že výstava vzrušení vyvolá, a to jistě i jiného druhu než výše uvedené.“

Fotogalerie

Janáčková i Turčan mají za to, že taková výstava může být spíše prospěšná. Může podle nich pomáhat prolomit bariéry, ukázat, že nahota sama o sobě není nic tak hrozného a opravdu může pro mnohé být posunem vpřed.

„Pokud tam budou ´normální´lidé, a ne jen svalovci či ženy s větším poprsím a muži s velkým penisem, může to napomoct i boření mýtů,“ říká Turčan a dodává, že do ordinace přichází mnoho mužů, kteří se trápí tím, že mají malý penis, přitom jejich pocit neodpovídá realitě, nebo mnoho žen, které se trápí velikostí svých ňader či boků.

„Takto uvidí, že se nemají důvod trápit a nemají se za co stydět. To, že někdo vystaví své nahé tělo, aby se na něj někdo mohl na výstavě podívat, je asi v určitém smyslu srovnatelné s tím, když jde někdo na nudistickou pláž. Za vystavení intimity bych spíše považoval to, kdyby se tam provozovaly určité erotické aktivity,“ upřesňuje a oba sexuologové dodávají, že budou-li na výstavě nahých lidí dodržena nastavená pravidla, hodnotí ji spíše pozitivně.

Vystavování se je vzrušující

Za pravdu jim dává jedna z modelek, která má zkušenosti i z předešlých nahých výstav. „Vždycky jsem k tomu měla sklony a byla jsem ta, která chtěla být vidět. Je to zvláštní, protože se vlastně hrozně stydím, ale pak to překonám a vystavování je pro mě hrozně vzrušující. Je to vlastně hezké i nepříjemné zároveň,“ svěřila se mladá žena. 

„Cítila jsem se různě. Na začátku znuděně, protože jsem tam jenom tak ležela, a já nejsem zrovna ta, která by chtěla jenom ležet. Až pak jsem byla někde v jiné dimenzi a dělalo mi to hodně dobře. Je tu jiná atmosféra než na předešlých výstavách. Předtím jsem si to tak neužívala. Dneska to bylo jiné. Věděla jsem, že potřebuji být v té bondáži, protože to je moje nejoblíbenější činnost,“ popsala žena, pro kterou je svazování oblíbená sexuální praktika. 

Tvrdí, že většina z návštěvníků jsou muži, kteří rádi využijí příležitostí, aby se modelek dotýkali. Podle ní jde veskrze o příjemnou věc. Pouze dvakrát se jí stalo, že jí dotyky návštěvníka vadily. V obou případech ale bleskurychle zasáhla přítomná ochranka. 

Autor:

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

Raw, proteiny a prkno. Triky Kate Middletonové pro dokonalou postavu

The Duchess of Cambridge in the Royal Box of Centre Court watching Novak...

Jestli je nějaká královská figura zdrojem obdivu a závisti milionů žen, tak je to ta, kterou si udržuje vévodkyně z...

Mezinárodní den bez kalhotek: odvážné ženy vědí, jak chodit naostro

Chodit bez kalhotek je příjemné, na kole bez nich raději nejezděte. Mohlo by...

Větrat je třeba, velí horké letní počasí. Odvážné modelky, herečky a zpěvačky o tom vědí své, a to i bez ohledu na...

Na dovolené nevařte. Otestovali jsme pro vás hotová jídla na cesty

Ilustrační snímek

Ačkoliv u mnoha rodin to v létě vyhrávají zájezdy s all inclusive nebo aspoň polopenzí, stále je tu spousta...

Móda na talíři. Češi utrácejí za superpotraviny, mnohdy zbytečně

Avokádová pomazánka

Jíst avokádo je jedním z aktuálních trendů. A quinoa? To je přeci poklad Inků. Naše talíře se změnily v přehlídku...

Nehrbte se a posilujte břicho. Dvanáct rad proti bolestem svalů a kloubů

cvičení, dieta

Pokud vás bolí záda nebo jiná část těla, vyberte pečlivě sport, který vám bude vyhovovat. Při cvičení nejen zlepšíte...

Další z rubriky

Příběh Petra: Otec napadá sousedy. Bojím se, že někomu ublíží

Ilustrační snímek

Jsem rozvedený a žiji ve vlastním bytě v jednom domě s rodiči. Jakmile si na vedlejším pozemku postavila dům mladá...

Příběh Dany: S kamarádkou jsme zažily hodně, rozdělil nás až její syn

Ilustrační snímek

Kamila pro mě vždycky byla jako sestra, kterou jsem neměla. Vyrostla jsem se dvěma bratry. Známe se celý život. S...

Máňa je za trest na samotce. Kouří bibli s propašovaným tabákem

Odsouzená Máňa (50) kouřila kde neměla a dostala trest. Musí si odsedět...

Máňa je herečka, tvrdí ostatní odsouzené. Recidivistky ji dobře znají, vždyť za mřížemi strávila 30 let. „Že bych s ní...

Najdete na iDNES.cz