Já, nebo my? Ve vztahu nemusíte nutně ztratit sama sebe

  3:45aktualizováno  3:45
Když se dva lidé milují, mají logicky i hodně společného. Někdy to ale přeroste rozumnou mez, a tak najednou zjišťujete, že s partnerem sdílíte nejen názory, ale i přátele, touhy, peřinu, e-mailovou adresu a kartáček na zuby. Nová studie zjišťovala, proč je láska někdy silnější než naše vlastní osobnost.
Jedno tělo, jedna duše? To, že někoho milujete, nemusí ještě znamenat, že budete jeho věrnou kopií... (Ilustrační snímek)

Jedno tělo, jedna duše? To, že někoho milujete, nemusí ještě znamenat, že budete jeho věrnou kopií... (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Přinesl vztah i do vašeho života více plurálu, než je zdrávo? Je možné, že jste odhodila vaše "já" a oblékla si nové, větší, zamilované "my"? Je nutné před vstupem do partnerství zabalit kufry a nacpat do nich kousky naší nezávislé osobnosti? Na tyto a podobné otázky hledala odpovědi i doktorka Camilla Kronqvistová, autorka studie zveřejněné v magazínu Psychology Today.

Být sama sebou

Být sama sebou znamená podle doktorky Kronqvistové svobodně se rozhodnout, kým budu, a to nezávisle na tom, co ode mě ostatní očekávají.

Sama autorka však uznává, že naše já je zejména v partnerském vztahu vystaveno velkému tlaku. Snažíme se totiž přizpůsobit nárokům a představám toho druhého, a to především ze strachu, že bychom o něj mohli přijít. Co je však ve skutečnosti v sázce, není další setrvání ve vztahu, nýbrž naše vlastní osobnost.

Test osobnosti

"Po roce chození s mým přítelem jsem už nevěděla, kdo vlastně jsem a co chci," přiznává třicetiletá asistentka Helena. "Zamilovala jsem se do něj téměř okamžitě. Měl ale kromě mě i spoustu zajímavých koníčků a ještě více kamarádů, takže mu nezbývalo moc času, aby se mi mohl věnovat."

A tak zamilovaný pár trávil víkendy na fotbalových zápasech, kempoval, chytal ryby a večer chodil hrát šipky. "Bylo to skvělé dobrodružství  - tedy do té doby, než jsem zjistila, že mám víc rybářských prutů než kamarádek, se kterými chodím na kafe," říká mladá žena.

Romantická fúze

Helena jistě není sama, kdo prochází podobným testem osobnosti. A tak není divu, že se setkáváme s páry, které fúzi vlastních "já" přivedli k dokonalosti. Jsou to zamilované dvojice s párečkem jezevčíků, zadýchaní běžci ve stejných teplákovkách, loajální manželé se zlatavými pruhy melíru ve vlasech...

Když se pak s nimi dáte do řeči, slyšíte jen jednohlasné "milujeme, nesnášíme, plánujeme, chceme..." a vy jen zoufale přemýšlíte, jestli už je klonování legální.

Nezávislá, ale ne sama

Podle francouzského existencionalisty J. P. Sartra je podstatou každého člověka být sám sebou.

"Když do vztahu vstoupíme s vědomím, že známe své potřeby a přání, že nebudeme klamat naše vlastní já ani ostatní, pak se můžeme stát plně nezávislými i ve společnosti toho druhého," uklidňuje ty, kdo si nejsou sami sebou jisti, doktorka Kronqvistová.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

Žena kvůli prsním implantátům trpěla úzkostmi, nechala si je odstranit

Nat Alexanderová

Šestadvacetiletá hosteska Nat Alexanderová si před šesti lety nechala zvětšit poprsí pomocí silikonových implantátů....

Ze zvláštní školy k titulu inženýrky. Dívka z dětského domova si plní sen

Bakalářská promoce se zástupci Nadace Terezy Maxové dětem

Když se jako holčička ocitla se svými sestrami v dětském domově, vypadalo to, že Evu Ptáčkovou příliš slibná budoucnost...

Ideální sex je s umytým partnerem a trvá dvacet čtyři minut, tvrdí ženy

Ilustrační snímek

Kromě milostné předehry je pro ženy neoddělitelnou součástí skvělého sexuálního prožitku také voňavý protějšek. Až...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz