ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Adobe Stock

Začněte od oken a skončete podlahou. Tipy na vánoční úklid

  • 8
Jak to udělat, abyste se při generálním úklidu nestrhli, nebo naopak neměli pocit, že jste ho odbyli? V první řadě si vytvořte plán a postupujte systematicky. Poradíme vám, jak na to.

Stejně jako pro všechny velké akce, i pro gruntování platí, že se musí dobře naplánovat. Jděte na to chytře, rozmyslete, co a kdy je nutné před svátky udělat, které práce zvládnete sami a na co je lepší objednat profesionální službu nebo studentku, která bude ráda za možnost přivýdělku.

A neztrácejte čas dlouhým přemítáním, co s věcmi, které nepoužíváte. Třídění oděvů si nechte na některý volný zimní víkend po Vánocích. Pracujte jako zaměstnanec úklidové firmy, ten se také nenechá zbytečně rozptylovat a počítá s tím, že se trochu zapotí.

Chce to strategii

Máte dvě možnosti. Můžete uklízet postupně jednotlivé místnosti v pořadí ložnice, dětský pokoj, obývák, chodby, koupelna a poslední přijde na řadu kuchyně. Pracujte odshora dolů, nejprve omeťte pavučiny, umyjte okna a stínění, závěsná svítidla, topení, nábytek, drobné doplňky, na závěr podlahu a dveře. Až bude hotovo, vyperte záclony a závěsy. Nebo si úklid rozdělte podle druhu práce, například všude umyjete okna, nábytek a podobně.

Potřebná výbava

Na základní údržbu stačí běžné saponáty, ale šikovný je také alkoholový čistič, který se dá považovat za univerzální, samozřejmě na kůži a jiné citlivé povrchy volte speciální přípravky.

Kdo nemá rád chemii, pomůže si parním čističem, který pracuje s horkou párou. Místo starých hadrů si kupte několik utěrek z kvalitního mikrovlákna, které pronikne do pórů všech povrchů a nepoškrábe je, navíc dobře saje. Bezvadnou pomůcku představuje houbička z melaminu, kterou lze použít na většinu povrchů, stačí ji jen navlhčit, ani nepotřebujete žádný čisticí prostředek.

Na skleněné plochy se hodí stěrka, rychleji to však půjde s vysavačem na okna, který využijete třeba i na dlaždičky. Mytí podlah usnadní mop s vyměnitelným návlekem (na trhu najdete rovněž robotický, stejně jako se už běžně prodávají dávají robotické vysavače).

Jde se na okna

Nejprve očistěte žaluzie, pak rámy, skleněné plochy, kování a parapety. Nemáte-li aku stěrku, nařeďte alkoholový čistič vodou, nalijte do rozprašovače, tabuli postříkejte, rozmyjte, postříkejte a setřete suchou čistou utěrkou. Než to doděláte, pračka vypere záclony či závěsy.

Jestliže jste před začátkem topné sezony neomyli radiátory, teď už to neodkládejte, u plochých otopných těles to je hračka, k údržbě žebrovaných použijte kartáč s delší rukojetí.

Zaostřeno na nábytek

Záleží na materiálu. Na většinu umělých povrchů stačí jen nastříkat směs vody s čističem a špínu setřít mikovláknem. U dýhovaného nábytku lze použít například mýdlový roztok s minimem vody, pak otřete dosucha, poté aplikujte leštěnku a rozleštěte.

Když vám poteče do bot

Pokud se do úklidu pustíte na poslední chvíli, pak musíte být rychlejší než blesk. Představte si, že jste v kůži hosta, který k vám přijde na návštěvu, a podle toho postupujte.

  • Zaměřte se na to, co vás doslova praští do očí. Ještě odvážnější tvrdí, že stačí řešit jen věci do úrovně zraku. Schovejte, co pohledově nejvíce ruší, tím získáte více prostoru pro samotný úklid. 
  • Ukliďte jen ve vstupní chodbě a v místnostech, kam návštěvu pozvete; dětský pokoj, ložnici a komory nechte na jindy. 
  • Pozornost věnujte hlavně podlahám, nábytku a posezení. 
  • Prach utřete všude na viditelných místech, nezapomeňte ani na zrcadla a televizi, monitory, protože lesklé hladké plochy jsou zrádné. 
  • V koupelně a kuchyni otřete čelní nábytkové plochy, dřez/umyvadlo a baterie, nakonec viditelné spotřebiče. Důkladně myjte hlavně toaletu. 

U nábytku z masivu záleží na povrchové úpravě. Lakovaný jen otřete mírně vlhkým hadříkem a vyleštěte dosucha, olejovaný je vhodné ošetřit přípravkem na bázi oleje či vosku.

Koberce a čalounění

Některé menší kusové koberce se dají vyprat. Mezitím se pusťte do těch větších nebo se dejte do čištění čalouněného nábytku. Pomůže vysavač na suché i mokré vysávání. Nejprve plochy vysajte na sucho, pak na mokro s patřičným přípravkem. Nebo použijte tekutý gel na praní prádla.

Následovat by mělo další čištění jen vodou, nakonec plochy znovu vysajte. Po čištění použijte impregnaci. Ale na rovinu, koberce a textilní sedačky nikdy nevyčistíte tak precizně jako profíci, kteří pracují s účinnou technikou.

Zjednodušte si práci

Než začnete mýt podlahy, nejprve je vysajte (omezíte víření prachu), do postřikovače dejte čistič s vodou, nastříkejte po podlaze a stírejte z jedné strany ke druhé. Je to rychlejší a efektivnější než smýkání koštětem obaleným hadrem namočeným v saponátu. 

Lustry s ověsy je nejlepší sundat, osprchovat a vrátit zpět. Nebo to zkuste jinak – pod svítidlo rozprostřete igelit, lustr postříkejte a nechte okapat. Na závěr dejte do vany všechny drobné doplňky a předměty z nesavých materiálů a osprchujte je.