Uspíšit porod? Raději počkejte, až to přijde samo

  6:00aktualizováno  6:00
Poslední dny před porodem mohou být dost otravné, a proto se hodně nastávajících maminek pídí po tom, co udělat, aby příchod potomka urychlily. Máme ale přírodu klamat? A jde to vůbec?

Obecně se ženám nedoporučuje, aby si porod jakkoli vyvolávaly doma svépomocí. | foto: Profimedia.cz

Těhotenství míří do finále a vy už počítáte hodiny do termínu – nebo do druhého či třetího, pokud přenášíte. V noci se skoro nevyspíte a při vstávání z postele sotva popadáte dech. Nazouvání bot se neobejde bez asistence některého z členů domácnosti. Záda pobolívají, žáha pálí. A vy si říkáte: Nedá se přírodě trochu pomoci?

Od maliníku po orgasmus
Stačí se trochu pobrouzdat internetovými diskusemi a rázem jste moudřejší o řadu tipů, jak si spolehlivě zařídit, aby vaše cesta do porodnice přišla co nevidět. Snad nejčastěji doporučovaným trikem je masáž hráze a popíjení čaje z listů maliníku, který údajně může vyvolat velmi silné kontrakce. Klasickou radou je horká koupel, ale také pojídání lněných semínek, což prý napomáhá k zvláčnění hladkého svalstva a snazšímu otevírání děložního hrdla. Dalším tipem je sedací lázeň z květů byliny senny, změkčující tkáně a uvolňující pánevní dno.

Co radí maminky

Více rad a zkušeností najdete na eMimino.cz, v diskuzi Jak urychlit porod.

Jinou ze „zaručených“ cest, jak jít přírodě naproti, je považována masáž bradavek, vedoucí k vyplavování hormonu oxytocinu, a tudíž k vyvolání porodu. Jiné ženy se svěřují s tím, že nedají dopustit na pohlavní styk, zde pak konkrétně k vyvolání porodu přispěje „otřes“ způsobený orgasmem nebo také látky obsažené ve spermatu. Tradičně mezi radami najdeme pobídku k poctivému úklidu včetně mytí oken a podlah, podobný efekt má také chůze do schodů.

A ani tady metody, jak urychlit příchod vašeho děťátka na svět, nekončí. Netrpělivé budoucí maminky mají pít červené víno i ricinový olej. Mezi osvědčenými tipy najdeme akupunkturu a akupresuru. A nechybí ani rada jíst hodně pálivé, kořeněné jídlo a pít hodně kávy.

Raději volný průběh
Odborná veřejnost však není těmto procedurám nakloněna a zároveň o jejich údajném zaručeném fungování pochybuje.

„Jedinou spolehlivou metodou, s jejíž pomocí žena může přispět k vyvolání porodu, je horká koupel. Už naši předci, kteří ještě neznali podávání hormonu oxytocinu, doporučovali budoucím rodičkám pobyt v horké lázni, voda měla mít 40 stupňů Celsia. Masáž hráze k vyvolání porodu nepřispěje a co se týče pití červeného vína, dvojku si sem tam dát můžete, ale porod vám nepodnítí,“ říká primář porodnice krčského Ústavu pro matku a dítě MUDr. Jan Kovařík, Csc.

„Obecně se ženám nedoporučuje, aby si porod jakkoli vyvolávaly doma svépomocí. Nějaké ty obtíže posledních dnů se prostě musí nějak přetrpět a to, jestli je k této záležitosti skutečně nějaký důvod, musí posoudit lékař. V ideálním případě to přijde samo a spontánně,“ dodává.

O okamžiku zrození si totiž dítě rozhoduje samo tím, že v těle matky je spuštěna hormonální reakce, která způsobí stahy, olej neolej.

Masírujte hráz
Jedné ze zmíněných metod však budoucí maminky pozornost věnovat mohou i bez plané naděje, že díky ní urychlí příchod potomka. Masáž hráze neboli oblasti mezi pochvou a konečníkem, se v posledních týdnech těhotenství doporučuje k ulehčení průchodu hlavičky, a díky větší elasticitě tkáně tak minimalizuje možnost, že bude proveden nástřih. Masírovat můžete slunečnicovým, pupalkovým nebo olivovým olejem.

Autoři:

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Další z rubriky

Modelka Martina Šmuková je za své vrásky vděčná. A flirtům se vyhýbá

Před sedmi lety založila nadaci Pink Bubble.

Má dvě děti a brzy jí bude šestačtyřicet. Před pár lety by pro svět modelingu už byla odepsaná, Martina Šmuková však...

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 16. do 22. září

horoskop

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoct k tomu, abyste následující dny nejen zvládla, ale také si je užila....

OBRAZEM: Zhubla třiašedesát kilo, aniž by držela diety a cvičila

Lisanne Dale

Lisanne Daleová z Velké Británie má šest dětí a ještě před rokem vážila hodně přes sto kilo. Stačilo jí pouhých osm...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz