Sedm tipů, jak najít nového a hlavně dobrého partnera

aktualizováno 
Hledáte partnera pro krásné i těžké chvíle a nevíte, jak na to? Možná vám to alespoň trochu usnadníme. Na začátku je dobré si uvědomit, že hlavní příčinu partnerských neúspěchů byste měli hledat především u sebe. Jaké jsou další tipy při pátrání po ideálním protějšku?

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nikdo zatím nedokázal vymyslet manuál, který by popsal hledání ideálního partnera. Láska je věcí nevyzpytatelnou a naplánovat se nedá. Dříve vybírali partnery pro svou dceru či syna rodiče. Láska přišla, nebo taky ne. Dnes jsou taková manželství spíše výjimkou. 

Nikdy není pozdě

„Zbláznit se láskou, která přijde jako blesk z čistého nebe, můžete ve dvaceti stejně jako v sedmdesáti. S věkem to nemá nic společného. To, čemu říkáme láska, totiž není nic jiného než změť hormonálních a neurochemických mechanismů, které prostě fungují nezávisle na tom, kolik je nám let,“ tvrdí MUDr. Martin Jan Stránský, neurolog a ředitel Polikliniky na Národní v Praze. 

Je pravda, že city k druhému pohlaví můžeme ve vyšším věku alespoň trochu korigovat. To však podle MUDr. Stránského neznamená, že dokážeme být méně zamilovaní jen proto, že máme s láskou už nějaké špatné zkušenosti. Umíme však být na základě předchozích zkušeností malinko opatrnější. Pohlédneme-li na lásku z této stránky, lze konstatovat, že je „rozumnější“. 

V žádném případě to však neznamená, že je menší či chladnější. I v pokročilejším věku je možné psát sto SMS každý den někomu, koho milujeme, ale neumíráme, když toho druhého nevidíme celý den. Stejně tak to neznamená, že čím jsme starší, tím lépe si umíme vybrat partnera pro život. 

Fakt, že každý jsme svého štěstí strůjcem, může být mnohdy krušné uvědomění. Hlavní příčinu partnerských neúspěchů totiž musíme hledat především u sebe, ve svém „lidství“ a přirozené nedokonalosti. Hledáme-li partnery a nenacházíme-li je, měli bychom se nejdříve ptát sami sebe: co jsme ochotni udělat pro to, abychom už nebyli sami? Jak dalece se dokážeme přizpůsobit druhému?

V některých případech jsou na místě i další otázky. Proč máme permanentní smůlu, proč každá snaha zůstává nevyslyšena, proč jsme odmítáni či znovu a znovu opouštěni nebo proč jsme si vybrali člověka, se kterým nám to vůbec nejde? Teprve když si na ně dokážeme upřímně odpovědět, můžeme začít doopravdy s hledáním svého vyvoleného či vyvolené.

Kde? V tom vám poradit nedokážeme, možností jsou spousty a záleží na každém, k čemu se přikloní. Od inzerátu, seznamovacích pobytů, diskotéky přes aktivity, které vás baví a které byste chtěli, aby dělal i váš partner, až po naprostou náhodu. Rozhodně však partnera nenajdete, nebudete-li dělat nic.

Touha po nedostupném

Lidé, kteří někdy zkusili nějakou hazardní hru, nám jistě dají za pravdu. Vyhrávali a pokud neznali míru, štěstí se k nim brzy obrátilo zády. Zdá se, že podobně to funguje i v lásce. Čím více ji hledáme, tím méně máme šancí ji poznat.

Proč? S trochou nadsázky platí, že ženy vždy nejvíce vzdychají po mužích, kteří jsou pro ně nejméně dostupní. V pubertě toužíme po slavných hercích, zpěvácích či sportovcích. Jejich obličeje na nás koukají z monitorů počítačů a představujeme si, že jednou budeme někoho takového mít doma. Nemusí to být žádná celebrita, ale měl by vypadat tak krásně a měl by mít stejný charakter, jaký si (mnohdy mylně) myslíme, že naše idoly mají. Jenže život je jiný a tomu musí odpovídat hledání partnera.

Změníme ho a bude to

Počítáte-li s tím, že svého nového partnera nebo partnerku předěláte k obrazu svému, jste naivní optimisté. Akceptujte se navzájem buď takoví, jací jste, nebo hledejte dál. 

Pamatujte si

Žádné z pravidel neplatí stoprocentně. Zacházejte s nimi tedy jako s porcelánem a do značné míry se řiďte vlastní intuicí. Jakékoli násilné jednání (musím to vydržet nebo udělat, protože o tom psali v knize, radil mi to psycholog, moje kamarádka to tak také provedla a už tři roky je šťastně vdaná) může všechno pokazit. Život není černý ani bílý. Láska je věcí dvou různých lidí, někdy je krásná, jindy šedivá a občas také bolestná. Znalci lidských duší tvrdí, že tajemství šťastných a spokojených vztahů tkví v tom, že lidé od partnerů ani od sebe samých neočekávají nereálné. A tak raději stůjte nohama pevně na zemi, a pokud objevíte toho pravého nebo tu pravou, nechte mýty historii a jednoduše žijte. 

Alkoholik se v drtivé většině případů nezmění v abstinenta, žárlivec v tolerantního kliďase, nepořádná ženská, která o sebe nedbá, v pečlivou hospodyňku či manekýnu a nešika v domácího kutila.

Při námluvách berte protějšek s velkou rezervou. Všichni jsme ochotni dělat neuvěřitelné věci, jen abychom se tomu druhému zalíbili. Dřív nebo později se však všechno vrátí do starých kolejí. Alespoň většinou.

Na příručky zapomeňte

Nevěřte jakýmkoli příručkám poskytujícím zasvěcené rady, jak co nejlépe oblafnout druhé pohlaví. Nenechte se balamutit fintami, které vás mají naučit šikovné manipulaci, ani takzvanými učebnicemi praktického zacházení s partnery.

Uvědomte si, že tyto příručky jsou psány pro každého. Takže i pro partnery, které hledáte. A kam bychom s těmi vztahy dospěli, kdybychom na sebe vzájemně vymýšleli jen samé finty s cílem toho druhého dostat? Ovšem nutno připustit, že bez různých manévrů, taktických ústupků či tahů a pouze s upřímností a srdcem na dlani je seznamování více než obtížné. 

A proto připojujeme několik tipů, které nejsou vystavěny na žádných lžích a manipulacích, ale jen na zkušenostech. Třeba pomohou i vám.

1. Nikdy, ani na první schůzce, se nesnažte, aby „hra námluv“ byla jen podle vás. A to ani tehdy, když se vám zdá partner příliš nesmělý. Trochu mu pomozte, buďte vstřícní, ale neřiďte ho.

2. Nedávejte najevo, jak moc toužíte po tom toho druhého zase vidět. Ano, těšíte se, ale dříve než za několik dní to prostě nepůjde. 

3. Neveďte sáhodlouhé telefonáty – ani před prvním rande a ještě nějakou dobu po něm. Pamatujte, že s jídlem roste chuť. Buďte příjemní, milí, avšak struční.

4. Snažte se působit nezávisle a snad i trochu tajemně (je pozoruhodné, že muži jsou v tomto o mnoho úspěšnější než ženy). Ale nepřehánějte to. Přílišná samostatnost by mohla druhého odradit. Naučte se dávkovat svou přízeň po malých porcích, které partnera vždy o něco přiblíží.

5. Neměňte své zvyky a zvažte míru přizpůsobivosti – alespoň zpočátku. Máte svou práci, známé a koníčky či sportovní záliby. Nic z toho nesmíte z důvodu sebevětší zamilovanosti zanedbat. Dělejte všechno jako dřív, nerušte žádné předem dohodnuté plány. To, že neběžíte na zavolání, nejste vždy k dispozici a máte svou svobodu, vzbuzuje u partnera touhu. Osobní svoboda se kvůli velké lásce snadno a rychle ztrácí, ale jen těžko se dobývá zpět.

Nevíte si rady ve vztazích? Poraďte se s psycholožkou v partnerské poradně

6. Muži, snažte se vydržet a nevyvíjejte na objekt svého zájmu tlak hned při první, druhé či třetí schůzce. Dost možná bude pak právě žena ta, která vás pod peřinu zatáhne. Ženy, vy se nenechte omámit hezkými slovy. Muži velmi dobře vědí, jak naladit tu nejjemnější strunu.

7. Pokud šťastně překonáte období vzájemného oťukávání a sex se pro vás stal běžnou záležitostí, určitě vás napadne, že by bylo jednodušší sem tam u svého drahého či drahé přespat nebo se dokonce sestěhovat. Dejte si raději na čas. Chcete-li upevnit stále ještě křehkou lásku, pak nedovolte, aby váš vztah hned zpočátku sklouzl do podoby manželství. 

Ženy, vy u muže nevařte, neperte, nežehlete, neuklízejte ani nezašívejte. Povolena je maximálně košile, jdete-li společně do divadla a váš partner (nikoli vy!) zjistí, že jeho oděv vypadá strašně. Můžete také ukázat, že jste dobrá kuchařka, ale jen velmi zřídka a maximálně nějakou nápaditou rychlovkou. 

Pánové, vy ženám nenoste na zašití roztrhaná trička či flekaté kalhoty na vyprání, nemalujte a nic netvořte v jejich bytě. Můžete maximálně spravit dvířka u kuchyňské linky nebo vyměnit žárovku, ale jen pokud vás o to sama majitelka požádá. Všech těchto manželských „radovánek“ si užijete dosyta později. Ale počátek žádného vztahu nesmí poznamenat šeď obyčejného života.

Článek vyšel v dubnovém vydání časopisu Zdraví.

Autor:

Nejčtenější

Za co utratí 50 tisíc? Nemá ani na jídlo pro děti, divila se vyměněná Andrea

Tereza se svou rodinou: synem Davidem, sestrou Bárou, neteřemi Danielou a Hanou...

Tereza si svůj osud nevybrala. Od dětství se starala o mladší sestru, když jim před dvěma lety máma zemřela,...

Čtyři největší chyby, které ženy dělají, když dojde na sex

Ilustrační snímek

Možná si myslíte, že stěžejními ničiteli dokonalého milostného života jsou nedostatek soukromí a pracovní stres. Jenže...

Zemřel legendární německý návrhář Karl Lagerfeld

Karl Lagerfeld (21. ledna 2014)

Kreativní ředitel módního domu Chanel Karl Lagerfeld zemřel v noci na 19. února po těžké nemoci ve svých 85 letech,...

Nejsme rádi, když se nás lidé ptají, co máme v kalhotách, říká trans muž

Spoluzakladatel organizace Trans*parent Viktor Heumann v diskusním pořadu...

Seriál Most! oživil ve společnosti hned několik choulostivějších témat, jedním z nich je i vztah Čechů k transgender...

Horoskop v roce Vepře pro všechna znamení čínského zvěrokruhu

Děti s pokladničkami ve tvaru prasátka. Podle astrologů by měl rok zemského...

Čínský horoskop počítá s dvanácti zvířaty ve zvěrokruhu. Každé z nich také vládne delším časovým cyklům a v únoru...

Další z rubriky

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 18. do 24. února

horoskop

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoct k tomu, abyste následující dny nejen zvládla, ale užila si je,...

Andrea z Výměny potratila, rodina chce žít ve Španělsku

Třicetiletá Andrea se stará o tři děti.

Zatímco Tereze z Výměny manželek osud děti neplánovaně „přidělil“ a po smrti matky má ve své péči kromě svého...

Příběh Zuzany: Moje sestra měla těžký život, klid nemá ani po smrti

Ilustrační snímek

Moje starší sestra to v životě neměla jednoduché. Maminka nám brzy zemřela a ona musela převzít její povinnosti,...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz