Tipy na dárky: Potěšte knihou nebo hudbou

  0:33aktualizováno  0:33
Vybírat dárky pro relax duše není tak složité, pokud adresáta svého vánočního dárku dobře znáte. Pokusily jsme se o pestrý (nikoliv vyčerpávající) výběr z toho, co nás v poslední době zaujalo. Třeba najdete inspiraci.

Dárek pro věčné kluky

Pro snivé romantičky:

Barbara Woodová: Zlatá země

Další tipy:

Zlatá země (Barbara Woodová)
Cena: 267 Kč
V romantickém příběhu se mladičká Hannah touží věnovat lékařské profesi jako její otec, ale to je v Anglii poloviny devatenáctého století pro ženu nemyslitelné. Po otcově smrti se vydává do daleké neprozkoumané Austrálie, kde doufá začít nový život. Po počátečních přehmatech a zklamáních se jí v zemi, kde je o zdravotnickou péči nouze, přece jen zvolna daří prosadit se na jinak čistě mužském poli medicíny. Do jejího života však vstupuje také láska – nejen k nádherné australské přírodě, ale i ke dvěma mužům, kteří jsou rozdílní jako den a noc.

Relax na jeden večer:

Martina Formanvá: Nevěra po americku

Nevěra po americku (Martina Formanová)
Cena: 250 Kč
Dva manželské páry a komunikace přes internet tvoří půdorys románu Martiny Formanové, jehož děj nás zavádí do současného New Yorku. Svižně napsaná próza je rozčleněna do krátkých, výstižně a vtipně pojmenovaných kapitolek. Formanová neztrácí čas zbytečnými řečmi, děj se odvíjí v rychlém tempu, přímá řeč je přirozená, dynamická a akční.

Pro lačné intelektuálky:

Živel Lustig

Živel Lustig (Dana Emingerová)
Cena: 212 Kč
Zábavná učebnice světové literatury a tvořivého psaní, prostoupená životní filozofií a lechtivými anekdotami Arnošta Lustiga. Spisovatel hlásal, že literatura nesmí být nuda. A tím se řídil i při svých literárních seminářích tvůrčího psaní. Kniha zachycuje lehkým perem jejich atmosféru plnou spisovatelova smyslu pro humor i závažných témat spojených s jeho životem.

Soundtrack Nebel:

Václav Neckář při vystoupení s kapelou Umakart na křtu soundtracku k filmu

Alois Nebel - CD
Cena: od 224 Kč
Na soundtracku ze stejnojmenného filmu zazní hned několik nečekaných hudebních spojení. Za doprovodu skupiny Umakart v křehké vánoční písni "Půlnoční" uslyšíme Václava Neckáře, v baladě "Stínohry" Marii Rottrovou a v hospodské písní "Ruda" Václava Koubka. Soundtrack dále obsahuje původní filmovou hudbu a vybrané dialogy z filmu.

Koledy z divadla

Náš tip

Potěšte blízké vstupenkami do divadla v podobě voucherů či předplatného. Obojí dnes divadla běžně nabízejí.

CD koled a písní z představení pražského Divadla ABC
Cena: 150 kč
Na CD najdete oblíbené i méně známé české koledy, ale také vánoční písně jiných národů v podání herců Městských divadel pražských, kteří se rovněž sami doprovázejí na hudební nástroje. CD je možné zakoupit v pokladně Divadla ABC a také vždy před představením České Vánoce ve foyer divadla.

Pro vysmáté pohodářky:

Plakát k filmu Perfect Days režisérky Alice Nellis

Soundtrack k filmu Perfect Days (režie Honza Ponocný alias Circus Ponorka)
Cena: 239 Kč
Čtrnáct barvitých skladeb, v nichž vedle frontmana zazní také hlasy Kláry Výtiskové (Toxique), Sašy Langošové (November 2nd) a dalších přizvaných hostů. Stále je to však Honza Ponocný a jeho výtečné kytarové dovednosti. "Jsem rád, že jsem mohl při tvorbě muziky zůstat u svýho, tak trošku pankáčskýho přístupu. Alice si dokonce v několika případech vybrala do filmu i demo verze a ani v těch "studiových" se moc naleštěnýho zvuku posluchači nedočkají. Jak to tam padlo, tak to zůstalo," říká Honzy Ponocný.

Pro fanynky Haliny:

Halina Pawlowská: Velká žena z Východu

Velká žena z Východu (Halina Pawlowská)
Cena: 212 Kč
Co se stane, když vám pravou ruku povede rozum a levou ruku vášeň?! Budete milovat až za hrob... Krutě veselý příběh o mladé ženě z Česka, která se rozhoduje nejen mezi třemi osudovými muži, ale taky mezi kariérou v zahraniční firmě, horskou loukou a touhou být nejkrásnější ze všech.

Rodičům malých dětí:

Thomas Armstrong: Každý je na něco chytrý

Každý je na něco chytrý (Thomas Armstrong)
Cena: 345 Kč
Kniha pomáhá dětem kolem osmého až dvanáctého roku pochopit, "na co jsou chytré" a jak mohou své přednosti využít k osobnímu rozvoji. Děti mohou zjišťovat, jestli jsou "chytré na slova", "hudebně chytré", "chytré na logiku", "obrazově chytré", "tělesně chytré", "chytré na lidi", "chytré na sebe" či "chytré na přírodu".

Pro přemýšlivé ajťáky:

Walter Isaacson: Steve Jobs

Steve Jobs (Walter Isaacson)
Cena: 477 Kč
Kniha je exkluzivním životopisem Steva Jobse, zakladatele Applu, sepsaným s jeho pomocí a podporou. Jeho příběh je poučný i varující a přitom plný lekcí o novátorství, charakteru, vůdcovství a hodnotách.

Pro partnera s laskavou duší bohéma:

Filmový režisér Jan Němec vydal knihu povídek Nepodávej ruku číšníkovi

Nepodávej ruku číšníkovi (Jan Němec)
Cena: 288 Kč
Filmový režisér Jan Němec přibližuje s velkou sebeironií v 31 originálních povídkách svůj bohémský život zasvěcený filmu, kdy se s větším či menším úspěchem pokouší po ohromujícím nástupu v nové vlně československého filmu v šedesátých letech prosadit v této oblasti i po zlomu vyvolaném okupací Československa v roce 1968. Nestandardní osobnost s duší věčného provokatéra žije nestandardní život za všech okolností, v Československu i v exilu, nejprve v Evropě a poté v nově nalezeném domově ve Spojených státech. Povídky sdělují hodně o atmosféře doby i o autorově houževnaté nepoddajnosti, a to i tehdy, když jsou jejich obsahem drobné příhody, milostné pletky, souboje s režimem, zápolení s pokušeními, vtípky i osudové zvraty a bolestné zásahy v podobě smrti.

Pro milovníky klasiky i historie:

Umberto Eco: Pražský hřbitov (přebal knihy)

Pražský hřbitov (Umberto Eco)
Cena: 398 Kč
V románu-labyrintu proslulého autora se příběh s detektivní zápletkou prolíná s literaturou faktu. Ve svém bytě v nevábné pařížské čtvrti se v březnu 1897 probouzí starší muž a snaží se rozpomenout, kdo vlastně je. Metodou doktora Freuda, se kterým párkrát pojedl, si začíná vybavovat vlastní minulost italského a později francouzského policejního konfidenta, autora fiktivního konspiračního plánu, který pak v rukou jiných začal žít vlastním životem. Téměř všechny postavy  jsou historické, neméně skutečný je i hrdinou sepsaný pamflet.

Pro věčné kluky:

Velká kniha o modelech Matchbox

Velká kniha o modelech MATCHBOX Models of Yesteryear 1956-72 (Alexandr Pícha a Libor Mikš )
Cena: 1480 Kč
Populárně psaná, ale plně odborná publikace propojuje historii a konstrukci modelů s jejich předlohami – skutečnými automobily. Nechybějí ani české reálie, které se promítly do modelů Matchbox jako licenční parní náklaďáky Sentinel, parní válce Aveling nebo modely bugatky doplněné o dobové fotografie závodních vozů s Eliškou Junkovou. Reprezentativní publikace má 582 stran na křídovém papíru, tvrdé desky se zvláštní úpravou v parciálním laku a váží skoro 3 kilogramy.

Dobrodružství pro školáka:

Vojtěch Steklač: Pekelná třída, Souboj v dračí jeskyni

Pekelná třída & spol. Souboj v dračí jeskyni (Vojtěch Steklač)
Cena: 179 Kč
Bořík, Aleš, Mirek a Čenda, parta kluků z pražských Holešovic, zdolává všemožné překážky nejen ve škole a doma s rodiči, ale rozhodnou se, že si najdou a zařídí novou klubovnu. A naskytne se jim příležitost opravdu královská. Nepůjde totiž o ledajakou klubovnu, ale rovnou o jeskyni! Ani klubovnu však nelze získat mávnutím proutku a kluci si ji budou muset vybojovat. Soupeř je mnohem prohnanější, než se původně zdá…

Pro dceru s fantazií:

Lauren Childová: To jsem prostě já, Clarice Beanová

To jsem prostě já, Clarice Beanová (Lauren Childová)
Cena: 218 Kč 
Hrdinka knihy pro děti Clarice tráví spoustu času čtením detektivních příběhů o Ruby, což jí občas působí problémy ve škole. Clarice se však nakonec podaří - po vzoru Ruby - vyřešit záhadu ukradeného poháru pro vítěze školní soutěže. Kniha je plná anglického humoru a čte se jedním dechem. Čtenářům z neanglických zemí se navíc naskýtá neobvyklá možnost nahlédnout do prostředí anglické školy a do soukromí dnešní normální anglické rodiny.

Fyzika pro syna:

Stephen Hawking, Lucy Hawkingová: Jirka a velký třesk

Jirka a velký třesk (Stephen Hawking, Lucy Hawkingová)
Cena: 299 Kč
Prostřednictvím dobrodružného příběhu slavný vědec upoutaný na invalidní vozík seznamuje školáky s vědeckými teoriemi o cestování časem či o velkém třesku.

Pro parťáky páťáky:

Jak se zbavit mstivý Soni

Jak se zbavit Mstivý Soni (Jiří Holub)
Cena: 196 Kč
Než k nám do Žábokudel přišla Mstivá Soňa, bylo vlastně všechno úplně v pořádku. Jsme malý městečko, kde, jak říká naše babi, vidí do talíře každej každýmu. Máme jedno náměstí, radnici, na kopci hrad a naši slavnou školu. Právě tam chodím já, Čalabounová, Žvejkalová, Vřeteno nebo srabík Vášnivý a všichni jsme žáky páté třídy. Není nás moc, asi patnáct, protože jak říkám, Žábokudly jsou maličký město mezi kopcema a lesama, a tak je možný, že jste o něm ani neslyšeli. Učitelé nás moc rádi nemají, prej všichni rosteme pro polepšovnu, ale my si to nemyslíme. Asi trochu zlobíme, ale kdo ne? A tím vlastně víte, vše potřebné – v Žábokudlech se jednoduše rozpoutala válka páťáků proti přísné paní učitelce. I když, občas to vypadá, že je to přesně naopak. V každém případě příhody dětí, rodičů i učitelského sboru, které se udály během druhého pololetí v jedné malé základní škole, vám přinesou spoustu legrace a inspirace pro vlastní rošťárny.

Autor:

Vánoce

Advent se pomalu blíží a spolu s ním nákupy vánočních dárků i pečení vánočního cukroví. Za vánoční atmosférou můžete vyrazit na vánoční trhy ve vašem okolí i do zahraničí.

  • Nejčtenější
Premium

Patříte mezi ty šťastné? Sedm znaků, že máte opravdu kvalitní vztah

Být šťastná po boku toho druhého, nic neřešit, nehádat se. Ideální, co říkáte? Harmonické soužití, kdy si partneři...

Když má máma křeče, není co jíst, říkají děti. Budou mít nový domov

Když se maminka klepe v křeči, bojím se, že umře, přiznal osmiletý Honzík. Jeho sestra Ivanka dodává, že jejím...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Jsme promiskuitní, nebo jen hledáme lásku? Kolik partnerů je už moc

Když je vám přes třicet a jste nezadaná, pravděpodobně už se ve vaší posteli vystřídalo větší než malé množství mužů....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdepak brýle. Hnědé oči, velká prsa a husté ochlupení značí inteligenci

Kdysi se věřilo, že ten, kdo má vysoké čelo a brýle na nose, je chytrý. Dnes vědci přisuzují tuto roli jiným „důkazům...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

  • Další z rubriky

Příběh Hedviky: Tchyně mě neustále srovnává s exmanželkou mého muže

Můj muž má za sebou už jedno manželství. Když jsme se poznali, byl pár let rozvedený. Jeho matka mu však rozvod nikdy...

Máme nekonečný strach, na sebelítost není čas, říkají mámy nedonošených dětí

Pozitivní těhotenský test, vlna štěstí, netrpělivé odpočítávání dní, kdy spatříte své děťátko. Jenže někdy ten okamžik...

Kdepak brýle. Hnědé oči, velká prsa a husté ochlupení značí inteligenci

Kdysi se věřilo, že ten, kdo má vysoké čelo a brýle na nose, je chytrý. Dnes vědci přisuzují tuto roli jiným „důkazům...

Do VyVolených už bych nešla, řekla v Rozstřelu moderátorka Pergnerová

Před třiceti lety bylo Tereze Pergnerové patnáct a studovala pražskou konzervatoř. „Jsem pořád tatáž, víc člověk než...

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.

Najdete na iDNES.cz