Do VyVolených už bych nešla, řekla v Rozstřelu moderátorka Pergnerová

  • 124
Před třiceti lety bylo Tereze Pergnerové patnáct a studovala pražskou konzervatoř. „Jsem pořád tatáž, víc člověk než moderátor,“ řekla v pořadu Rozstřel a dodala, že jen už nemá tolik energie, a tak se na veřejnosti neobjevuje tak často. „Ale vše, co dělám, dělám s láskou a přesvědčením, že mám co nabídnout.“

V pátek 17. listopadu 1989 byla Tereza ve škole, chodila do prvního ročníku konzervatoře a odpoledne točila na Kavčích horách s komparsem pohádku. „Bylo mi patnáct a jako člověk jsem se teprve formovala. Jediným mým cílem bylo, že budu slavná herečka a něco v tom směru dokážu. Večer jsme už tehdy musela být doma a já byla poslušné děvče,“ řekla v živém vysílání.

Dnes na ten čas a následná devadesátá léta vzpomíná s nostalgií. „Ale neumím si představit, že bych dnes někoho hrála, že bych byla někým jiným. Vyhovuje mi, že jsem sama sobě zodpovědná, sama předkládám sebe, to jsem já a takhle se mi fajn žije,“ řekla.

Letošní oslavy sametové revoluce strávila doma s rodinou. „Jsem rodinář a ctím tradiční hodnoty,“ vysvětlila s tím, že sama sebe vnímala vždycky apoliticky. „Vnímám spíš lidské stránky života, jsem obyčejný člověk, který stojí nad politikou. Nemám patent na rozum a nejsem v tom oboru vzdělaná. Vím jen, že rodiny v naší zemi se nemají tak skvěle, jak je nám předkládáno, často hodně trpěly a hodnoty slovanství dostaly na frak,“ uvedla Tereza, která je v Česku označována za nejempatičtější moderátorku.

Nic bych v životě neměnila

Moderátorská kariéra Terezy Pergnerové začala v rozhlase a pak v televizi. Jenže její raketovou kariéru přerušily drogy. K té době se už vracet nechce. „Léčbou jsem prošla v roce 2003 a je to pro mě vyčerpané téma.“

K moderování se dokázala vrátit. „Na své minulosti bych nic neměnila. Jsem šťastná, že se mohu každé ráno probudit a říct si, jak jsem šťastná, že jsem na světě.“

Její dětství v Rakovníku s o osm let starší bratrem a náročným otcem, textařem a scenáristou Eduardem Pergnerem, nebylo idylické. „Když nejsi hezká, musíš být aspoň chytrá,“ vzpomínala v nejednom rozhovoru na tátova slova, která ji v pubertě zasáhla.

Pergnerová: platit si pomocnici považuji za selhání

Tereza Pergnerová na sebe upozornila hned několikrát. Poprvé jako talentovaná moderátorka televizní hitparády Eso. Populární byl její pozdrav Čágo bélo šílenci. „Chodívala jsem na odpolední diskotéky od tří hodin do Alfy a chodili tam Italové a balili nás blonďaté holky, zdravili nás „ciao bella“ a já jim odpovídala čágo belo, což jsem pak spontáně používala v Esu a chytlo se to,“ vysvětlila v Rozstřelu. Později živila bulvární média svými drogovými eskapádami i pornosnímky.

V době, kdy ještě nebyla „čistá“, porodila syna Samuela (2000), jehož otcem je František Vomáčka. První roky se o něj starala její maminka Jana. Provdala se za Daniela Korejse, ale jejich vztah dlouho nevydržel a rozvedli se.

Několikrát skončila Tereza v léčebně, ale nakonec nad drogami zvítězila. Usadila se a narodila se jí dcera Nathalie, jejímž otcem je Jiří Chlebeček.

Do VyVolených už bych nešla

Na televizní obrazovky se vrátila, srdce diváků si získala zejména díky svému empatickému přístupu napřed jako moderátorka několika řad reality show VyVolení. „Když jsem tu práci dostala, vůbec jsem nevěděla, jak vypadá kontejnerová show. Bála jsem se, abych neselhala, a myslím, že i televize se bála,“ řekla v Rozstřelu moderátorka, která reality show brala jako průzkum, kým jsme, jací jsme a co se odehrává, když jsme uzavření v jednom prostoru.

„Ti lidé sami netušili, co se bude odehrávat, za mě jsou to nesmírně odvážní lidé, zejména ti z první řady. Investovali ze sebe úplně všechno a netušili, co se odehrává venku a tato zem tehdy VyVolenými žila a oni jednou vyšli z vily a byli konfrontovaní s realitou venku.“

Do další série už by podle svých slov nešla. „Téma už jsem v sobě vyčerpala a neměla bych už v té roli co nabídnout, spíš už bych je přesvědčovala, aby do show nechodili, že doba je krutá a mohlo by jim to ublížit a peníze za to nestojí.“

Poté moderovala show Farma, nyní se na televizních obrazovkách objevuje v pořadu Mise Nový domov, který pomáhá s rekonstrukcemi domovů lidem, kteří jsou v nouzi. „Vybírání rodin je zdlouhavý proces, který má dvě základní kritéria: rodiny by neměly mít možnost se z problémů dostat samy a každý díl má jiné společensky důležité sdělení,“ uvedla v Rozstřelu oblíbená moderátorka a dodala, že je pro ni důležité, že se rodiny i po odvysílání cítí v bezpečí, necítí se zneužití a dál se štábem komunikují. „S rodinami, které prošly Misí Nový domov, se ještě setkáváme, dívejte se zejména na závěrečný díl této série,“ pozvala diváky.